Chci vůbec rodinu?

Nejen ženy přemýšlejí o tom, jak budou jednou zvládat svou rodičovskou úlohu. Muži bývají touto situací často zaskočeni a dobře vědí, že se jejich životní rytmus značně změní. Pokud si otázku, zda rodinu zvládnete, kladete při pohledu na svou těhotnou partnerku, pak asi ano. Nemůžete sice přesně vědět, co nová rodina znamená, ale můžete si to pokoušet představit.

Jiné rozdělení času

Jako všechno na světě i nová rodina má svá pro i proti. Pokud jde o „proti“, tak těch je spousta. Budete mít mnohem méně času pro sebe i pro svou partnerku, o vašich koníčcích a kamarádech ani nemluvě. Minimálně zpočátku svého rodičovství budete dost omezen v akčním rádiu svých aktivit.

Všechno jinak

Navíc děti po narození mají velmi malou schopnost tolerovat váš denní rytmus a budou vás nutit k přijetí režimu jejich. Takže první měsíce můžete zapomenout na celonoční spaní, nerušené večírky s přáteli a podobně.
A ve chvíli, kdy se rytmus potomka poněkud ustálí a vy se začnete opět těšit větší autonomii a klidu, začnou růst první zuby. Až bude alespoň trochu pokoj od zubů, rozhodne se vaše partnerka, že přestane kojit. Až se potomek smíří s faktem, že nebude nadále dostávat mléko od maminky, začne vzdorovat a vy budete muset prosazovat složitě svou autoritu. Až se vám to povede, bude tu školka a první sociální nesnáze a tak dál a tak podobně. Takhle se můžeme bavit donekonečna. A to ještě navíc pomíjím dětské choroby a úrazy. Zkrátka a dobře s dětmi je samá starost a váš život už nikdy nebude stejný jako předtím.

Pozor, jsou tu i výhody!

Na druhé straně mají děti jednu velikánskou výhodu. Ano, skutečně je jenom jedna, ale zato rozhodující – jsou to vaše děti, respektive vaše dítě, a to samo o sobě bude dostatečně velkou odměnou. Sledovat vývoj a růst své ratolesti a pomáhat jí prošlapávat první kroky životem je odměna sama o sobě.

Pokud děti ještě nemáte, pak musíte počkat na jejich narození, protože tou největší radostí, která vás v budoucnu čeká, je vztah mezi vámi a zbrusu novým členem vaší domácnosti. Pokud můžete, běžte k porodu, abyste byli hned u samého počátku.

Do starání o dítě se zapojte pokud možno hned na samém začátku. I když si budete možná připadat jako páté kolo u vozu, neděste se toho! Ve skutečnosti to není pravda. I maminka musí najít správný rodinný rytmus ve zcela nové situaci. Tolerujte ji, podpořte a nestahujte se do sebe. To, že se výrazným způsobem budete účastnit péče o potomka, je základem pevné vazby mezi vámi a dítětem, což se projeví později v jeho vývoji.

Na všechno budete dva

Být dobrým rodičem, je dovednost, kterou se musíte nějakou dobu učit. Nezapomeňte však, že jste na to s partnerkou dva. Pokud si budete navzájem oporou, rodičovství se vám stane radostí a tím, čím má být – smyslem života.

A nejdůležitější nakonec – není potřeba se nové rodiny obávat, nakonec pravděpodobně zjistíte, že je váš život bohatší a spokojenější.

18.2.2009 9:58 | autor: Martin Prokeš

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist