Mlezivo: zázračná tekutina pro novorozené miminko

Mlezivo neboli kolostrum je první potrava pro vaše miminko. Tato životodárná tekutina se začíná v mléčné žláze tvořit několik týdnů před porodem a její produkce pokračuje i pár dní po něm. Mlezivo miminku poskytuje všechny potřebné živiny a tekutiny, které v prvních dnech života potřebuje, a zároveň ho díky velkému množství protilátek chrání před nejrůznějšími infekcemi.

Mlezivo je produkováno v menším množství než mateřské mléko, avšak svou vysokou kvalitou a výživovou hodnotou mateřské mléko předčí. Obsahuje větší množství proteinů, bílkovin, vitaminů, minerálů, stopových prvků a také velmi významné růstové faktory – mlezivo (kolostrum) je tak silným základem pro imunitu dítěte. Pro miminko je také snadno stravitelné.

Mlezivo se od mateřského mléka odlišuje nejen svým složením, ale i barvou a konzistencí. Zpočátku je čiré, potom nažloutlé a hustější než zralé mateřské mléko, které prsní žlázy začnou produkovat později.

I když budete mít v den porodu pocit, že vaše prsa nejsou moc plná (nalitá), mleziva pro výživu vašeho děťátka bude dostatek. Intenzivní sací reflex má miminko ihned po narození, je proto potřeba ho k prsu přiložit co nejdříve, nejlépe během první hodiny po porodu. Kojení stimuluje mléčnou žlázu, aby produkovala více mléka, a zároveň se tím urychluje proces, při kterém se mlezivo přemění na zralé mateřské mléko (tento proces trvá přibližně 2–3 týdny). Kojení také podporuje zavinování dělohy a snižuje riziko nadměrného krvácení po porodu.

Mlezivo se může objevit i dříve

Vytékající mlezivo však může nastávající maminku překvapit už mnohem dříve, ve druhém trimestru. Je to naprosto normální, je to známkou toho, že se prsa připravují na kojení a není třeba se znepokojovat. Rozhodně ale mlezivo neodstříkávejte, protože čím více odstříkáte, tím více se bude tvořit. Intenzivní stimulací prsou navíc můžete vyvolat předčasný porod (vlivem aktivace hormonu oxytocinu). Vhodným řešením jsou v tomto období vložky do podprsenky, které odtékající mlezivo zachytí a ušetří vás nepříjemností v podobě mokrých flíčků na oblečení.

Na místě nejsou ani obavy z toho, že by se kvůli dřívější tvorbě mlezivo vyčerpalo. I po porodu ho bude pro miminko dostatek.

Čtěte také:

Blahodárné účinky má mlezivo na předčasně narozené děti

Velmi důležité je mlezivo (kolostrum) obzvláště pro předčasně narozená miminka, kdy jim obsažené látky pomáhají s poporodní adaptací. Bylo také zjištěno, že u matek předčasně narozených miminek trvá produkce mleziva mnohem delší dobu (mlezivo se na zralé mateřské mléko přemění později) než u matek miminek donošených. Předčasňátkům je tak dopřáváno zázračné kolostrum přesně tak dlouho, jak potřebují, aby svůj předčasný start dohnala a stali se z nich silní a zdraví jedinci.

Pitím mleziva rovněž u miminek dochází k rychlejšímu vyloučení smolky a snadnějšímu odbourání bilirubinu, který je odpovědný za novorozeneckou žloutenku.

Kolostrum prospívá dětem i dospělým

Právě díky všem obsaženým látkám a příznivému vlivu na lidský organismus, se stalo kolostrum vyhledávaným artiklem. Dospělí i děti ho tak mohou užívat ve formě doplňku stravy. Na trhu je kolostrum kravské (bovinní), které je nejvhodnější – podobá se lidskému z 99 %, dále kolostrum kozí, ovčí nebo lamí. Kolostrum posiluje imunitu, dodává energii, působí jako prevence proti chřipce, chorobách horních cest dýchacích, snižuje rizika střevních problémů, má protizánětlivé účinky, podporuje hojení a je účinné při léčbě boreliózy a chlamydií. Vhodné není pro jedince s intolerancí laktózy.


Článek byl konzultován s pediatrem MUDr. Martinem Gregorou 
www.grada.cz

17.5.2019 3:45 | autor: Petra Frajová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist