Placenta hraje nezaměnitelnou roli. Jaké se k ní ale pojí komplikace?

Placenta (plodový koláč) je pro plod nejdůležitějším orgánem. Komplikace nastávají, když je placenta uložena v dolní části dělohy nebo se předčasně odlučuje.

shutterstock_1510955540-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Pro miminko v bříšku je zdrojem kyslíku a živin, ale také ochrany před infekcemi. Přes placentu se také dítě zbavuje odpadových látek. Během těhotenství placenta roste spolu s dělohou a nejčastěji bývá uložena v horní části dělohy na přední nebo zadní stěně.

Porod placenty – video

Kdy a jak žena porodí placentu? Podívejte se na názorné video, které podhalí roušku tajemství.

Vcestné lůžko

Vcestné lůžko znamená, že se placenta nachází v dolní části dělohy. Buď pouze dosahuje k vnitřní brance, nebo branku zcela překrývá.

Pokud placenta branku zcela překrývá, stojí v cestě vstupující hlavičce a znemožňuje porod vaginální cestou. Plod se ukládá do příčné nebo šikmé polohy. Hlavním příznakem vcestného lůžka je krvácení. První krvácení se může projevit již na konci prvního trimestru. Je-li krvácení silné, může dojít k potratu.

V mnoha případech se ale během těhotenství s rostoucí dělohou vytáhne placenta výše a není již překážkou v porodních cestách. Pokud se tak nestane, projeví se vcestné lůžko častěji krvácením v druhé polovině těhotenství. Obvykle nebývá silné, ale může vést u těhotné k chudokrevnosti.

Před porodem a při počínající děložní činnosti intenzita krvácení zesiluje. Je-li krvácení silné, je jediná možnost, jak zachránit matku i plod, provést akutní císařský řez.

Předčasné odlučování lůžka

Předčasné odlučování lůžka (abrupce placenty) je stav, kdy dojde k odloučení lůžka v posledních 3 měsících těhotenství nebo v první a druhé době porodní. Častěji se vyskytuje u těhotných s vysokým tlakem, preeklampsií, eklampsií či po úrazu břicha. Hlavním příznakem při abrupci placenty je bolestivé poševní krvácení. Bolest je způsobena zvětšujícím se krevním výronem mezi placentou a děložní stěnou. Závažnost stavu nemusí odpovídat intenzitě krvácení.

Pokud se výron tvoří ve středu placenty, žena krvácet nemusí a odloučení lůžka se projeví bolestí břicha až šokovým stavem. U plodu mohou být známky nedostatku kyslíku. Ve stanovení diagnózy hraje důležitou roli ultrazvukové vyšetření. Je-li krvácení slabé a krevní výron malý, je možné se pokusit o porod vaginální cestou. Při těžkém krvácení či známkách nedostatečného zásobení plodu kyslíkem je nutné provést akutní císařský řez.

Čtěte také:

Zadržené lůžko

Do 30 minut po porodu plodu by měly nastat kontrakce, které odloučí placentu od děložní stěny a vypudí ji do pochvy. Příčinou zadrženého lůžka může být dlouhotrvající porod, vícečetné těhotenství, předchozí císařský řez nebo opakované potraty s následným vyčistěním děložní dutiny kyretou (revize).

Je-li děloha hodně vyčerpaná, může dojít k silnému krvácení.  Ženě se podají léky podporující stažení dělohy a odloučení placenty. Není-li placenta vypuzena do 30 minut, přistupuje se k operačnímu vybavení placenty. Výkon se provádí v celkové anestezii. Porodník rukou odloučí a vybaví placentu. Následně se dutina děložní vyčistí od zbytků lůžka nástrojem zvaným kyreta.

18.3.2020 3:30 | autor: MUDr. Radka Gregorová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist