Co dělat s dětmi, když mají volno nebo prázdniny?

Co dělat s dětmi, když mají volno nebo prázdniny? Jak děti zabavit, pobavit i poučit a nenechat bezprizorně vegetovat?

volno-a-prazdniny-s-detmi-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Hraní není jednoduché a my dospěláci máme často problém vžít se do dětského světa fantazie, nekonečna a snění. Ale něco by se zcela jistě našlo. Určitě je podstatné, jak staré děti máte i jaké máte ke hraní prostory, podmínky, pomůcky a možnosti. Ale z našich tipů si určitě pár vyberete – zkuste je a uvidíte, že se děti zapojí velmi rády.

Co tedy lze s dětmi dělat?

Básnička tak trochu jinak

Kdekoli (nejen doma) lze provozovat hru s pohybovými básničkami. Jednoduše řečeno to jsou básničky s napodobováním. Ty se nikdy neomrzí. Propojíte u toho jak řeč, tak pohyb a tempo a vaše dítka se rozvíjejí po všech stránkách. Menším prckům můžete napovídat a pomáhat a ty starší nechte vyřádit se při napodobování samy.

Variabilní židle

Židle máte doma všichni, i babičky i tetičky je mají. Vystačíte si s nimi hned na několik různých domácích aktivit, někdo může vymyslet i zahradní variantu. Děti na židli či židle nejen vylézají, nebo je podlézají, ale též přeskakují.  Také lze přivázat mezi dvě židle provaz a společně s dětmi jej (doma i na zahradě) bez doteku podlézat s tím, že po každém prolezení všech hrajících provázek mezi židlemi snížíte.

Také je prima vytvořit ze židlí slalom, který lze zdolávat jak během, tak po čtyřech, v dřepu anebo i plazením.

Měkké míčky

Pokud máte doma míčky tedy tzv. zdravotní měkké (pořídíte ve zdravotních potřebách), které se využívají k rehabilitaci a k masážím, využijete je i ke hraní s dětmi. Tyto míčky jsou skvělé proto, že jsou molitanové, tudíž nic doma nerozbijí, nepotlučou a jsou nehlučné.

Můžete je s dětmi házet o zeď, chytat a házet si vzájemně, případně pinkat s raketou (např. od badmintonu nebo stolního tenisu) a na raketě také míček udržet.

Čtěte také:

Štafle nebo schůdky?

Ty mají doma mnozí, hodí se při ukládání věcí nebo umývání oken či malování. A pro hru s dětmi jsou jako dělané. Jen je umístěte tam, kde máte trochu místa. I malé děti je rády podlézají, šplhají na ně a přelézají, třeba po čtyřech. Hru řešte podle věku dětí – kdo kam vyleze, kterou příčku či schůdek zdolá, kdo proleze mezi příčkami či schůdky, anebo kdo vyleze až nahoru.

Vojenský bunkr

Každé dítě miluje schovávačky v bunkrech, jakýchkoliv i těch pod stolem, pod dekami, za gaučem, prostě kdekoli, kde to je vhodné. Tak nechte děti postavit si bunkr samy. Třeba pod kuchyňským i konferenčním stolem, nebo za gaučem, atp. Povolte jim vzít deky, plédy, polštáře, celty, spacáky, šátky, šály, ale i ručníky či osušky.

Až budou mít základ hotov, poraďte jim, jak uvnitř bunkru vytvořit pohodové místečko a nechte jim bunkr na odpočinek i zalezení si do samoty k jejich hrám. Můžete jim tam pustit hudbu, pohádky, říkadla, dát hračky, stavebnice nebo i mlsání.

Hledej, co je schované

Klasická schovávaná je už přežitá. Co takhle schovat nějakou věc a pak ji hledat? Můžete schovávat kartičky, barevné papírky, či cokoli jiného malého. Základem je, aby kousíček schovávané věci byl vidět z úkrytu. A na povel všichni hledají. Nálezce uschovaného předmětu sám vymyslí, kam a co se schová příště.

Déčko v televizi je prima

Déčko je dětský program České televize. Jsou v něm didaktické, naučné a zábavné hry a programy. Tady televize pomůže i poučí a zabaví. U Déčka děti jen nesedí, ale také se hýbou a učí se, prostě se baví.

Hudební čísla jsou legrace

A když třeba žádný televizní Déčkový program není k mání, udělejte si jej sami. Pusťte dětem hudbu, nechte je vyřádit se u ní, nebo soutěžte v tancování, hrajte si na pohádku nebo divadlo.

Rovnováha je kumšt

Zkuste děti zabavit rovnováhou. Postačí vám kousek místa, stopky a kousek papíru s tužkou. Každý postupně zkouší, jak dlouho vydrží mít se zavřenýma očima ve stoje předpaženy ruce, zda zvládne se zavřenýma očima si sáhnout na nos, kdo vydrží stát na levé noze, na pravé noze, se zavřenýma očima, sedět nebo dřepět „ve vzduchu“ bez židle.

Přípravy na výlety jsou také hrou

Jsou-li děti již větší (od pěti let výše), zapojte je i do příprav na výlety a dovolenou. Děti se týden před dovolenou zabaví po chvílích chystáním, skládáním oblečení, balením i vymýšlením her na cestu i na dovolenou.

Nechte je pak o dovolené zaznamenávat ji – fotit, natáčet na mobil a poté doma po návratu stříhat videa a upravovat fotky, tvořit fotokoláže, nebo ty menší kreslit dovolenou na papír. Je to fajn, děti se cítí plnohodnotně zapojené do celého procesu plánování, a to už stojí za to i za trochu trpělivosti.

Návštivte bio a eko farmu nebo pohádkový statek

To je skvělá věc a hodně poučná i zábavná. Na bio  a eko farmě jsou domácí, hospodářská i exotická zvířata, rostliny, bylinky, ovoce, zelenina, mléčné a masné výrobky. Většina farem i pohádkových statků je celodenně otevřená pro veřejnost.

Děti se poučí, pomazlí a pohrají se zvířátky, uvidí, co neznají a domů si odnesete kromě mnoha zážitků třeba i nějaké zdravé farmářské produkty. A na pohádkovém statku to ještě vylepší pohádkové bytosti, příběhy a hry.

22.12.2023 6:00 | autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist