Chcete rodit doma?

Ptáme se vás, budoucích i zasloužených maminek.

Anna Čejková Škopková, 32 let, dvě děti (syn 4 roky, dcera 15 měsíců)

Ne, protože je to zbytečné riziko pro dítě. Kdyby se něco dělo, chtěla bych mít možnost rychlého ošetření od odborníků. Pro můj klid je důležité vědomí, že mohu využít právě pohotovosti lékařů a potřebných přístrojů.

Lucie Součková, 32 let, zatím bezdětná

Já rozhodně ne. Riziko, které je s tím spojeno, mi nevyváží ten relativní pocit domácího pohodlí. V této situaci je pro mě naopak prostředí porodnice mnohem důvěryhodnější a v jistém smyslu i příjemnější.  Nemám problémy s bílými plášti, naopak mě přítomnost odborníků uklidňuje. Moje racionalita jde dokonce tak daleko, že až to bude aktuální, budu volit porodnici, kde bude i nemocnice. Určitě se rozhodnu pro státní zařízení, kde vím, že se lékaři většinou neustále vzdělávají a mají rozhodně větší praxi díky vyššímu počtu porodů, než v soukromém ústavu. A že ženy nemají v porodnici příliš na výběr, co se týká některých rutinních procedur? Vždyť si mohou, pokud nežijí někde příliš vzdáleně civilizace, vybrat i samotnou porodnici!

Tereza Havrdová Kováříková, dvě děti (dcery 9 a jeden rok)

Ano, druhé dítě jsem porodila doma. Přivedla mě k tomu moje starší dcera. Na otázku, bylo jí v té době již osm let, proč nemůže být u porodu – zkoušeli jsme to nejprve v několika porodnicích – jsem neměla vlastně žádnou odpověď.  Moje dcera mě dobře zná, zná mě veselou, smutnou, i bolavou, nemám před ní co skrývat.  Tak jsme začali uvažovat o porodu doma a shánět potřebnou literaturu. A také porodní asistentku, což nebylo vůbec jednoduché. Nakonec jsme sehnali skvělou ženu, se kterou jsme se pak loučili v slzách.  To, že jsem se rozhodla rodit doma, souvisí i s mou nedůvěrou v cizí lidi, jsem zvyklá se spoléhat především sama na sebe a své nejbližší.  Během porodu fungovala dcera v pohodě, malovala si, občas se na mě přišla podívat. Jakmile se miminko narodilo, byla druhá, kdo je držel v rukou. Bylo to dojemné. Prohlásila pak, že porod je zázrak, a že ji překvapilo, jak je to krásné. Všechny nás to ohromně stmelilo.

Gabriela Knoblochová, 28 let, 25 tt, neboli „naše těhulka“

O porodu doma vůbec neuvažuji. Bála bych se, že v případě komplikací by mě nestačili převézt do porodnice. Jsem ze zdravotnické rodiny, manžel je taky lékař, tak vím, že mnohdy rozhodují vteřiny.  Mám ráda kolem sebe v důležitých chvílích odborníky a potřebné technologie. Porod pouze s asistentkou může být fajn, ale jen do té chvíle, dokud vás něco nepřekvapí. A to může být pozdě. Ne, za to mi to nestojí.

Milé čtenářky, jaký je váš názor na porod doma? Pište nám na redakční meil: redakce@babyweb.cz, vstupte do naší diskuse zde. Ty nejzajímavější názory zveřejníme a odměníme milým dárkem.

 

31.8.2009 12:27 | autor: Jarmila Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist