Jak poznat, zda má miminko dostatek mateřského mléka?

Tuto otázku si velmi často kladou maminky prvorodičky, ale často i zkušené matky. Máme pro vás přehled ukazatelů, podle kterých poznáte, jestli krmení vašeho miminka probíhá tak, jak má.

dostatek-mleka-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Správná výživa je pro miminko pochopitelně velice důležitá, a když nedostává mateřské mléko v potřebném množství, může trpět dehydratací a celkově neprospívat. Této situaci se však dá předejít včasným odhalením problému.

Miminko se napilo

To, že miminko vypilo dostatečné množství mléka, poznáte podle toho, že jsou vaše prsa po kojení měkčí – „vyprázdněná“ a děťátko je po krmení uvolněné a spokojené. Hodně také prozradí hmotnost miminka – poté, co získalo zpět svou porodní váhu, nadále na váze přibývá (200 až 250 g týdně). Většina dětí ztratí 5 až 10 % své porodní váhy a potom ji asi ve dvou až třech týdnech získá zpět.

Dobrým ukazatelem jsou také plenky. V prvních několika dnech, kdy miminko pije cenné mlezivo, by mělo mít tak 1 nebo 2 mokré pleny denně. Poté, když už se mu dostává mléka, mělo by být mokrých plen 6 až 8. Toto je známkou toho, že je miminko dobře zásobeno potřebným množstvím tekutin.

Zda vaše miminko dostatečně pije, poznáte i podle jeho stolice. V prvních pár dnech po narození je stolice miminka tmavá (černá), je to takzvaná smolka a měla by být několikrát denně – ukazuje na správnou průchodnost střev miminka.

V dalších týdnech by miminko mělo mít 6 až 7 stolic za den (nyní už je barva nažloutlá jako hořčice). S přibývajícím množstvím vypitého mléka se však počet stolic u plně kojeného dítěte může snižovat a občas také nemusí být několik dní žádná – díky dokonalé stravitelnosti mateřského mléka. Pravidelnost v podobě 1 stolice denně se upraví přibližně v 6 měsících, kdy už miminko dostává příkrmy.

U některých miminek je také zřetelně slyšet, jak pijí – polykají a jejich maminky to mají tudíž snazší. Spousta miminek je ale během kojení úplně potichu a je těžké odhadnout, zda skutečně mléko sají.

Varovné signály, které prozrazují, že miminko nepije dostatečné množství mléka

  • vaše prsa nejsou měkčí – máte stále pocit, že jsou „nalitá“
  • miminko ztrácí na váze – ani po 5 dnech se nedostane na svou porodní váhu, případně ještě zhubne
  • méně než 6 mokrých plen během 24 hodin v prvních týdnech po narození
  • moč miminka je velmi tmavá (jako jablečná šťáva) a zapáchá – ukazatelem správného příjmu tekutin je moč světlá
  • miminko je většinu času úzkostlivé nebo apatické, spavé
  • i po hodině kojení se miminko nezdá být spokojené
  • vyžaduje kojení často – dříve než za 2 hodiny

Na vině však nemusí být nedostatek mléka, ale špatná technika kojení. Pokud budete mít pocit, že kojení vašeho miminka neprobíhá tak, jak má, neváhejte se obrátit na laktační poradkyni nebo svého pediatra.

Čtěte také:

Kolik mléka by mělo miminko vypít?

Doporučeno je přibližně 150 až 180 ml mléka na kilogram tělesné hmotnosti miminka denně (příklad: 4,6 x 150 = 690 ml mléka denně). Samozřejmě musíte počítat s tím, že první den po porodu toho miminko vypije mnohem méně – při každém kojení třeba jen pár kapek mleziva. Postupně se ale bude množství zvyšovat. Kolik toho miminko během jednotlivého kojení vypilo, zjistíte tak, že ho vždy před a po zvážíte.

Berte ale v úvahu, že každé děťátko je jiné, některé pije více, jiné méně. Doporučené množství je tedy pouze orientační, mnohem důležitější je sledovat, jak miminko prospívá, přibývá na váze a jestli je celkově spokojené.Tip redakce Babywebu: Vyzkoušejte vylepšenou recepturu Sunar Complex 2 s mléčným tukem a bez palmového oleje. Skvělá chuť pro spokojené miminko.

 

 

27.1.2021 3:50 | autor: Petra Frajová | zdroj: Článek byl konzultován s pediatrem MUDr. Martinem Gregorou

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist