Doklady nutné pro zapsání dítěte do matriky

Narození miminka je spojené nejen s pocity štěstí, úlevy a radosti, ale i s jistou dávkou nezbytného papírování. Každý malý človíček po příchodu na svět potřebuje rodné číslo a rodný list. K tomu, aby zápis do matriky proběhl hladce, je třeba si do „porodní“ tašky zabalit některé důležité doklady.

Mezi doklady, které potřebují všechny ženy bez ohledu na stav (míníme tím rodinný stav, nikoliv stav „jiný“), jsou občanský průkaz (v případě, že jste cizinka, tak pas) a tak zvané Prohlášení rodičů o volbě jména dítěte. Tento formulář můžete dostat v těhotenské poradně nebo přímo v porodnici, kde se chystáte rodit. Podepíší ho oba rodiče.

Pokud byste prohlášení o jménu nestihli vyplnit před porodem nebo se chtěli o jménu promiminko dohodnout až po jeho narození, můžete tento formulář odevzdat i po porodu, ideálně dříve, než jsou všechny doklady předány matrice k vystavení rodného listu a určení rodného čísla dítěte.

Problém by nastal, pokud by jeden z rodičů tuto dohodu nepodepsal, dítěti by nemohlo být zapsáno v matrice jméno a v rodném listě by před příjmením bylo uvedeno slovo „nepojmenován“ či „neurčeno“.

V případě, že se dítě narodí mimo manželství a otec dítěte nebude uveden v rodném listě, stačí na tomto prohlášení podpis matky dítěte.

Do matriční knihy nelze zapsat jména zkomolená, zdrobnělá a domácká. Matrika může v případě pochybností o existenci vámi vybraného jména požadovat doklad vydaný znalcem.

Jaká jména momentálně frčí?

Děti narozené v manželství

Vdané ženy potřebují ještě originál nebo ověřenou kopii oddacího listu. Oddací list se předkládá proto, že je v něm uvedeno příjmení dítěte, na němž se rodiče dohodli při sňatku.

Děti narozené mimo manželství

Zde je situace s doklady poněkud složitější, obzvlášť v případě, že se nesezdaní rodiče chtějí dopředu domluvit na uznání otcovství a uvedení otce v rodném listu dítěte. K tomu potřebují Zápis o určení otcovství k nenarozenému dítěti souhlasným prohlášením rodičů. Tento doklad vystaví nastávajícím rodičům jakákoliv matrika (nikoliv tedy nutně matrika podle trvalého bydliště). K vyřízení jsou třeba občanské průkazy obou rodičů a těhotenský průkaz. Pokud spolu mají rodiče další děti, potřebuje matrika k vydání zápisu o určení otcovství i jejich rodné listy.

Svobodná žena, která nechce v rodném listě uvést otce dítěte, doloží jen svůj rodný list a Prohlášení o jménu dítěte, na kterém stačí její podpis.

Rozvedená žena potřebuje svůj rodný list a rozvodový rozsudek. V případě, že se miminko narodilo v době do 300 dnů od rozvodu, je třeba doložit ještě doklad o určení otcovství nebo naopak popření otcovství bývalého manžela.

Ovdovělá žena doloží úmrtní list manžela a stejně jako žena rozvedená doklad o určení či popření otcovství, pokud se dítě narodilo v době do 300 dnů od zániku manželství.

Jaká zahraniční křestní jména vám povolí a jaká zamítnou?

Kdo je povinen hlásit narození dítěte

Narození dítěte je povinno matrice oznámit zdravotnické zařízení, kde se dítě narodilo. To také obvykle předá příslušné matrice všechny potřebné doklady k vyhotovení rodného listu. Rodný list si pak rodiče vyzvednou na příslušné matrice nebo jim ho matrika zašle poštou.

Co je zapotřebí v případě porodu mimo porodnici

V případě porodu mimo zdravotnické zařízení jsou zapotřebí stejné doklady jako v případě porodu v nemocnici, tedy občanský průkaz matky a Prohlášení o jménu dítěte (případně další doklady, pokud žena není vdaná).

Navíc je třeba matrice dodat vyplněný formulář Hlášení o narození, který vyplní porodní asistentka, jež ženě u porodu mimo zdravotnické zařízení pomáhala. Pokud nebyla matce po porodu poskytnuta zdravotní péče, vyplňuje Hlášení o narození přímo matrika na základě ústního oznámení o narození dítěte. Toto oznámení provádí zákonný zástupce dítěte, tedy rodič. Oznámení o narození by mělo proběhnout do tří pracovních dnů od porodu.

Všechny uvedené doklady je třeba předložit na matričním úřadu, v jehož správním obvodu se dítě narodilo.

Chcete, aby dítě mělo dvě jména?

Co ještě vyřídit

Když už má dítě rodný list, tedy i rodné číslo, je nutné ho zaregistrovat u zdravotní pojišťovny. Podle zákona je dítě pojištěno u stejné zdravotní pojišťovny, u které byla jeho matka pojištěna v den porodu.

Registrace je povinná do osmi dnů po narození miminka a kromě rodného listu je k ní zapotřebí přihláška a evidenční list pojištěnce (tu dostanete přímo na pobočce své zdravotní pojišťovny).

Pokud se vám narodilo první děťátko (či v případě vícečetného těhotenství děťátka) a příjmy všech členů vaší domácnosti nepřesahují 2,4násobek životního minima, zažádejte si na odboru státní sociální podpory příslušného úřadu práce (dle trvalého bydliště matky) o porodné. To v současnosti činí 13 000 u jednoho dítěte nebo 19 500 v případě narození dvou či více dětí.

Na tomto úřadu se zároveň můžete informovat, zda máte nárok na přídavek na dítě.

27.6.2014 12:22 | autor: Gaurí Chrastilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist