Mami, existuje Ježíšek?

Ježíšek je důležitou součástí dětství, nad kterou bychom neměli mávnout rukou. Kdy je ale čas říct dítku pravdu? A co když nás někdo předejde?

girl-gf84c8b992_1920-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Hraje to většina z vás a ráda

Braní dopisů z oken, nekonečné shánění dárků a pak je ke všemu potřeba je šikovně ukrýt. To všechno předchází tomu, než na Štědrý den zazvoní dětmi vytoužený vánoční zvoneček, který symbolizuje, že Ježíškova nadílka už je pod stromečkem. I když vás to stálo spoustu práce, námahy a utajování, vidět rozzářené oči vašich dětí je pohled k nezaplacení.

Ježíšek umožňuje dětem být dětmi a věřit v pohádky. Nicméně co dělat, když dětem tuto možnost někdo jen tak vezme? Děti většinou věří na Ježíška do té doby, dokud nenastoupí do školky nebo do školy. Paradoxně to bývají právě vrstevníci, kdo dětem prozradí, jak to vlastně s Ježíškem ve skutečnosti je.

Nadpřirozeno je pro děti zdravé

Předškolní věk je víceméně věk pohádek. Děti v tomto věku podle odborníků nadpřirozeno zkrátka potřebují. Když jim tedy neposlušný spolužák ve třídě začne povídat o tom, že Ježíšek neexistuje a že dárky nosí rodiče, rozhodně se nebojte zasáhnout.

Jednou ta otázka přijít musí

Nicméně otázce: „Mami, existuje Ježíšek?“ byste se stejně nejspíš nevyhnula. Lámete si hlavu nad tím, jak na obávanou otázku odpovědět? Nemusíte se bát trochu zalhat, vaše dítě zkrátka chce slyšet, že Ježíšek existuje a že jeho spolužák ho jen škádlí. Tak mu zkrátka dejte tu odpověď, na kterou vysloveně čeká.

Chodí jen k hodným dětem?

Pokud vašemu dítěti prozradil pravdu o Ježíškovi spolužák, o kterém víte, že není zrovna vzorný, můžete toho dobře využít. Ježíšek přeci chodí jen k hodným dětem, které mu píší dopisy a které v něj věří.

Pokud tedy daný spolužák zlobí, dostává poznámky a při hodině vykřikuje, není divu, že za ním Ježíšek nechodí. Proto mu musí dárky pod stromeček kupovat rodiče, jinak by tam nejspíš žádné neměl. To by vašemu dítěti mohlo jako prozatímní odpověď stačit.

Neřekla jste, že Ježíšek neexistuje, ale ani to, že existuje. Zkrátka chodí jen k tomu, kdo v něj věří, a pokud v něj vaše dítě věřit bude, nemusí mít strach, že by za ním Ježíšek nepřišel.

Čtěte dále:

Starší sourozence poproste o spolupráci

Další možností je to, že dítěti sdělí pravdu jeho vlastní starší sourozenec. To většinou končí křikem a pláčem, čemuž se nejspíš chce každá maminka vyvarovat.

Nejlepším řešením by bylo, kdyby se rodiče se starší dítětem jaksi spolčili. Zkuste se se starším dítětem dohodnout, aby před mladším sourozencem dělal, že Ježíšek skutečně existuje. Můžete mu také sdělit, že i on se jako malý těšil na Ježíška a nikdo mu to nezkazil, tak ať si to nechá vychutnat i svého mladšího sourozence.

Kdy je čas na pravdu?

Jak se říká, lež má krátké nohy, a to i ta o Ježíškovi, i když vesměs je to lež příjemná a potřebná. Co dělat, když se vás vaše dítě zeptá na Ježíškovu existenci už poněkolikáté? Pokud máte pocit, že je na čase říct dítěti pravdu z plných úst, zpomalte.

Zkuste se ho naopak zeptat vy, co si o tom myslí, když se na to neustále ptá. Tázejte se, proč o tom pochybuje, co se mu na tom zdá nepravdivého. Podle odborníků je nejlepší, když dítě časem pravdu o Ježíškovi odhalí samo. Neustálým přemýšlením a různými souvislostmi se dítě vyvíjí a logickým myšlením nakonec samo dojde k pravdě.

V tu chvíli poznáte, že už doma nemáte malého chlapečka nebo holčičku, ale šikovného parťáka, který už dokáže sám uvažovat a docházet k závěrům. I děti přeci jen věří na pohádky jen do chvíle, než vyrostou, a i pohádka o Ježíškovi je koneckonců jen pohádka.

7.12.2022 4:34 | autor: Terezie Gáborová | zdroj: Článek je napsán ve spolupráci s dětskou psycholožkou.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist