Každá rodina potřebuje své rituály

Co si představíte pod pojmem rituál? Myslíte si, že je to něco tajemného? Možná vás překvapíme, ale každý z nás má své rituály. Jsou rituály rodin i celých komunit. Jsou pro nás důležité. Zjistili jsme proč.

profimedia-0279809027-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Vztahy v rodině

Rituály utužují vztahy. Jsou zastavením v běhu, něčím stabilním, tím, na co se můžeme těšit. Dávají nám jistotu, ukazují, že jsme součástí společenství. Můžeme vymýšlet speciální jenom naše rodinné rituály nebo používat ty běžné – hlavní je jejich hodnota.

Projevování emocí

Rituály učí projevovat city, upevňovat nebo narušovat status quo, vyvolávat změny, ale i obnovovat rovnováhu. Jsou léčivé pro tělo i ducha. Pomáhají předávání rodinných hodnot z generace na generaci, přinášejí poselství vzájemnosti a sounáležitosti, zahrnují i přesahují racionalitu.

Společné vzpomínky

Tím, že zažijeme, jak celá rodina skáče v pytlích a táta jásá, že zvítězil, máme perfektní vzpomínku. Jak často se vracíme v hovoru k tomu: „A vzpomínáš si, jak táta běhal kolem garáže, mával rukama a hulákal, že je první?!“

Krásné stmelující téma, historka, která ožívá při rodinných setkáních. Michael Marsch označuje tradice jako „paměť rodu“ – něco, co si generace předávají vyprávěním příběhů, fotografiemi, videozáznamy z rodinných akcí nebo zápisy v rodinné kronice.

Význam rituálů pro jednotlivce

„Rituály jsou důležité zejména pro děti a starší lidi. Příslušníci obou těchto skupin jsou hodně citliví na změny – vnášejí jim do života nejistotu, zmatky, někdy až strach. Pravidelnost, opakovanost a jasná struktura rituálů poskytuje zázemí, bezpečí, stabilitu a řád,“ popsala jejich důležitost manažerka a autorka elektronických publikací o time managementu a sladění rodinného života s prací Olga Medlíková.

Běžné malé rituály s velkým významem

Každodenní rituály jako třeba způsob vítání, loučení, dělání úkolů, ranní vstávání a zvyky s ním spojené zároveň svojí stereotypností umožňují člověku určité pohodlí. Když jsme vyčerpaní nebo nemocní, vykonáváme tyto činnosti automaticky, aniž na ně musíme myslet. Je to pohodlná zkratka, další výhoda rituálních činností.

Vzpomínáte si, jak vás jako dítě otravovaly rodičovské otázky: „Co bylo ve škole?“, „Co jste měli k obědu?“, „Co paní učitelka?“, ale po letech jste si uvědomili, že maminka vám tím projevovala zájem o váš den. Že chtěla vědět, co jste dělali, zatímco jste se neviděli. A i když jste si zejména v pubertě umiňovali, že tohle dělat nebudete, samozřejmě tyto otázky svým dětem také kladete.

Nebo rituál společného jídla či usínání. Když rodina jí společně aspoň během víkendu (přes týden to leckdy nejde kvůli rozdílnému vytížení jejích členů), je to příležitost si spolu popovídat, vyměnit si zážitky za týden, na které nebyl v tom každodenním kolotoči čas, vyprávět si drby, vtipy nebo se i z legrace pohádat – a to všechno učí dítě komunikovat, vnímat druhé, ale i poslouchat.

Nebo rituál usínání – bude se přirozeně měnit z původní pohádky a pusy na dobrou noc třeba na povídání si v posteli o láskách a posledním rande, na společný poslech relaxační hudby nebo třeba půlnoční Margaritu ženských členek rodiny jako v zábavném americkém filmu Magická posedlost.

Čtěte také:

Malé rituály proti strachu ze tmy

Čtěte pohádky, čtěte mezi řádky…

Dětské oslavy: Buďte originální

Zdravé rituály pro těžké časy

Když jsou rodinné rituály zdravé a dobře nastavené, dokážou pomoci dítěti překonat obtížné situace – nástup do školy, odstěhování se z domova, propad u zkoušek, bolestný rozchod nebo potíže ve vztahu.

Totéž platí samozřejmě i pro dospělé.

„Zdravé rituály jsou takové, které se obměňují podle potřeb rodiny, podle jejího života a vývoje jejích členů. Nesmí se na nich rigidně lpět,“ vysvětlila Medlíková. Mají být oporou, ochranou, stabilizací a radostí. „Je zajímavé, že když spolu začnou žít dva lidé z rozdílného rodinného prostředí, tak ten, který ve své původní rodině zažil funkční rituály, většinou k nim toho druhého přitáhne,“ upozornila manažerka.

V naší společnosti se na tradice a rituály leckdy hledí s despektem jako na něco, co svazuje a omezuje osobní svobodu jednotlivce. Pravda je, že rituály jsou náročné, zejména časově, ale často i energeticky nebo finančně. Ono zorganizovat oslavu dědečkových osmdesátin pro rodinu obnášející 58 lidí je celkem náročná práce.

Rituály komunit a rodin

Ve společnosti také chybí obecné rituály, takže rodiny či komunity si často vytvářejí svoje vlastní (poutě, bazárky dětského oblečení, společné výstupy na památná místa…). Tato tendence naopak narůstá.  Je vidět, že my lidé rituály k životu potřebujeme. Nezbývá než si přát, aby zdravých rituálů měla každá rodina požehnaně. Aby byly pro rodiče i děti příležitostí se vnímat, sdílet a být si blíž.

13.1.2023 4:45 | autor: Redakce | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s manažerkou a odbornicí na vztahy Olgou Medlíkovou.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist