Elektronická zdravotní knížka může zachránit život

Hodně cestujete, jste chronicky nemocní nebo jste „jen“ zodpovědní vůči svému zdraví? Pak si rozhodně pořiďte Elektronickou zdravotní knížku (EZK). Ta obsahuje souhrnné informace o zdravotním stavu pacienta a dostupná je klientovi a jeho ošetřujícím lékařům na internetu. Prakticky přispívá k tomu, že zdravotnické informace, které mohou vést k záchraně života, jsou k dispozici v potřebném místě a čase.

Jedná se o vysoce zabezpečený souhrn zdravotních informací pacienta v elektronické podobě přístupný 24 hodin denně prostřednictvím internetu. Zároveň je to bezpečné prostředí propojující poskytovatele zdravotní péče, pacienty a zdravotní pojišťovny. Slouží k předávání zdravotních informací mezi lékařem a pacientem a mezi lékaři navzájem.

To je velmi důležité v souvislosti s růstem pohybu lidí přes hranice států, ale i v případě chronicky nemocných pacientů nebo stavů ohrožení života. Zároveň je EZK nástrojem ke zpřehlednění zdravotnických záznamů a její používání povede k výrazným finančním úsporám ve zdravotnictví.

K čemu je EZK dobrá?

Díky EZK získáte přehled o všech vyšetřeních, jejich výsledcích i léčbě. Budete mít lékařské záznamy o svém zdravotním stavu kdykoliv a kdekoliv sebou, stačí, abyste byla připojena na internetu. Ošetřující lékaři pak mohou rychleji a kvalitněji rozhodnout o diagnóze, zahájení cílené léčby a předejít zatěžování pacienta nevhodnou kombinací léků či opakovaným vyšetřením.

V nouzových případech může EZK díky tzv. emergentnímu datasetu – základním informacím o pacientovi jako je krevní skupina, alergie apod. – zachránit život.

Proč elektronická zdravotní knížka (EZK ) vznikla?

V naší zemi vzniká velká část zdravotní dokumentace na počítačích, a to jak v nemocnicích, tak v samostatných ambulancích. Téměř všechny informace o laboratorních vyšetřeních a lécích v lékárnách jsou také zpracovávány na počítačích, podobně jako vyúčtování zdravotním pojišťovnám. Zbývající dokumentace vzniká jako rukopis, minimálně ještě na psacím stroji.

Přesto, že dokumentace na počítačích vzniká, není na počítačích ve skutečnosti vedena. Valná většina dokumentace je následně vytištěna na papír a v papírové podobě uložena. Vedení zdravotní dokumentace pouze v elektronické podobě brání nedokonalá legislativa, především však neochota a nezvyk zdravotnických pracovníků.

Kde si lze EZK zřídit?

O zřízení Elektronické zdravotní knížky lze zažádat

  • u svého lékaře nebo lékárníka,
  • na označených registračních místech,
  • na webových stránkách www.izip.cz
  • na vybraných pobočkách České pošty (přes službu Czech POINT a v současné době pouze pojištěnci VZP).

Její vedení i zřízení je zdarma pouze pro pojištěnce VZP ČR.

Výhody EZK

Lékaři si díky EZK předají vaše zdravotní informace a vy se tím vyhnete tomu, že zapomenete na něco důležitého při popisování vlastní anamnézy. Také předejdete opakování mnohdy nepříjemných vyšetření, protože lékař se dozví, že jste je již absolvovala. Zároveň se nemusíte strachovat, že bude vaše zdravotní dokumentace ztracena nebo skartována. (Zdroj: VZP)

Další výhodou je také to, že EZK funguje jako finanční strážce pacienta (pro pojištěnce VZP), protože funkce „Osobního účtu pojištěnce“ v EZK vám umožní zjistit, jaké byly roční náklady na vaše léčení. Budete tak mít přehled o vašich platbách ve zdravotnictví, zjistíte, kolik peněz jste zaplatili na regulačních poplatcích za návštěvy lékaře, pohotovosti, hospitalizace a recepty v lékárnách.

Navíc v urgentních případech, kdy jste třeba v bezvědomí, vám může EZK, jak jsme se již zmínili, zachránit život. Pokud se dostanete do situace, kdy nebudete schopna sdělit zdravotníkovi informace o vašem zdravotním stavu, EZK vám pomůže.

„Elektronická zdravotní knížka je určena pro pojištěnce Všeobecné zdravotní pojišťovny a je součástí systému VZP e-health zaváděného do českého zdravotnictví,“ říká Anna Veverková, ředitelka Odboru vnějších vztahů VZP.

Elektronické zdravotnictví neboli eHealth (anglicky health – zdraví) je souhrnný název pro řadu nástrojů založených na informačních a komunikačních technologiích, které podporují a zlepšují prevenci, diagnostiku, léčbu, sledování a řízení zdraví a životního stylu.

V České republice jsme dnes v této oblasti nejdále z celé Evropské unie. Elektronickou zdravotní knížku má dnes více než 10% obyvatel, tedy přes 1.230.000 klientů. Každý měsíc se jejich počet zvyšuje. Do zdravotních knížek dnes může zapisovat téměř 12 tisíc lékařů.

Zdroje:
www.izip.cz,
www.vzp.cz,
http://ec.europa.eu/health-eu,
www.ehealthforum.cz

13.2.2010 5:53 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist