Doklady nutné pro zapsání dítěte do matriky

Narození miminka je spojené nejen s pocity štěstí, úlevy a radosti, ale i s jistou dávkou nezbytného papírování. Každý malý človíček po příchodu na svět potřebuje rodné číslo a rodný list. Jaké doklady si máte do porodnice připravit?

30-shutterstock_2295153567-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Mezi doklady, které potřebují všechny ženy bez ohledu na stav (míníme tím rodinný stav, nikoliv stav „jiný“), jsou občanský průkaz (v případě, že jste cizinka, tak pas) a tak zvané Souhlasné prohlášení rodičů o jménu (jménech) dítěte. Tento formulář můžete dostat v těhotenské poradně nebo přímo v porodnici, kde se chystáte rodit. Podepíší ho oba rodiče.

Pokud byste prohlášení o jménu nestihli vyplnit před porodem nebo se chtěli o jménu promiminko dohodnout až po jeho narození, můžete tento formulář odevzdat i po porodu, ideálně dříve, než jsou všechny doklady předány matrice k vystavení rodného listu a určení rodného čísla dítěte.

Problém by nastal, pokud by jeden z rodičů tuto dohodu nepodepsal, dítěti by nemohlo být zapsáno v matrice jméno a v rodném listě by před příjmením bylo uvedeno slovo „nepojmenován“ či „neurčeno“.

V případě, že se dítě narodí mimo manželství a otec dítěte nebude uveden v rodném listě, stačí na tomto prohlášení podpis matky dítěte.

Do matriční knihy nelze zapsat jména zkomolená, zdrobnělá a domácká. Matrika může v případě pochybností o existenci vámi vybraného jména požadovat doklad vydaný znalcem.

Děti narozené v manželství

Vdané ženy potřebují ještě originál, nebo ověřenou kopii oddacího listu. Oddací list se předkládá proto, že je v něm uvedeno příjmení dítěte, na němž se rodiče dohodli při sňatku. Dále souhlasné prohlášení rodičů o příjmení dítěte, pokud údaj o příjmení dítěte není patrný z oddacího listu rodičů dítěte.

Děti narozené mimo manželství

Zde je situace s doklady poněkud složitější, obzvlášť v případě, že se nesezdaní rodiče chtějí dopředu domluvit na uznání otcovství a uvedení otce v rodném listu dítěte. K tomu potřebují Souhlasné prohlášení rodičů o určení otcovství k nenarozenému dítěti.

Tento doklad vystaví nastávajícím rodičům jakákoliv matrika (nikoliv tedy nutně matrika podle trvalého bydliště). K vyřízení jsou třeba občanské průkazy obou rodičů a těhotenský průkaz. Pokud spolu mají rodiče další děti, potřebuje matrika k vydání zápisu o určení otcovství i jejich rodné listy.

Přibalte si také rodné listy matky a otce dítěte.

Svobodná žena, která nechce v rodném listě uvést otce dítěte, doloží jen svůj rodný list a Prohlášení o jménu dítěte, na kterém stačí její podpis.

Rozvedená žena potřebuje svůj rodný list a rozvodový rozsudek. V případě, že se miminko narodilo v době do 300 dnů od rozvodu, je třeba doložit ještě doklad o určení otcovství nebo naopak popření otcovství bývalého manžela.

Ovdovělá žena doloží úmrtní list manžela a stejně jako žena rozvedená doklad o určení či popření otcovství, pokud se dítě narodilo v době do 300 dnů od zániku manželství.

Čtěte dále:

Kdo je povinen hlásit narození dítěte

Narození dítěte je povinno matrice oznámit zdravotnické zařízení, kde se dítě narodilo. To také obvykle předá příslušné matrice všechny potřebné doklady k vyhotovení rodného listu. Rodný list si pak rodiče vyzvednou na příslušné matrice nebo jim ho matrika zašle poštou.

Co je zapotřebí v případě porodu mimo porodnici

V případě porodu mimo zdravotnické zařízení jsou zapotřebí stejné doklady jako v případě porodu v nemocnici, tedy občanský průkaz matky a Prohlášení o jménu dítěte (případně další doklady, pokud žena není vdaná).

Navíc je třeba matrice dodat vyplněný formulář Hlášení o narození, který vyplní porodní asistentka, jež ženě u porodu mimo zdravotnické zařízení pomáhala. Pokud nebyla matce po porodu poskytnuta zdravotní péče, vyplňuje Hlášení o narození přímo matrika na základě ústního oznámení o narození dítěte. Toto oznámení provádí zákonný zástupce dítěte, tedy rodič. Oznámení o narození by mělo proběhnout do tří pracovních dnů od porodu.

Všechny uvedené doklady je třeba předložit na matričním úřadu, v jehož správním obvodu se dítě narodilo.

Co ještě vyřídit

Když už má dítě rodný list, tedy i rodné číslo, je nutné ho zaregistrovat u zdravotní pojišťovny. Podle zákona je dítě pojištěno u stejné zdravotní pojišťovny, u které byla jeho matka pojištěna v den porodu.

Registrace je povinná do osmi dnů po narození miminka a kromě rodného listu je k ní zapotřebí přihláška a evidenční list pojištěnce (tu dostanete přímo na pobočce své zdravotní pojišťovny).

Pokud se vám narodilo první děťátko (či v případě vícečetného těhotenství děťátka) a příjmy všech členů vaší domácnosti nepřesahují 2,4násobek životního minima, zažádejte si na odboru státní sociální podpory příslušného úřadu práce (dle trvalého bydliště matky) o porodné. To v současnosti činí 13 000 u jednoho dítěte nebo 19 500 v případě narození dvou či více dětí.

Na tomto úřadu se zároveň můžete informovat, zda máte nárok na přídavek na dítě.

18.3.2024 6:22 | autor: Gaurí Chrastilová | zdroj: https://portal.gov.cz/sluzby-vs/zapis-narozeni-ditete-S4350

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist