Den první: Je to úžasná pomoc, děkujeme!

REPORTÁŽ „Strašně moc vám děkujeme. Je to krásné a našim lidem to moc pomůže!“ S těmito slovy nás vítá pracovnice městského úřadu Chrastavy a neskrývá své dojetí. Nápor emocí všeho druhu jí vhání slzy do očí. Odklání hlavu a svěřuje se chvějícím se hlasem dál: „Je to hrůza. Tohle se tu nikdy nestalo. Všichni jsou ale úžasní, obětaví. Je to strašné a krásné zároveň.“

 

Úterní sbírka „Babyweb pomáhá dětem a rodičům“ uspořádaná na pomoc obcím v Libereckém kraji, které v sobotu postihly zničující povodně, byla nad míru úspěšná.


Chrastava před Obecním úřadem – úterý 10.8.2010 ve 20.20 hodin

První várka doručena
Zájem o naši charitativní akci byl tak obrovský, že jsme mohli již v podvečer vyslat první dodávku, kterou zdarma poskytl autosevis Jíša, do postižené Chrastavy, Bílého Kostela a Hrádku nad Nisou.

Nabízíte i vy nějaké věci pro děti? Využijte k tomu i naše diskusní fórum.
Všechny informace o naší sbírce a reportáže naleznete zde: Sbírka POVODEŇ 2010

Šokující pohled

Města připomínají válečný stav. Rozpadlé silnice, propadající se nebo neexistující chodníky, nánosy bahna. Vojáci i mladé dobrovolnice kmitají a pomáhají nám vykládat pleny, výživy a všechny další dary od vás. Vchod do školy, která je hlavním sběrným místem, je obložen kopami starého oblečení s cedulkami „jako hadry“, mezitím kmitají vojáci a dobrovolníci.
Náměstí je téměř neprůjezdné, je zde vše od vojenských aut, hasičů a těžké techniky po dodávky.

„Kde je to nejhorší?“ ptá se mne kolemjdoucí muž. „Jsme ze severní Moravy. Taky jsme to zažili. Přijeli jsme makat,“ objasňuje mi, proč přijel do povodněmi postižené oblasti. Žádné plané okukování.

Starosta Chrastavy, pan Michael Canov je v obraze: „Žádná rodina s dětmi nebyla přímo ohrožena na zdraví nebo životě.“ Ulevuje se nám.

Vaši pomoc rozhodně využijeme

„Je ale řada rodin, kterým voda spláchla doslova všechno. Pracovnice sociálního odboru dají pozor na to, aby se vaše pomoc dostala do rukou těm, kdo ji skutečně potřebují. Obce mezi sebou spolupracují, takže když to bude nutné, dodáme zboží potřebným do odlehlejších míst.“

Spadl nám kámen ze srdce, že žádné dítě nebo čerstvá maminka nemusely bojovat o život. „Výzvu k evakuaci dostali lidé třikrát. Někteří, zřejmě včetně maminek s dětmi, reagovali okamžitě. Jiní lidé to považovali za planý poplach a na výzvu vůbec nezareagovali,“ komentuje své sobotní zážitky starosta. „Pak to byly výjevy jak z filmu. Řev, běžící člověk a za ním obří vlna. Hejtmana to na čtyři hodiny odřízlo, jedna reportérka se tu málem utopila,“ líčí sobotní hrůzu starosta.

„Několik dětí školního věku uvízlo na střeše trafiky. Vyprošťoval je bagr, děti se do bezpečí dostaly v jeho obřím naběráku,“ popisuje další nezapomenutelné zážitky.

Vyrážíme z obecního úřadu, který také schytal dvě obrovské vlny a jehož podlahy jsou stále pokryty bahnem, do sousední obce Bílý Kostel. Míjíme dílo zkázy a nevěříme svým očím. Záběry z televize byly děsivé, ale ve skutečnosti se za každým druhým rohem skrývá ještě horší výjev. Při pohledu vzhůru vidíte pěknou fasádu zrenovovaného rodinného domku, sklouznete očima níž a připadáte si jak ve třetím světě. Na zabahněném, oprýskaném zápraží sedí mladá žena ve špinavých teplákách s unaveným, bezmocným výrazem…

Spousta lidí přišla zkrátka o vše

V Bílém Kostele nám paní Jana Sorková a dobrovolník z Jičína, který si říká zkrátka Prochor, vypočítávají rodiny, které mohou upotřebit dary z naší sbírky. „Jen namátkou si z hlavy vybavuji nejméně pět rodin, které vaši pomoc okamžitě ocení. Jsou to rodiny s dětmi, které mají baráky přímo u potoka. Přišli o kde co.“

Víme, že naše pomoc je v zásadě symbolická, ale věříme, že pomůže překonat náročné první dny. Rodiče nebudou muset jezdit nakupovat a utrácet peníze za základní potřeby pro děti. Díky vám všem, kteří jste v úterý přispěli do naší sbírky.

Hrádek na Nisou je dalším dílem zkázy. Škola je už naditá věcmi, které lidé přinesli v dobré víře pomoci, jak to jde.

„Ze začátku jsme byli nadšeni, že jsou lidé tak ochotní,“ pochvaluje si energická paní Prchlíková.
„Po chvíli jsme si ale uvědomili, že příště bychom stanovili jasná pravidla, co nosit a co ne. Spousta lidí si udělala z popovodňové pomoci příležitost si doma uklidit. Dvacet let staré věci se zapranými fleky možná člověku, který přišel o všechno, udělají radost i tak, ale mě to připadá ponižující. Takže po chvíli jsme řekli, že trik máme dost a že staré ubrusy opravdu nepotřebujeme, ale že nám naprosto chybí čisté, ideálně nové, spodní prádlo, ponožky a boty.“

Lidé prý zareagovali skvěle, sebrali se a šli z nových věcí pořídit, co se dalo. Zadní třída, ze které byl sklad oblečení, byla plná hezkých dětských věcí. Mezitím vojáci vynášeli z naší dodávky poslední balíky a krabice plné věcí z naší sbírky „Babyweb pomáhá dětem a rodičům“.

„Máme tady ve škole ubytovanou maminku s mrňouskem, už spí. Bude o ně dobře postaráno. Všechny pleny i dětské výživy se dostanou k těm, kdo je nejvíc potřebují,“ ujišťuje nás paní Šestáková, dobrovolnice z oddělení státních dávek úřadu práce.

Věci příště označte

Jak pracovnice školy a městského úřadu, tak vojáci i mladé dobrovolnice mají za sebou dvoudenní šichtu, únava je už trochu znát, ale elánu mají pořád dost. „Musíme to hodně třídit a organizovat, aby to mělo efekt a neztratili jsme se v tom. Vše je na dobré cestě, ale budeme se vzpamatovávat ještě dlouho,“ neskrývá své obavy paní Prchlíková.

Loučíme se a přejeme všem hodně sil do dalších dní. Díky patří vám všem, kteří se v úterý 10. srpna odpoledne nezištně dostavili na náměstí Kinských a nechali pro všechny děti postižené povodněmi svůj příspěvek.

Jsme v tom s vámi!

„S dary přišly desítky lidí. Kromě sponzorů se objevili asi tři větší zásilky od zaměstnanců nejmenovaných firem, kteří se složili a nakoupili vše možné – přivezli většinou plné auto,“ líčí své zážitky ze sbírky Luděk Hrouda z Babywebu.

„Hodně cizinců se ptalo o co jde, ale převážně se domnívali, že něco prodáváme. Jedni Italové děkovali za postižené rodiny. To bylo poměrně časté i od Čechů. Lidé nosili věci v různém množství, od kompletní výbavy po jeden balíček mokrých ubrousků. Vše se ale samozřejmě počítá. Někteří měli slzy na krajíčku.“

Na výzvu pružně zareagovala i slečna Jitka Hildebrandová, která přispěchala pomáhat s přebíráním darů jako dobrovolnice.
„Na Liberecku máme chalupu. Teď jsem tam měla jet, ale ani není kudy. Tak jsem přijela pomáhat vám,“ vysvětluje.

Heslo Babywebu „Jsme v tom s vámi“ se i tentokrát vrchovatě naplnilo. Můžeme dodat jediné:
DĚKUJEME!

Dnes ráno vyjela další naplněná dodávka, tentokrát do Frýdlantu, Raspenavy a Višňové.

Nabízíte nějaké věci pro děti? Můžete i prostřednictvím našeho diskusního fóra.

Pomáhá i náš nový Bazárek
Máte-li doma již nepotřebnou postýlku, podložku, oblečení anebo i hračky, prostě vše, co ti nejmenší mohou potřebovat, NABÍDNĚTE ZDARMA tyto věci pomocí našeho Bazárku Babywebu.

Chcete finančně příspět na konkrétní věc? V obci Raspenava připravila povodeň děti o školku. Bude se muset stavět nová a její osud budeme na Babywebu nadále sledovat. Svůj příspevek na školku můžete posílat obci Raspenava na
číslo účtu : 86 12 15 74 / 0600
variabilní symbol: 999
zpráva pro příjemce: ŠKOLKA

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist