Kolik ultrazvukových vyšetření vás čeká v těhotenství?

Ultrazvukové vyšetření patří k základní péči o těhotnou ženu. Obrovskou výhodou je šetrnost pro matku i dítě. Zároveň ho většinou mohou provádět gynekologové, často přímo ve svých ordinacích.

Potvrzení těhotenství

Prvním vyšetřením bývá obvykle to, kterým po vynechání měsíčků zjišťujeme, že je žena těhotná. Kvůli přesnosti bývá prováděno ultrazvukovou sondou zavedenou do pochvy.

Správné uložení zárodku v děloze jsme schopni rozlišit již v 5. týdnu těhotenství (tedy 5 týdnů od prvního dne posledních měsíčků). To, že je zárodek živý, lze pak poznat zhruba o týden později, kdy je ultrazvukem vidět pulzující srdce. Již v této době lze také rozpoznat počet vyvíjejících se zárodků (dvojčata, trojčata atd.).

Ukázka záznamu z ultrazvuku

Záznam ultrazvukového vyšetření plodu v době, kdy maminka mohla poprvé zaznamenat pohyby miminka.

Vyšetření na konci prvního trimestru

Druhým vyšetřením, které by již měla absolvovat skutečně každá nastávající maminka, je vyšetření mezi 12.–14. týdnem těhotenství. Prvním cílem je zjistit, zda je plod živý. Další zásadní význam tohoto vyšetření spočívá v tom, že lze podle něj velmi přesně určit skutečné stáří vyvíjejícího se plodu.

Pokud se výrazněji liší tento výsledek oproti stáří počítaného podle posledních měsíčků, měl by být náležitě upraven termín porodu. Již při tomto vyšetření je možné vyslovit podezření na některé vývojové vady. Zcela zřetelné je také uložení placenty.

Vyšetření v polovině těhotenství

Třetí ultrazvukové vyšetření je prováděno opět všem ženám v 18.–22. týdnu těhotenství. Ověřuje se počet plodů, to, že je plod živý, množství plodové vody a uložení placenty. Toto vyšetření je navíc zaměřeno na zjišťování vrozených vývojových vad. Je však nutné připomenout, že bohužel ne všechny vývojové vady lze ultrazvukem odhalit. Při vyšetření je plod postupně prohlédnut „od hlavy k patě“. Pro zdárný průběh vyšetření je nutný kvalitní ultrazvukový přístroj, dostatek času (30 minut není výjimkou) a klidná atmosféra.

Čtěte také:

Vyšetření v posledním trimestru

Čtvrté vyšetření by mělo být provedeno opět všem ženám v 30.–32. týdnu těhotenství. Zaměřeno je především na růst plodu, placentu, množství plodové vody. Lze zachytit ještě některé z vývojových vad, které nebyly při předchozím vyšetření patrné. Někdy bývá při této příležitosti provedeno také vyšetření takzvaným „Dopplerem“, při kterém je slyšet tok krve cévami plodu nebo v pupečníku, anebo jsou tyto cévy barevně zobrazeny na monitoru ultrazvukového přístroje.

Při normálním průběhu těhotenství již další vyšetření ultrazvukem nebývá nutné. Jsou však situace, kdy jsou ultrazvuková vyšetření prováděna v pravidelných intervalech až do porodu.

1.12.2015 12:52 | autor: Miloš Velemínský

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist