Užíváte v těhotenství listovku? Ne? Hazardujete!

DOTAZ TÝDNE Jsem na začátku těhotenství a lékař mi doporučil zvýšit příjem kyseliny listové. Prý je to důležité. Jaký má pro těhotné význam a ve kterých potravinách je nejvíce obsažena? Čemu vlastně pomáhá nebo brání dostatek kyseliny listové? Nejde jen o zbytečný humbuk farmaceutických firem?

Redakce Babyweb.cz odpovídá:

Jde o vitamin B, který si lidský organismus neumí sám vyrobit, přitom je nezbytný pro tvorbu červených krvinek a snižuje riziko srdečních onemocnění. Nedostatek kyseliny listové vede k chudokrevnosti, zažívacím potížím, poruchám hybnosti a v těhotenství může vést k vrozeným vývojovým vadám plodu (zejména nervové trubice), ale také ke zpomalenému vývoji plodu či předčasnému porodu. Proto je důležité dodávat tělu tento vitamin během těhotenství pravidelně.

V těhotenství je denní potřeba kyseliny listové je 3–4krát vyšší než obvykle, tj. 600–1 000 mikrogramů. Doporučuje se užívat již 2–3 měsíce před otěhotněním, aby se vytvořila dostatečná hladina v těle už pro první dny těhotenství, kdy se tvoří základy všech orgánů a uzavírá nervová trubice, a dále po celou dobu těhotenství.

Partnerem článku je:femibion-obrazek-180x180.jpg

Kyselina listová se vyskytuje v tmavozelené listové zelenině, jako je špenát (200 g špenátu je jedna denní dávka), dále ji najdete například v brokolici, kapustě, chřestu, fazolích, sójových bobech, kořenové zelenině (ředkvičky), ořeších, jižním ovoci (citrusy), lesních plodech, droždí, snídaňových cereáliích aj. Důležité je však zmínit, že až polovina žen není schopná běžnou listovku v těle zpracovat a přeměnit na aktivní formu, tzv. metafolin. Příčinou je porucha enzymu MTHFR, který je za tuto přeměnu zodpovědný.

Většina prenatálních vitaminů obsahuje 400–800 mikrogramů kyseliny listové, což je pro správný vývoj plodu dostatečné množství. Většina prenatálních vitaminů obsahuje 400–800 mikrogramů kyseliny listové, což je pro správný vývoj plodu dostatečné množství u žen, které nemají poruchu zpracování. Ženám, které mají nebo měly plod s vrozenou vývojovou vadou nervové trubice v předchozím těhotenství nebo užívají léky proti epilepsii, se doporučuje dávka až 4 mg kyseliny listové. Dostatečný příjem tohoto vitaminu je obzvláště důležitý u žen, které trpí vrozenou poruchou krvetvorby, tzv. trombofilií (větší náchylnost k tvorbě krevních sraženin), jež se projevuje opakovanými potraty.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist