Máme první úřad, kde je Dítě vítáno!

Ano, skutečně se objevil první úřad, kde jsou na návštěvu rodičů s malým dítětem připraveni. Je to Městský úřad Cheb, který byl jako první úřad zařazen do naší databáze Dítě vítáno. Proč právě zde jsou o krok napřed? „Chceme, aby se tu dospělí i malí návštěvníci cítili dobře,“ jednoduše shrnuje vedoucí oddělení sociální prevence a sociálně-právní ochrany dětí Bc. Radka Rynešová.

Jak konkrétně se snažíte vyjít rodičům s malými dětmi vstříc?

Kromě toho, že přednostně bereme zpět do práce maminky po rodičovské dovolené, což považuji za něco samozřejmého, máme určité výhody i pro klienty. Nejen pro rodiče s dětmi v kočárku je nepochybnou výhodou možnost bezbariérového vstupu do celého objektu. I kanceláře jsou natolik široké, že si maminka vjede s kočárkem až sem. Býval tu větší dětský koutek, ale ten byl z důvodu nárůstu kancelářských prostor zrušen.

To je škoda. Vymysleli jste nějakou náhradu?

Ano. Řekla bych, že určitou kompenzací této ztráty je to, že děti mají možnost si hrát přímo v kanceláři. Jsou tu pro ně připraveny hračky, plyšáci, omalovánky. Zejména na oddělení sociálně právní ochrany dětí to má význam. Dělají se tam s dětmi pohovory a při nich je důležité, aby se dítě necítilo jako u výslechu, ale naopak „jako doma“. Sociální pracovnice si s ním povídá jako by nic, v rámci hry. Pro dítě to je pohodlné, není to stres.

To je skvělé, na druhou stranu to je odbor na děti vysloveně zaměřený. Co ostatní části úřadu, jsou také „přátelské k dětem“?

Myslím, že ano. To, že maminka není nucena nechávat kočárek na ulici, ale může přijet doslova až ke stolu, jí ušetří spoustu nervů a obav, co se asi venku s miminkem v kočárku děje.

Mají u vás maminky možnost děti krmit a přebalovat?

Není problém tu dítě nakrmit, nakojit ho může v kanceláři také. Přebalování je ale zatím nedořešené, to musíme přiznat.

Jaký byl první impuls k vytvoření takto přátelského prostředí?

Vzniklo to samovolně, přirozeně. Prostředí si řeklo samo i díky tomu, že tu máme odbor sociálních věcí a zdravotnictví. Je nutné, aby úřad nebyl strohým prostředím, aby se tu dospělí i malí návštěvníci cítili dobře. Má to nakonec výhody pro všechny strany.

13.8.2009 12:10 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist