Děti a slunění aneb Aby léto nebolelo

Sluneční paprsky a letní teploty lákají děti i dospělé k pobytu venku. Aby se však radovánky na slunci nezvrhly u našich nejmenších ve zdravotní potíže, je třeba dbát na několik pravidel.

leto-a-opalovani-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Kojenci na sluníčko nepatří

Děti do jednoho roku věku slunci vůbec nevystavujeme. Jejich pokožka je tenčí než kůže dospělých a obsahuje méně pigmentu, a je tedy proti působení slunečních paprsků prakticky bezbranná. Miminka navíc nemají zcela vyvinuté potní žlázy, a proto jim hrozí také zvýšené riziko přehřátí a úpalu.

Problém tedy může nastat nejen v případě pobytu na sluníčku, ale třeba i při procházce v kočárku za třicetistupňového vedra nebo jako následek pobytu v rozpáleném autě. Pokud se rtuť teploměru šplhá k tropickým teplotám, vydejte se raději na procházku až vpodvečer (nebo naopak velmi brzy ráno). Nikdy nenechávejte kočárek s miminkem stát na sluníčku, boudička před horkem nechrání, naopak se velmi snadno rozehřeje a teplota uvnitř kočárku pak může být ještě vyšší než venku.

S batolaty opatrně

Děti do tří let věku by měly na sluníčku pobývat jen minimálně. Vždy je nutné je chránit vhodným oděvem a pokrývkou hlavy. Rozhodně by neměly být vystaveny přímým slunečním paprskům během poledních hodin. Slunění nebo opalování (tak, jak ho mají v oblibě dospělí) se u malých dětí výrazně nedoporučuje.

Bez krému na opalování to nejde

Zhruba od půl roku věku miminka je vhodné používat speciální přípravky na opalování určené pro děti. Kvalitní přípravky pro citlivou dětskou pokožku by měly být hypoalergenní a neměly by ucpávat póry.

Podle způsobů, jakým látky obsažené v opalovacích krémech či emulzích chrání před UV zářením, rozlišujeme dva typy filtrů – chemické a fyzikální (někdy se označují i jako minerální). Ty první se vsakují do kůže, kde pohlcují UV záření. Fyzikální filtry se oproti tomu chovají jako jakási malá zrcátka a UV záření odrážejí. Pro děti dermatologové doporučují opalovací přípravky s obsahem fyzikálních filtrů, protože se na rozdíl od chemických nevsakují do pokožky, a s vlastní kůží tedy nereagují (čili ji ani nedráždí).

Při výběru opalovacího přípravku sledujeme kromě složení (dbát bychom měli především na absenci konzervantů, parabenů a parfémů) i číslo ochranného faktoru. Pro malé děti by se hodnota ochranného faktoru (OF, SPF) měla pohybovat mezi 30 a 50.

Obecně platí, že krémy jsou účinnější než lehká opalovací mléka, která o něco hůře drží UV filtr. Při výběru textury přípravku je také třeba zhodnotit typ pleti – například sušší pokožka více ocení olejový či masťový základ, mastnější pleti budou více vyhovovat jemné emulze.

Víte, že…?

Ne všechny části slunečního záření jsou pro člověka škodlivé. Nejnebezpečnější jsou ultrafialové paprsky typů A a B. UVA záření proniká hluboko do pokožky, kde poškozuje kolagenová a elastická vlákna a způsobuje předčasné stárnutí pleti, tvorbu pigmentových skvrn a ztrátu pružnosti pokožky. Je příčinou tvorby volných radikálů, které mohou poškodit DNA buněk a tím způsobit rakovinové bujení. UVB záření způsobuje opálení pleti, může být ale také příčinnou spálení, alergií nebo poškození buněk, které opět může vést až ke vzniku rakoviny. Opalovací produkty proto musí chránit před oběma typy záření.

Mazat, mazat… a zase mazat

Výběrem správného ochranného přípravku to nekončí, ale spíše začíná. Důležité je používat ho tak, aby před škodlivým UV zářením skutečně chránil. Přípravky s minerálními (fyzikálními) filtry není třeba nanášet s předstihem, fungují takřka ihned po aplikaci. U filtrů chemických je vhodné přípravek nanést zhruba dvacet minut před sluněním.

Při používání opalovacích prostředků neplatí zlatá rada, že méně je více – naopak, v tomto případě se vyplatí nešetřit, jak na množství, tak na frekvenci mazání. Lékaři doporučují nanést souvislou vrstvu krému tak, aby kůže byla bílá, a nechat ji vstřebat. Nezapomínejte namazat nejohroženější partie – ušní boltce, rty, nos a nárty. Po koupání obnovte vrstvu opalovacího přípravku, a to i tehdy, pokud je označen jako voděodolný.

Přímé slunce není vhodné (nejen) pro děti

Mezi 11. a 15. hodinou by dítě (ale ani dospělý) nemělo být vystaveno sluníčku vůbec. V tuto dobu je pobyt na slunci zdraví škodlivý. Neznamená to, že dítě musí přes poledne trávit čas zavřené doma, ale v poledních hodinách je obzvlášť důležité dohlédnout na to, aby se dítě drželo ve stínu.

Ochrana vhodným oblečením a opalovacím krémem je nezbytná i v případě, že dítě je schované před slunečními paprsky pod slunečníkem. Nezapomínejte, že UV záření se odráží i do zastíněných ploch, a přes mraky dokonce proniká do pokožky 70–80 % záření.

Dbejte na pitný režim

Při pobytu na sluníčku, skotačení ve vodě nebo hře na pláži dítě snadno přehlédne pocit žízně. Zvláště v letním horkém počasí je však nezbytné, aby se dítě naučilo napít ještě před tím, než si tělo o tekutiny samo řekne. Batole by mělo vypít zhruba litr tekutin denně, předškolák dokonce litr a půl.

Mějte láhev s pitím neustále při ruce a pravidelně dítěti připomínejte, že se má napít. Pomoci mohou i lehké ovocné svačinky, které dodají energii a zároveň dopřejí dětskému organismu potřebné tekutiny.

Bez pokrývky hlavy na sluníčko nelez

Samotný krém na opalování na ochranu před slunečními paprsky nestačí. Odhalená dětská hlava se může nejen nepříjemně spálit (obzvlášť je-li vaše děťátko ve fázi, kdy má na hlavičce pět vlasů ve třech řadách), ale především může být příčinou úžehu. Na trhu je široký výběr slušivých a zároveň praktických kloboučků a čepiček s kšiltem. Šikovné jsou i ty, které mají prodlouženou zadní část chránící zátylek. Při pobytu ve vodě dítku namočte vlásky či mu hlavu přikryjte mokrým (a vyždímaným) kloboučkem. I to je příjemně ochladí.

Čtěte také:

Chraňte oči slunečními brýlemi

Sluneční paprsky mohou vážně poškodit zrak. Na to je třeba dát pozor zvláště u malých dětí, které mají oči citlivější než dospělí.

Možná vaše dítě zpočátku nebude při nošení slunečních brýlí jevit nadšení, třeba ho ale nalákáte na veselé obroučky s motivy jeho oblíbených kreslených kamarádů. Při výběru je kromě designu a pohodlnosti třeba pečlivě dbát na kvalitu brýlových čoček a na to, aby pohlcovaly 100 % škodlivého UV záření. Už proto se vyplatí kupovat brýle v optice, kde vám zajistí i případný servis a opravu brýlí (protože zkušenost velí, že průměrné batole je schopné během dvou dní zdeformovat k nepoznání i brýle s „nerozbitnými“ obroučkami).

Vhodně děti oblékejte

Většina dětí by nejspíš ocenila, kdyby mohla na slunci běhat zcela bez oděvu. Jejich křehká a citlivá kůže by však dlouhodobé vystavení slunečním paprskům ocenila už méně, proto je dobré chránit děti před sluncem také vhodným oděvem. Ideálním spojením příjemného a užitečného jsou lehké rychleschnoucí oděvy s obsahem UV filtru (fotoprotektivní oblečení), ve kterých děti mohou dovádět ve vodě i na suchu. Při koupi těchto oděvů se stejně jako u krémů řídíme hodnotou ochranného filtru, v tomto případě na etiketě označovaného jako UPF – ultrafialový ochranný faktor.

Náš tip: Maminky kojenců někdy mají tendenci oblékat miminka příliš teple. Zvláště v horkých dnech tak u svých drobečků riskují přehřátí. Při oblékání kojenců se řiďte podle toho, co máte sama na sobě. Miminko by mělo být oblečeno do stejného počtu vrstev jako vy – a na přikrytí v kočárku mu navíc stačí lehká bavlněná deka.

Pečujte o kůži po pobytu na sluníčku

Slunce vysušuje jemnou dětskou pokožku a může tak způsobit její podráždění a zarudnutí. Takzvané after sun přípravky, neboli přípravky po opalování, dodají citlivé kůži ztracenou vlhkost a pomáhají i její regeneraci. Po koupání (ať už v moři nebo rybníce) je také vhodné umýt pokožku v nedráždivém mycím gelu či hypoalergenním mýdle a pak ji ošetřit zvláčňujícími přípravky. Vhodné jsou produkty s obsahem chladivého panthenolu nebo za studena lisovaný jojobový, mandlový či kokosový olej.

Víte, že…?

Úpal a úžeh vznikají jako následek přehřátí organismu. Úpal vzniká při pobytu v uzavřeném prostředí nebo v horku s relativní vysokou vlhkostí, kde se pot nestačí odpařovat z povrchu těla. Úžeh vzniká při dlouhodobém pobytu na přímém slunci, kdy sluneční paprsky působí na nekryté tělo (především hlavu) dítěte. Většinou se kombinuje s popálením kůže. Mezi příznaky těchto stavů patří rychlé povrchní dýchání, zvýšená tepová frekvence, bolest hlavy, žízeň, vysoké teploty, ospalost, malátnost, někdy i porucha vědomí a také křeče svalů. V první řadě je třeba dítě uložit do stínu, do chladné a větrané místnosti a ochlazovat tělo přikládáním studených obkladů, vlažnou sprchou nebo koupelí. Důležité je podávat v malých dávkách chlazené tekutiny a ošetřit spálenou kůži. V případě poruchy vědomí nebo křečí je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Tipy pro alergiky a děti s atopickým ekzémem

 1. Atopický ekzém
  Péče o pokožku s atopickým ekzémem má svoje specifika. V akutní fázi by neměla být pokožka ekzematika slunečním paprskům vystavena vůbec. Pobyt na slunci může zkomplikovat i užívání některých léků či lokálních přípravků na ošetření kůže. Pokud je ale ekzém ve fázi bez závažných klinických příznaků, platí pro délku pobytu na sluníčku zhruba stejná pravidla jako pro děti bez ekzému.
 2. Výběr opalovacího prostředku
  U dětí trpících atopickým ekzémem je třeba být obzvlášť pečlivý při výběru vhodného přípravku na opalování. Doporučovány jsou hypoalergenní přípravky bez obsahu parabenů, parfemů, barviv a konzervantů. Důležitá je i správná volba ochranného faktoru, který by měl být spíše vyšší, neboť atopická pokožka potřebuje důsledně chránit před poškozením slunečními paprsky. Vhodné jsou opalovací krémy s fyzikálními filtry (chemické by mohly reagovat s pokožkou a dráždit ji) a přípravky, které nevysušují pokožku. Obzvlášť po slunění je třeba věnovat pozornost každodenní péči a dopřát jí důkladnou regeneraci po sluneční zátěži.
 3. Pozor na vysušování pokožky
  Letní teploty a koupání (především v chlorované vodě) mohou vysušovat pokožku. Proto je třeba kůži důsledně promazávat.
 4. Opatrně s přímým sluncem
  Tato rada platí pro všechny děti obecně, ale pro ty, které trápí atopický ekzém, ještě o něco více. Krátký pobyt na slunci působí na atopickou kůži hojivě, vystavení přímým slunečním paprskům by však mohlo vést k poškození či spálení kůže a tím k dalšímu podráždění a zhoršení stavu ekzému.
 5. Dovolená u moře může pomoci
  Přímořské klima a slaná voda většinou působí na ekzematickou pokožku blahodárně. Pobyt u moře by měl trvat nejméně dva týdny a je lepší ho naplánovat mimo hlavní turistickou sezonu, kdy je nápor UV paprsků nejvyšší. V prvních dnech pobytu se stav pokožky může krátkodobě zhoršit, tento stav se ale většinou záhy upraví.  Po koupání ve slané mořské vodě je nezbytné vždy opláchnout pokožku a následně ji pečlivě promazat.
 6. Sluneční alergie
  Sluneční alergie dokáže nepříjemně potrápit děti i dospělé. Objevit se může na začátku léta, když pokožka poprvé přijde do kontaktu se slunečními paprsky, ale nezřídka k ní dojde i během léta, například po nadměrném slunění, nebo uprostřed dovolené u moře.

Projevy alergie mohou být různé – od zarudnutí kůže přes vyrážku až k mokvajícím puchýřkům. Postihnout může jakoukoliv část těla, ale nejčastěji se objevuje v obličeji, v dekoltu, na krku či v ohybech rukou a pod koleny. Typické pro sluneční alergii je, že se její projevy s postupem léta nezhoršují, ale kůže se jakoby otužuje a projevy alergie jsou mírnější.

Jak si s alergií poradit?

Jako prevence se užívá předsezonní světloléčba, tedy postupné vystavování pokožky malým dávkám UVA a UVB záření. Pomoci může i preventivní podávání beta-karotenu. Nejdůležitějším krokem je však důsledné užívání kvalitního opalovacího přípravku s faktorem 50 (tzv. total sunblock) a vyhýbání se pobytu na přímém slunečním světle.

24.7.2020 5:15 | autor: Gaurí Chrastilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist