Jména očima módy aneb Co teď frčí

Jména podléhají módě stejně jako cokoli jiného. Dnes je vzácné spatřit na ulici ženu se sukní nízko pod kolena a stejně vzácná jsou i setkání s Anastázií, Amélií, Otakarem či Svatoplukem. Zato se dnes před školkou zdraví ještě nedávno téměř neznámí Tadeášové, Matyášové či Natálky.

Obě mé babičky se jmenují Anny a dědečkové Josefové a všichni se narodili na venkově v době první republiky. Když se posuneme o generaci dál, zjistíme, že se jména proměnila – dobře třetina rodičů mých spolužáků měla jméno Václav a Marie. Zvlášť u Václava je zřejmé, jak běh dějin dokáže ovlivnit výběr jména. Obliba Václavova vzrostla v době, kdy se naše republika smrskla v cosi s odpudivým názvem Protektorat Böhmen und Mähren, a lidé, kteří měli děti v době, která reprezentuje jedno z nejsmutnějších období národních dějin, dávali najevo příslušnost ke své historii a vlasti tím, že své potomky pojmenovali po tomto českém národním světci.

Proč tahle jména?

To, jaká dostávají děti křestní jména, ovlivňuje více než doba především místo, kde žijí. I když většinu jmen, které známe u nás, můžeme nalézt i v ostatních zemích s židovsko-křesťanskou tradicí – jsou to jména původu řeckého (Jiří, Petr, Kateřina), latinského (Lucie, Antonín, Viola) či jména s biblickými kořeny (Marie, Josef, David).

Pak známe jména spojená s určitým etnikem – Ludmila, Milada, Ctirad jsou například slovanská. A své zákonitosti má i pojmenovávání zvířat, například první písmeno jména hříbátka by se mělo shodovat s prvním písmenem jména klisny – Narcis – Natálka, Rozela – Rebel. U psů je to tak, že celý první vrh se jmenuje od A, druhý od B atd.

Nejoblíbenější jména roku 2012

Statistice nejfrekventovanějších jmen za leden 2012 vévodí u dívek Eliška a u chlapců Jakub. Z holčičích jmen pak k pětici nejpoužívanějších patří Tereza, Adéla, Karolína a Anička, u kluků Jan, Tomáš, Matyáš a Adam.

Nabízí se srovnání se jmény rodičů těchto dětí: ženským jménům vévodila Jana, mužským pak Petr, na druhých a třetích místech najdeme Petru a Lucii, Jana a Martina. Jednoduchým srovnáním zjistíme, že u dívčích jmen patří ke stále populárním Lucie (v loňském žebříčku skončila na 8. místě), u mužských jmen je to Jan, který se jak u novorozenců, tak u tatínků umístil na druhém místě.

Z první dvacítky nejčastějších dívčích jmen nejvíce po matce zdědily jméno Kateřiny, za nimi již zmíněné Lucie, Veroniky a Marie. Synové ale dostávají po otci jméno mnohem častěji než dcery po matkách. Z první dvacítky zdědili jméno nejčastěji Jiří, Petr a Martin.

Z méně obvyklých jmen, ať exotických, či domácích, byť dnes již téměř zapomenutých, vyberme z matrik ledna 2012 třeba Amálii, Andělu, Běluši, Malvínu, Akane, Cordelii, Marlen, Paris a z klučičích Medarda, Melichara, Vladana, Bonifáce, ale také Jorika, Sedrika či Jimiho.

Lidi, neblázněte

Děti jsou pro většinu rodičů ztělesněním snů, a to je v pořádku, jenže někdy po nich rodiče chtějí, aby reprezentovaly jejich přání třeba tak, že je z nich cíleně vychováván například budoucí špičkový fotbalista. Poměrně často se tento trend projevuje na jménech, děti tak dostávají jména podle oblíbených filmových nebo komiksových postav, sportovců a podobně.

Naštěstí naše zákony jsou v tomto ohledu poměrně přísné a chrání děti před přílišnou fantazií jejich rodičů a na matrice každé jméno nepovolí. Kdybyste přišli s tím, že jako vášniví vodáci chcete, aby se vaše dceruška jmenovala Řeka, patrně byste nepochodili. Ne tak ve Spojených státech, tam jsou mnohem benevolentnější a River rozhodně není neobvyklá.

Jak to mají jinde

V zemi neomezených možností opravdu není zvykem, co se týká křestních jmen, se nechat nějak svazovat – oceánolog pojmenuje děvče Oceana, a protože navždy miluje své první auto, syna obdaří jménem Packard. Sousedova dvojčátka se jmenují Magnolia a Chanel, což vyjadřuje náklonnost maminky k vonnému keři a slavnému parfému, přes ulici může bydlet Aphrodite, bohyně lásky (nebo spíš její jmenovkyně). A napadlo vás někdy, jak vzniklo jméno charizmatického herce Harrisona? Jde o složeninu Harry a Alison.

Slavní jsou samostatnou kapitolou. Jako výjimečné osobnosti touží odlišit i své potomky. V našich končinách jsou celebrity stále v okouzlení jmény obvyklými spíše západně od našich hranic nebo ještě lépe až za oceánem (všechny ty Charlotty či Brunové). Když se tamtéž podíváme i my, narazíme třeba na svéráz režiséra Roberta Rodrigueze, který své děti obdařil jmény, která mají charakterizovat jisté vlastnosti. A tak se malá „Rodriguézata“ zvou Racer, Rebel, Rocket a Rogue – jmény znělými, vyjadřujícími rychlost, sílu, nespoutanost a snad i nepoddajnost.

Nejoblíbenější jména roku 2003

Aby byl průzkum ohledně měnící se módnosti jmen úplný, ohlédněme se do roku 2003. Tehdy s velkým náskokem zvítězila již po několikáté za sebou Terezka, které na paty šlapaly Kateřina s Natálkou. Eliška, která bude vést žebříčky o dekádu později, se vyškrábala na osmou příčku.

Jakub se vyhoupl na špici poté, co několik let předtím otloukal Janovi kotníky z druhé či třetí pozice. Ani na dalších místech nebyla situace zase tak odlišná od současnosti, dlouhodobě totiž tato místa zaujímali Honzík, Tomáš a Martin.

A jak to bylo s rodiči narozenými v sedmdesátých letech? Zde vedla Jana, Lenka a Petra a za ruce se držely s Petrem, Jiřím a Pavlem.

Z neobvyklých jmen zaujala statistiky zejména Anamika, Angelika či Dileandra za dívky a Vasyl, Szajan, Omar, Gejza, Darian nebo Kilián za kluky. Z netradičních jmen s nejvyšším výskytem vedla Sára, Nela a Vanesa, Kevin a Christopher.

Resumé?

Dívčí jména se v našich končinách mění častěji, možná je to dáno bližším vztahem žen k módě. Třeba Janu, která u rodiček patřila k nejčastějším v roce 2003 i 2012, v první desítce v současnosti narozených dětí nenajdete. Kdežto Honza se drží na špici už po desetiletí.

 

12.7.2013 12:15 | autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist