Ekologicky šetrné výrobky v zahraničí

K základní orientaci v produktech ekologicky šetrného zemědělství nám dobře poslouží certifikované ekoznačky. Zahraniční ekoznačky jsou důvěryhodné – ovšem pouze v zemích svého původu. Setkáte-li se s nimi v tuzemských obchodech, není zaručeno, že dovoz zboží do České republiky nebyl pro přírodu zatěžující a není ani jasné, zda bude s jeho obalem naloženo tak, aby byl řádně recyklován. Obecně se lze tedy ztotožnit s pravidlem, že naleznete-li v prodejně k zahraničnímu výrobku jeho českou verzi, je lepší sáhnout právě pro ni.

Evropská ekoznačka

Kromě značek, které udělují některé státy Evropské unie, se setkáváme také s mezinárodní „evropskou“ ekoznačkou. Logo vypadá jako květina, která má místo květu hvězdy v kruhu, uvnitř kterého je umístěno logo, jež je známé pro měnu euro.

Uděluje se například různým elektrospotřebičům, jako jsou pračky, myčky nádobí, chladničky, ale také zářivkám, barvám a lakům a třeba i textiliím. Důležitý je v tomto případě celý proces získávání a zpracování suroviny až po ukončení životnosti výrobku a jeho následnou možností recyklace.

Králíček netestuje na zvířatech

Někteří výrobci kosmetiky, převážně angličtí producenti, často využívají loga s králíčkem. Je to symbol pro kosmetické přípravky, které nebyly testovány na zvířatech. České zákony ukládají výrobci nebo dovozci, jehož výrobky jsou tímto logem opatřeny, povinnost dále uvést, zda nebyly testovány pouze výsledné produkty, ale i to, že testováním neprošly ani použité suroviny. Tuto značku najdeme mnohdy na šamponech nebo na mýdlech.

Prostě BIO

Co se biovýrobků týče, je v tomto směru západ o několik kroků napřed. Hlavně v alpských zemích jsou ekologické farmy téměř samozřejmostí a jejich majitelé si prvotřídní kvalitou svých produktů a jejich nezávadností zajišťují slušný příjem i prestiž. Na rozdíl od svých českých kolegů nijak nebojují o holé přežití své výroby.

Rozšířené jsou také takzvané camphilly, což jsou zařízení, v nichž většinou bydlí handicapovaní lidé, kteří se za pomoci svých asistentů starají o hospodářství. Jediné zařízení tohoto druhu je nedaleko Litoměřic v Českých Kopistech.

Cestujete-li do zahraničí a hodláte-li se stravovat pouze výrobky označenými logem bio, nemusíte se bát, že byste je museli dlouho hledat, tak jako někdy u nás. Jsou k dostání většinou v každém obchodě s potravinami nebo místním hypermarketu.

 

18.2.2009 12:13 | autor: Kateřina Bártová
Více o tématu: ekoznačky

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist