Kyselina listová v prvním trimestru

VÁŠ DOTAZ Hezký den, jsem v prvním trimestru a doktorka mi doporučila brát kyselinu listovou s metafolinem. Mohu se zeptat, proč nestačí zvýšit přísun zeleniny bohaté na kyselinu listovou a co je to metafolin?

Odpovídá MUDr. Michal Koucký Ph.D., Gynekologicko-porodnická klinika VFN a 1. LF UK v Praze:

V běžné stravě člověk zkonzumuje přibližně 250 mikrogramů kyseliny listové, ale těhotná žena jí potřebuje 2-3x více. Tepelnou úpravou zeleniny i samotným skladováním dochází k obrovské ztrátě tohoto vitaminu – často 70-90%, proto je nutné ji dodávat těhotenskými vitamíny.

Navíc každá druhá žena není schopná kvůli genetické poruše enzymu (MTHFR) přeměnit kyselinu listovou na prospěšné foláty. Až foláty mají pro tělo biologický význam. Látka metafolin (5-methyltetrahydrofolát) dokáže genetickou poruchu MTHFR mutací obejít a miminko dostává aktivní foláty pro svůj zdravý vývoj bez ohledu, zda trpíte genetickou poruchou.


femibion_01_2014_1-1101x619.jpgPartnerem rubriky je: Femibion – větší jistota pro maminku, že bude mít dostatek aktivní formy kyseliny listové pro správný vývoj svého miminka. Proč? Díky Metafolinu. Více o doplňku stravy na www.femibion.cz.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist