Jak na kojení během horkého léta

Kojení v parném létě je spojováno se spoustou otázek. Je potřeba miminku podávat i jiné tekutiny? Může se kojící maminka koupat? Pokud i vy tápete, přečtěte si odpovědi na tyto a další otázky a léto už vás nepřekvapí.

Stačí miminku pouze mateřské mléko?

Ano. I v horkých letních dnech mateřské mléko pokryje veškeré požadavky vašeho drobečka, a to jak na hlad, tak i na žízeň. Výlučně kojeným miminkům (do 6 měsíců věku) tak není potřeba přidávat další tekutiny. Platí to však pouze tehdy, kojíte-li své miminko na požádání, to znamená, že ho nakojíte kdykoliv se samo přihlásí a ne jen v daných časových intervalech.

Navíc při podávání jiných tekutin miminku, které je výlučně kojené hrozí, že dojde k narušení techniky kojení. Ve velkém vedru jsou také hrozbou nejrůznější střevní potíže, pokud miminku podáte tekutiny v nedostatečně sterilizované láhvi, s nedostatečně sterilizovaným dudlíkem či mu podáte tekutiny pro něj nevhodné.

Dalším předpokladem pro výhradní kojení v teplých letních dnech je dostatečné množství mateřského mléka – maminka nesmí mít sníženou tvorbu mléka (ta bývá někdy ohrožena užíváním antikoncepce nebo tehdy, když se maminka snaží snížit počet kojení, ať už v noci nebo přes den).

Můžu kojit, když onemocním letní virózou?

V létě, velmi často během dovolené, nás nejednou potká nepříjemnost v podobě různých střevních viróz. To ale není důvod k omezení nebo přerušení kojení. Právě naopak, mateřské mléko obsahuje protilátky, které vaše miminko před nákazou chrání. Důležité však je, abyste dodržovala pitný režim a byla dostatečně hydratovaná.

I v případě, že průjmy nebo zvracením trpí miminko, je pro něj kojení velice prospěšné – pomáhá mu snadněji a rychleji s onemocněním se vypořádat. Mateřské mléko nepřetěžuje jeho žaludek a je lehce stravitelné.

Můžu se v období kojení opalovat?

Opalování na tvorbu mléka a kojení nemá žádný vliv, takže i při kojení se může kojící maminka klidně opalovat. Samozřejmě z pohledu celkového zdraví je na místě myslet na to, že opalování by se mělo řídit určitými zásadami.

Pokud jde o používání přípravků na opalování, vyvarovat byste se měla aplikace přímo na bradavky a dvorce, aby je miminko při krmení „nejedlo“.

Vždy se také snažte své miminko kojit ve stínu a ne na přímém slunci. Pro případ, že byste se s miminkem neměla kam skrýt, mějte vždy po ruce alespoň bavlněnou plenku či šátek, kterými miminko při kojení překryjete a ochráníte ho tak před přímými slunečními paprsky.

Miminko do 6 měsíců věku byste slunci neměla vystavovat vůbec.

Čtěte také:

Můžu se v období kojení koupat?

Ani když kojíte, nemusíte se vyhýbat koupání a plavání – ať už na koupališti nebo v moři. Je ale doporučováno si poté umýt prsa, respektive bradavky. Použití sprchy po opuštění veřejného bazénu nebo jiné vodní plochy je celkově ze zdravotního a hygienického hlediska vhodné. Navíc po koupání v moři může vašemu děťátku slaná „příchuť“ vašich prsou vadit a bude kojení odmítat.

Některé maminky mají také strach, zda chladnější voda nemůže negativně ovlivnit tvorbu mléka. Ale ani tohoto se obávat nemusíte.

Při koupání v teplejších termálních bazénech se vám ale může stát, že se vám mléko samovolně spustí – běžnější je to v prvních měsících po porodu. Kojení ani miminku to ale nijak neškodí, pouze vám to může být nepříjemné.

Koupání ze zdravotních důvodů se nedoporučuje v šestinedělí. Žena je v tomto období velmi citlivá a je zde riziko infekce a zánětů ženských orgánů.

26.7.2019 1:12 | autor: Petra Frajová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist