Pravda o tvarohu aneb Vyvracíme mýty

Ačkoliv tvaroh patří mezi tradiční mléčné výrobky a už od nepaměti má v našem jídelníčku své opodstatněné místo, přesto ho provází řada mýtů. V článku se dozvíte, co pravda je a co nikoliv.

Tvaroh je výborným zdrojem bílkovin – PRAVDA

Ne nadarmo se tvarohu říká bílé zlato. Jeho složení je totiž opravdu výjimečné. Tvaroh je nejen významným zdrojem bílkovin, ale zároveň má relativně nízkou energetickou hodnotu. Jednou z plnohodnotných bílkovin, které jsou v tvarohu obsaženy, je i kasein. Ten působí pozitivně na ochranu jaterních buněk, ovlivňuje růst člověka a podporuje i mozkovou činnost.

Prodloužená trvanlivost tvarohu je na úkor jeho kvality – PRAVDA

Delší trvanlivosti je dosaženo následnou termizací tvarohu – tedy procesem, při kterém je tvaroh po určitou dobu zahřát na vyšší teplotu. A jelikož je tvaroh stejně jako většina mléčných výrobků živá potravina – obsahuje mlékařské kultury, tedy bakterie prospěšné pro naše trávení, vystavením vyšší teplotě žádoucí mikroflóru zničíme.

Tvaroh se výborně hodí k večeři – PRAVDA

Většina výživových poradců se shoduje, že večeře má být bohatá na bílkoviny a chudá na cukry. Proto se právě tvaroh k večeři opravdu hodí. Výborně zasytí – zažene hlad na několik hodin a navíc je lehce stravitelný – nebude vás ve spaní tlačit žaludek.

Tvaroh je důležitým zdrojem minerálních látek – PRAVDA

Vápník obsahují i další potraviny, ale důležitější než množství vápníku je jeho využitelnost. U mléčných výrobků, sýrů a tvarohů především, je obecně využitelnost obsaženého vápníku vysoká. Důvodem je fakt, že téměř neobsahují látky, které vstřebávání vápníku brání, a naopak obsahují laktózu nebo některé aminokyseliny, které využitelnost vápníku zvyšují. Zařadit by tvaroh do svého jídelníčku měli sportovci, ženy ohrožené osteoporózou a především děti.

Tvaroh je mimořádně univerzálním produktem – PRAVDA

Tvaroh se výborně hodí do studené i teplé kuchyně – ani tepelnou úpravou neztrácí své skvělé nutriční hodnoty. Je velmi univerzální – z tvarohu snadno připravíte sladký dezert i slanou pomazánku. Své uplatnění má tvaroh také v přírodním léčitelství a kosmetice. Jako obklad pomáhá při zánětu či angíně a poradí si i s bolestí kloubů a otoky. V kosmetice se používá na přípravu výživných pleťových masek – má vynikající hydratační a regenerační schopnosti, krásně se roztírá. V kombinaci s medem zklidní a vyživí pokožku.

Měkký tvaroh se od tvrdého liší pouze obsahem vody – MÝTUS

Takto jednoduché to rozhodně není. Rozdíl spočívá ve výrobě tvarohu – tvaroh tvrdý vzniká srážením mléka pouze kyselinou mléčnou vytvořenou mlékařskými kulturami, při výrobě tvarohu měkkého se používají ještě syřidla – proto jsou měkké tvarohy tekutější.

Při redukční dietě je potřeba jíst pouze nízkotučný tvaroh – MÝTUS

Měkký tvaroh obsahuje méně než 5 % tuku v sušině, jemný tvaroh ho obsahuje méně než 15 %. Takže tvaroh měkký je tvaroh téměř bez tuku a tvaroh jemný je ten nízkotučný. Čím má tvaroh více tuku, tím má jemnější konzistenci a je také chuťově výraznější. Při většině redukčních diet je tedy rozumným kompromisem tvaroh jemný, který je nutričně velmi výhodný a přitom má nízký obsah tuku a výbornou chuť.

Čtěte také:

Tekutina vytékající z tvarohu znamená, že je tvaroh zkažený – MÝTUS

Ta zvláštní tekutina, kterou objevíte při rozbalení tvarohu, je syrovátka, která se z tvarohu uvolňuje zcela přirozeným procesem. Syrovátka obsahuje bílkoviny, které jsou bohaté na základní aminokyseliny, jako je kyselina listová a pantothenová. Součástí syrovátky jsou také vitaminy B1, B2, B6, B12, E a C. Dále obsahuje fosfor, vápník, draslík, sodík a zinek. Takže až si příště rozbalíte tvaroh, budete vědět, že vmícháním syrovátky zpět do tvarohu svému zdraví určitě prospějete!

Tvaroh ve vaničce je lepší než ten v alobalu – MÝTUS

Nezáleží na tom, v jakém obalu tvaroh je, vždy záleží na obsahu tuku v sušině a také na tom, jakou technologii výrobce použije. Složení i technologické postupy se výrobek od výrobku liší, takže tvrzení, že tvaroh ve vaničce je automaticky lepší než tvaroh v alobalu (nebo obráceně), je mýtus. Snad jen při přípravě tvarohových buchet nebo koláčů je praktičtější používat tvarohy s hrudkovitou konzistencí, což tvarohy ve vaničkách, které prošly odstředivkami, obvykle nejsou.

Tvarohy bez „éček“ v našich obchodních řetězcích nenajdete – MÝTUS

Vždy musíte nad tím, co nakupujete a jíte, přemýšlet a vybírat ty nejkvalitnější produkty. A dnes už je rozhodně z čeho vybírat. I na pultech běžných obchodních řetězců tak najdete tvarohy vyrobené výhradně z mléka od místních farmářů bez přidání jakýchkoliv konzervantů, barviv a dalších nežádoucích „éček“, které mají vynikající chuť a zachovávají si zdraví prospěšné látky.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist