Jak odrodit sám

Budoucí tatínkové, zejména ti, jejichž žena čeká první dítě, si často kladou otázku: Co když to do porodnice nestihneme? Dokážu to zvládnout?

Nebojte se, množství porodů, kdy se nestihne dojet, je mizivé. A navíc je tato situace pravděpodobnější u druhého a dalšího porodu.

Pokud se přece jen stane, že porod začne neplánovaně doma nebo na cestě do porodnice, je prvořadé zavolat okamžitě záchrannou službu: 155, 112. Pokud tak nemůžeme my sami, neváhejme okamžitě požádat souseda nebo kolemjdoucího, aby tak učinili.

Je důležité vědět, že:

Porod je přirozený proces, do kterého ve většině případů není potřeba nijak zasahovat. Je důležité, aby tatínek zachoval klid a dodával psychickou podporu ženě. 

Tatínek, který čeká, že se každým okamžikem jeho dítě narodí, by měl nachystat několik ručníků, látkové plenky, deku. V autě bude mít jistě tašku s věcmi do porodnice a v ní budou ručníky a župan. Tyto věci bude potřebovat k tomu, aby do nich dobře zabalil narozené miminko. Do rychlého průběhu porodu není potřeba nijak zasahovat a stačí pouze vyčkat, až se začne objevovat hlavička a po ní celé miminko. K rodidlům ženy, pod objevující se hlavičku, připraví v dlaních rozložený ručník a do něj zachytí rodící se děťátko. Okamžitě po narození je nutné miminko rychle utřít do ručníku, od obličeje až k nožkám a do druhého ručníku jej zabalit, aby neprochladlo.

Protože je dítě spojeno s matkou pupeční šňůrou, je dobré, když při těchto manipulacích leží miminko na matčině břiše. Maminka bude zcela jistě při veškerých činnostech s miminkem pomáhat! Sušení a zabalení miminka by mělo proběhnout v co možná nejkratším čase, z důvodu ztráty teploty. Pupeční šňůru není potřeba nijak přerušovat (stříhat, či podvazovat, s tím si poradí zdravotníci po jejich příjezdu). Poté se maminka i miminko dobře překryje dekou či županem a můžete čekat na sanitku!

8.9.2009 10:01 | autor: Eva Barešová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist