Co je cervix skóre?

VÁŠ DOTAZ Na pravidelné prohlídce mi lékařka napsala do těhotenské průkazky hodnotu cervix skóre. Nebylo moc času se o tom pobavit, můžete mi prosím vysvětlit, co to znamená? Romana

Názor odborníka:

Cervix skore (CS) je číselné vyjádření zralosti děložního hrdla. Když cervix skore přesáhne kritickou hodnotu pro daný týden těhotenství, signalizuje to hrozící potrat nebo předčasný porod.

Cervix skore číselně hodnotí pět parametrů – naléhající část plodu na vchod pánevní, prostupnost děložního hrdla, zkrácení děložního čípku, jeho konzistenci a umístění. Jeho maximální hodnota je 10 bodů.

Hodnota cervix skore je zaznamenávána do těhotenské průkazky. Když je jeho hodnota kritická, hrozí ženě do 24. týdne těhotenství potrat a po překročení 24. týdne těhotenství předčasný porod.

Kromě CS je dalším důležitým vyšetřením, které signalizuje hrozící potrat nebo předčasný porod tzv. cervikometrie. Při cervikometrii je pomocí ultrazvukové vaginální sondy měřena faktická délka děložního čípku a pátrá se po tzv. inkompetenci. Za normálního stavu je děložní hrdlo uzavřeno a při ultrazvukovém vyšetření není patrné otevírání v celé délce čípku – není tedy přítomna inkompetence neboli funneling.

Toto ultrazvukové vyšetření se obvykle provádí ve 23. týdnu těhotenství. Pokud má žena vyšší riziko předčasného porodu nebo opakované potraty ve druhém trimestru v anamnéze, provádí se cervikometrie dříve.


Odpověděla gynekoložka:
MUDr. Radka Gregorová
www.ld.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist