Tedových 5 rad, jak se stát dobrým tátou

Rady pro čerstvé tatínky od trojnásobného otce Teda Gondera, které pomohly v mnoha rodinách.

tata-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Z neznalosti čerstvých otců nebo v rámci zažitých klišé, že správný chlap přece o novorozence nepečuje, dochází k tomu, že po návratu z porodnice padne většina péče na čerstvou maminku. Ted Gonder (29) z Chicaga se po trojnásobném otcovství rozhodl napsat dopis sám sobě jako 24letému bezdětnému muži s radami, co dělat, až se stane otcem, jak podpořit svou partnerku, a zveřejnil ho na Facebooku.

  1. Nos dítě

Tvoje drahá nosila dítě VE svém břiše 9 měsíců. Takže ty nos dítě NA svém břiše také 9 měsíců, pokaždé když k tomu bude příležitost. Nejenže jí to pomůže, aby se dala dohromady, ale navíc je to příležitost vytvořit si s dítětem nenahraditelné pouto.

  1. Přebaluj

Tvoje láska kojí, a i když je to pro ni úžasné a naplňuje ji to, tak je to i vyčerpávající. Takže ty přebaluj, jakmile můžeš. Začni s první plenou. Rychle překonáš k tomu svůj odpor. Tím se vyhneš nerovnováze ve vztahu a pocitu roztrpčení partnerky. Až si budou její kamarádky stěžovat na to, jak jim jejich manželé nepomáhají a jsou věčně někde v tahu, tak tvoje žena se tebou bude chlubit.

  1. Nech ji odpočinout

Dělej jí kafe bez kofeinu každé ráno, i když ho nevypije, zůstane stát studené. To se děje prakticky každé ráno, protože ona usne, zatímco ty pracuješ nebo (později) vedeš děti do školy. V noci totiž vstávala k dítěti, aby ho nakrmila, takže jí pomoz, aby začala svůj den způsobem, který ji nastartuje.

  1. Říkej jí, že je krásná

Říkej jí, že je krásná a pomoz jí překlenout okamžiky, kdy je sebekritická a zoufalá ze svého těla. Připomínej jí úspěchy, které dosáhla v minulosti. Řekni jí, že je superhrdinka. Musela zapojit celé své tělo, nabrat 20 kilo, aby ti dala dítě, které ti bude požehnáním po zbytek života. Pomoz jí překonat mindrák z vlastního těla a den po dni se soustředit se na pozitivní cíl.

  1. Buď jako skála

Vydrž tlaky doma. Hormony jsou zblázněné před porodem i po něm. Občas to vypadá, že je mimo sebe a říká věci, které by normálně neřekla… Připomínej si, že tvým úkolem je být jí oporou po celý ten čas, vydrž a věř v lepší příští, i když má jazyk ostrý jako meč.

Brzo se vše vrátí do normálu a ona ti bude vděčná, žes zachoval chladnou hlavu, když jí se to nepovedlo, a neurazil ses nebo neotrávil tím, že na tebe hodila své emoce a stal se z toho váš společný problém.

A co na to manželka?

Pozitivních ohlasů se nedostalo jen Tedovi, ale mnohé ženy se obrátily i na jeho partnerku Franzisku s tím, co mají dělat, aby jim jejich vztah taky takhle klapal a měly doma tak skvělého partnera. Kromě vzájemné lásky vypíchla dvě věci, které jí připadají pro vztah zásadní:

  1. Hádáme se a pokaždé si z toho něco pozitivního odneseme. Často vylítnu kvůli věcem týkajícím se domácnosti, ale nikdy to nevyšumí, pokaždé si řekneme, co bychom příště měli udělat jinak a líp.
  2. Mluvili jsme o sobě, řekli jsme si své představy o budoucím životě, rodině, výchově dětí. Hodně jsme toho museli obětovat, jeden i druhý, pro náš společný život. Museli jsme se vzdát velkých pracovních příležitostí a osobních šancí, dost jsme se stěhovali, abychom našli to, co nám nejvíc vyhovuje.

A Franzisčino poselství? „Pevnou dvojici tvoří dvě individua, která bezpodmínečně a průběžně musí investovat do vzájemného rozvoje.“

Čtěte také:

Recept na fungující vztah

„Do žádných kurzů jsme nechodili ani nečetli žádné příručky. Našli jsme si vlastní cestu,“ říká Ted. Každé ráno se s Franziskou šli projít do lesa u jejich domu a přitom si povídali o sobě a o rodičovství. Pak si sepsali představy o rodině. „Založit rodinu se svou manželkou, to je jako zakládat nějaký společný podnik, kde také musíte mít jasný cíl.“

Správné kojení není všechno

Když se rozhodli být rodiči, udivilo je během Franzisčina prvního těhotenství, jak moc se všechno točí jen kolem dítěte, všechny rady a kurzy, jak kojit, uspávat dítě atd. Prakticky nezaznamenali, že by páry využívaly tento čas k tomu, aby investovaly do svého vztahu.

„Já sám jsem se na své otcovství nějak zvlášť nepřipravoval, nepovažoval jsem to za důležité. Pak se nám narodil první syn a mě začaly bolet záda, měl jsem zánět šlach, jak jsem ho nosil, takže jsem začal cíleně cvičit.“ Ted také přiznává, že před narozením prvního dítěte se radil s odborníkem, který mu pomohl si ujasnit životní priority a najít cestu, jak skloubit pracovní povinnosti s otcovskou rolí. „Tohle mě nikdo nikde neučil,“ říká Ted.

30.11.2023 5:13 | autor: Helena Chvojková  | zdroj: https://www.instagram.com/p/B3kh6-TIB3I/, které pomohly v mnoha rodinách., Rady pro čerstvé tatínky od trojnásobného otce Teda Gondera

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist