Dokáže vás homeopatie zbavit depresí či nespavosti?

Homeopatie je léčebná metoda, o které se často vedou vyostřené diskuze. Mechanismus účinku je totiž zvláštní a nejasný. Přesto homeopatie funguje a není to jen placebo. Babyweb vám dnes přináší jeden zajímavý příběh, ve kterém homeopatie skutečně pomohla, a k tomu informace o tom, co je pro úspěšnou homeopatickou léčbu klíčové.

Příběh jedné nemoci

Eva je moje kamarádka a také studentka homeopatie. Nedávno zažila zajímavý homeopatický příběh s dobrým koncem, který navíc jako studentka homeopatie dokázala nahlížet v mnohem hlubších souvislostech než klasický pacient. Poprosila jsem ji proto, zda by se o něj nepodělila se čtenáři Babywebu. Eva souhlasila.

Její zkušenost dobře demonstruje nejen to, jak homeopatie funguje, ale také to, že k úspěšné léčbě potřebujete nejen homeopatické léky, ale hlavně schopného homeopata.

„Minulý rok to se mnou šlo z kopce. Hroutil se mi život i zdraví.“ vypráví Eva a svěřuje se s dalšími podrobnostmi. „Rozešel se mnou přítel, o kterém jsem si tehdy myslela, že si ho nakonec vezmu, měla jsem finanční problémy, vyhodili mě nespravedlivě z práce a navíc mě nevzali na dálkové studium sociální práce, na které jsem se hlásila. K tomu mi zcela náhle zemřela sestřenice, kterou jsem měla moc ráda. A to všechno zhruba v rozpětí tří měsíců. Není divu, že jsem začala trpět psychickými problémy. Postupně se mi začaly objevovat úzkosti a různé temné stavy. Bylo to, jako by mě zahalil černý mrak. Během menstruace se všechno ještě zhoršovalo. Cítila jsem se příšerně. K tomu se přidala obrovská přecitlivělost. Brečela jsem nad každým obrázkem opuštěné kočky.

Občas, když už byl tlak neúnosný, jsem si prostě klekla na koberec a hystericky jsem brečela tak dlouho, dokud se nedostavila úleva. Přidala se i velká únava a averze k práci. Nové zaměstnání se mi sice povedlo najít poměrně brzo, ale byla jsem tak vyčerpaná, že jsem začala mít problémy ráno vstát a jít do kanceláře. Už pouhá myšlenka na pracovní povinnosti ve mně vyvolávala pocit, že na mě leží olověná deska. Tíha mě doslova zatlačovala do postele. Kromě toho mě stále bolely svaly na krku a kolem lopatek, trpěla jsem nespavostí, zlobil mě močový měchýř a začalo se mi špatně dýchat. Hlubokými nádechy jsem si kompenzovala nedostatek kyslíku. Začalo se mi zdát, že můj život vyhasíná. Neměla jsem sice sebevražedné myšlenky, ale přirozená smrt se v tu dobu zdála jako lákavá varianta. Studuju homeopatii, tak jsem sama na sobě bez konzultace s někým zkušenějším vyzkoušela dva homeopatické léky bez valného úspěchu a nakonec jsem si začala pomáhat Neurolem, který mi předepsal můj gynekolog. Na konci roku to všechno dospělo tak daleko, že jsem začala přemýšlet o návštěvě psychiatra a antidepresivech. Sama už jsem nevěřila, že v tomto stavu by mi homeopatie dokázala pomoct. Přesto jsem se rozhodla udělat ještě jeden pokus a konečně jsem se objednala k Petrovi Zachariášovi, který mě učí v homeopatické škole.

Jak probíhala léčba

„Petr se mnou asi hodinu a půl mluvil a pak mi dal lék,“ pokračuje ve svém vyprávění Eva a dodává: Domluvili jsme se, že mi jméno léku neřekne. Se začínajícími homeopaty je totiž problém. Lék, který dostanou, začnou okamžitě studovat, což může ovlivnit skutečné symptomy a homeopatovi to komplikuje vyhodnocení léčby. Dostala jsem tedy jen skleničku kuliček bez nápisu a modlila jsem se, aby to zabralo. Efekt byl jednoznačný.

Prakticky od prvního dne od podání léku jsem se začala cítit dobře. Zase se mi vrátila radost ze života. Deprese, úzkost, nespavost i únava úplně zmizely. Dostavil se až extatický pocit štěstí a velký příliv energie. Během dalších tří týdnů se mi hodně zhoršila bolest krční páteře i dýchání a pak i tělesné symptomy odezněly. Nebylo pochyb, že lék zabral. K homeopatické léčbě totiž patří i počáteční zhoršení. Od té doby jsem v pohodě. Jediné, co zůstalo, byly problémy s močovým měchýřem. To bude chtít zřejmě ještě další lék. Symptomy jsou totiž ve vrstvách a jeden lék na vyléčení všech problémů obvykle nestačí.

Při další kontrole jsem si pak vyžádala od Petra Zachariáše jméno léku. Byla to Cimicifuga. Okamžitě jsem se vrhla do homeopatických knih. Obraz léku skutečně velmi dobře odpovídal mým potížím včetně výroku, že mě „zahalil černý mrak“. Přesně tak jsem totiž svůj stav popisovala homeopatovi. Navíc mi došlo, že i další symptomy uvedené u léku, o kterých jsem s homeopatem ani nemluvila, jako je zimomřivost a upovídanost či potlačená menstruace, na mě sedí. Vzpomněla jsem si dokonce, že po rozchodu jsem vysadila antikoncepci a trvalo skoro tři měsíce, než se dostavilo krvácení. Takže i toto sedí. Je dokonce možné, že antikoncepce nějak ke zhoršení mého stavu přispěla. Zajímavé je i to, že patologie v obrazu léku Cimicifuga se rozvine často po rozchodu nebo jiných životních neúspěších, což byl přesně můj případ. Pro mě byla tahle léčba svým způsobem zlomový zážitek. Samozřejmě že jsem věřila, že homeopatie funguje, když ji studuju. Viděla jsem na supervizích dost pacientů, kterým homeopatie výrazně pomohla, ale tohle bylo poprvé, kdy jsem účinek léku zažila na sobě a v takovém rozsahu a navíc úplně naslepo. Do té doby jsem měla osobní zkušenost jen s vyléčenými chřipkami. Celá tahle příhoda mě navíc naučila určité homeopatické pokoře. Než se člověk naučí najít správný lék, musí se toho hodně naučit.“

Na jakém principu to funguje?

Na Evině příběhu je dobře vidět, jak probíhá homeopatická diagnostika, která je také základním klíčem k úspěšné léčbě. „Homeopat nehledá diagnózu, ale soubor symptomů, které odpovídají obrazu určitého léku. Vychází se přitom z předpokladu, že podobné se léčí podobným, ale naředěným do mimořádně vysokého stupně. Ve finálním roztoku nezbude prakticky žádná molekula z původní látky, říká homeopat Lukáš Bulín a dodává: „Pro lepší pochopení uvedu malý velmi zjednodušený příklad. Působení kávy asi poznal každý čtenář – čilost a zlepšené vnímání. Mnoho z vás by jistě dodalo, že ve větším množství způsobuje také nervozitu, neklid, přecitlivělost a také nespavost. A to jsou přesně stavy, na které homeopaticky připravená káva zabírá – rozrušení mysli a zrychlené myšlení spojené s nespavostí. “

Čtěte také:

Na jakém principu v těle působí tyto v podstatě nehmotné substance, zatím není vědcům úplně jasné. Důležité je, že to skutečně pomáhá. Nemoc se nepotlačuje jako v klasické medicíně, ale naopak se podpoří. Symptom je totiž v homeopatii chápán nikoliv jako nepřátelský projev, ale naopak jako prostředek, kterým se tělo snaží dostat se zpátky do ztracené rovnováhy. Proto se vybírá podobný lék. Ten vlastně jen zesílí symptomy, čímž podpoří přirozený uzdravující potenciál těla a tím léčí. Z tohoto důvodu také při homeopatické léčbě přichází nejdříve homeopatické zhoršení a pak teprve přijde úleva.

Vybrat správný lék – to je, oč tu běží

Vybrat správné homeopatikum znamená udělat s pacientem zhruba dvouhodinový rozhovor a k tomu znát dobře léky. „Dobrý homeopat musí mít v hlavě několik stovek léků, ti nejlepší, jako třeba řecký homeopat George Vithoulkas, pracují dokonce s několika tisíci léčebnými substancemi, přičemž každé jedno homeopatikum samo o sobě reprezentuje poměrně rozsáhlý soubor informací, “ říká ředitel Prague College of Clasical Homeopathy Petr Zachariáš.

Rozpoznat obraz léku v symptomech pacienta si přitom žádá nejenom dobrou a podrobnou znalost léků, ale také určité zkušenosti. V případě Evy vybral Petr Zachariáš homeopatikum s názvem Cimicifuga. Podívejme se, jak je tento lék popsaný v literatuře. Pod článkem najdete dvě stránky z knihy, které se říká materia medica, což je něco jako slovník homeopatických léků s jejich podrobnými obrazy. Eva rozhodně neměla všechny symptomy uvedené v literatuře, ale podobností bylo dost. Na obrázku jsou vyznačeny oranžovou barvou. Všechny symptomy léku ostatně nemá žádný pacient. Pro úspěšnou léčbu stačí, když jsou přítomné hlavní klíčové symptomy. V praxi se ovšem běžně stává, že pacient vykazuje obrazy více léků a je na zkušenosti homeopata, aby vybral ten správný.

Metoda výběru správného léčiva je tedy poměrně složitá a často se stává, že i ten nejzkušenější praktik nevybere správný lék hned napoprvé. Namístě je tedy i určitá trpělivost. Výsledek ovšem stojí za to. Když se homeopatická léčba povede, můžete se zbavit velmi šetrným a trvalým způsobem i nemocí, se kterými si klasická medicína neví rady. Ekzémy, vytrvalé bolesti hlavy, astma, epilepsie, deprese, nespavost a mnoho dalších obtíží může odejít navždy, a to navzdory tomu, že mnoho skeptiků považuje účinnost homeopatie nad rámec placeba za zhola nemožnou.

 

13.7.2017 2:25

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist