Proč si kluci hrají s auty a holky s panenkami?

Proč když nabídnete dítěti na hraní panenku nebo autíčko, děvčata převážně sáhnou po panence, kdežto kluk si přivlastní náklaďák? Ovlivnili jsme to snad my tím, že je ukládáme spát mezi růžové kanýrky nebo modré obláčky? Nebo je to proto, že se děti rodí s určitými velmi specifickými a pohlavím danými preferencemi?

Podle nedávných výzkumů se zdá, že v této otázce je míč na straně matky Přírody. Studie, které sledovaly různé druhy primátů, ukázaly, že opičí adolescent mužského pohlaví dával při hře přednost autům, kdežto opičí slečna vykazovala tendence hrát si s pannou. Přitom je jasné, že opičí matka své děti nemohla ovlivnit něčím, co by mohlo zapůsobit na jejich preference při výběru hraček.

Pokud tento model přeneseme a použijeme na lidská mláďata, dojdeme k velmi podobným výsledkům: Tříměsíční chlapeček se častěji kouká za náklaďákem, kdežto holčičky sledují očima spíše panenky a jiné „typicky holčičí hračky“. Vědci jsou přesvědčeni, že tato „koukací“ data mají velmi jasný význam. Ukazují, že pohlaví určuje atraktivitu objektů už ve velmi raném věku, v době, kdy ještě nemohla proběhnout žádná socializace.

Co je tedy nepravděpodobnější příčinou tohoto chování? Hormony. Výzkumníci věří, že hladina testosteronu, které bylo dítě vystaveno během těhotenství, stejně jako hladina v jeho těle po narození, ovlivní to, co ho víc zajímá. Jinými slovy, čím vyšší je hladina testosteronu, tím vyšší je pravděpodobnost, že bude malé dítě zírat na lokomotivu místo na plyšovou pandu.

Kopačák versus plyšák

A co způsobilo, že se některé věci staly typicky ženskou záležitostí a jiné čistě pánskou? Odpověď budeme muset hledat u našich prapředků. Podle profesorky psychologie na Texas A&M University Gerianne Alexander je hlavním důvodem to, že ženy jsou předurčeny k tomu, aby lépe vnímaly a uvědomovaly si sociální souvislosti, a s nimi se nejlépe seznamují prostřednictvím hry s panenkami. Muži preferují hračky, které se pohybují, což zřetelně odkazuje na mužskou roli lovce, která se ukrývá v mužské DNA dnes stejně jako v dobách paleolitu.

To potvrzují i pozorování biologů, kteří 14 let sledovali chování šimpanzů. Zjistili, že šimpanzí samice (samci sice také, ale v mnohem menší míře) s sebou často nosí klacík, se kterým si hrají a mazlí se. Vlastně se k němu chovají jako holčičky ke svým panenkám. Je zajímavé, že jakmile šimpanzí samice porodí, ztrácí o klacek zájem. Podle biologů je vysvětlení jasné: Samičky si zkoušejí péči o budoucí potomky.

Čtěte také:

Důležité jsou příležitosti

Co to znamená pro rodiče? Za prvé by si měli uvědomit, že to, že holčička raději montuje vláčky, nemusí pro její vývoj či sexuální orientaci vůbec nic znamenat. „Rodiče musí pochopit, že v zájmech jednotlivých dětí existují velké rozdíly,“ říká doktorka Alexander.

Podstatné ale je nabídnout dítěti co nejširší výběr. Chlapci i děvčata si obvykle dobře vyhrají s oběma typy hraček, i když pro zajímavost studie věnovaná této problematice zjistila, že chlapci jsou mnohem věrnější maskulinnímu typu hraček, zatímco malé slečny jsou otevřenější a dokážou si vyhrát stejně dlouho s legem jako panenkou.

„Výzkumy pouze ukazují na to, s jakým typem hraček děti častěji reagují podle pohlaví. Existuje i velké množství genderově neutrálních hraček, jako jsou knihy, omalovánky či puzzle. Nejdůležitější je, aby si hrály, a je jedno s čím. Jen tak zjistí, co je nejvíc baví, a to už jejich budoucí vývoj ovlivnit může.“


Zdroj: Babyzone.com, National-geographic.cz

27.5.2016 12:06 | autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist