Maminkou v Kamerunu: Dítě má ochutnat všechno

„Co je to poporodní deprese?“ ptá se v porodnici ve Francii čerstvá maminka původem z Kamerunu ženy, s níž sdílí pokoj. V její rodné zemi nic takového neznají. Zato tam uctívají tradice a respektují přání dítěte.

matkou-v-kamerunu-titul-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Maličké má ochutnat všechno

Babette, maminka tří chlapců, dodnes nezapomněla na to, jak šokovala svou matku, která žije v Kamerunu, když se jí zmínila o dětských alergiích. V té době byla ve Francii krátce, porodila a pilně četla příručky o péči o dítě. „A co to ta alergie vlastně je?“ vyptávala se její matka, když jí po telefonu Babette líčila, co všechno nemůže dát miminku jíst.

Po měsíci, když už její chlapeček jevil zájem o to, co má maminka na talíři, dala mu ochutnat kousíček ryby. Ovšem před pediatrem to tajila, měla strach mu to říct. Doma si z toho dělali s manželem legraci: „Myslíš, že by nás za to mohli strčit do vězení?“ Své mamince se však svěřila a ta jí to schválila s tím, že dítě má ochutnat od všeho.

„Strč každý prst do jiného jídla na stole a nech to malému ocucat,“ radila své dceři. A přidala ještě jednu legendu. Kdysi pozvali v jedné kamerunské vesnici pár i s dítětem na jídlo z kozy. Všichni dospělí si pochutnávali a v tom se rozzlobený mrňous zeptal svých rodičů: „Proč já musím jíst jen mlíko a zeleninu bez chuti?“ Odešel a už se nikdy nevrátil. Z toho plyne poučení, že ke svému dítěti je třeba se chovat se stejným respektem jako k dospělým.

Víra v domácí lékárnu

Babette vychovává své tři kluky podle zvyklostí země, v níž momentálně žije, ale nezapomíná na tradice. Její matka se do ní občas strefuje, že její kluci jsou tak často nemocní, protože ve Francii jsou lidi posedlí strachem z mikrobů a pořád se proti nim brání. „Tvoji kluci jsou černí, ale mají protilátky bílých, v tom je problém,“ říká jí.

A nezapomíná svou dceru zásobovat tradičními domácími medikamenty, jako je palmojádrový olej (nejde o palmový olej, tento se získává z jader plodů palmy olejné a má daleko víc nasycených kyselin), kterým se podle kamerunských zvyklostí dítě namaže, aby se mu zmírnila horečka. K účinnosti některých „zaručených“ domácích prostředků byla Babette zdravě skeptická, maminka jí však vysvětlila, že když v ně bude věřit, tak prostě zaberou.

Masáž gorilí kostí

V Kamerunu, pokud chce žena rodit v dobrých podmínkách, tak si musí zaplatit soukromou kliniku nebo dát „bakšiš“ doktorům. K lidskému životu se tam přece jen přistupuje trochu jinak, a když někdo nemá peníze, tak to pocítí i v těchto situacích. Proto se péče o matku a dítě přesouvá na rodinu a další „dobré duše“.

Hned po narození, aby bylo dítě silné, koupou ho ve vodě s přísadou různých bylinek, někdy i masírují gorilí kostí. Pro lepší rekonvalescenci po porodu poťupávají mamince na břicho koulí ze suchých listů namočených do vařící vody. Vyhání to „zlou krev“, tedy lépe řečeno podporuje krevní oběh. Je to taková tradiční očista.

Tatínek se jen chlubí

Hned po porodu, když se maminka s miminkem vrátí domů, nastěhuje se k nim její babička a stará se o domácnost do té doby, než se dítěti zahojí pupíček. Po dva měsíce po porodu mají čerství rodiče zakázaný sex, podle tradice by to zbrzdilo dítě v růstu. Ve skutečnosti je to ale prevence před rychlým otěhotněním. Ve dvou měsících miminko ukáže tatínek svým rodičům, jinak se ale o dítě nestará, péče a výchova leží na ženách.

Příliš mnoho povelů

„To, co mi v porovnání s Kamerunem tady chybí, je jistý druh svobody,“ podotýká Babette. Ve Francii jí pořád říkají, co a jak má dělat s dítětem a co naopak by neměla. U nich v Kamerunu je to jiné, mnohem volnější. Rodiče se tam snaží mluvit s dětmi jako s dospělými, tedy vše jim náležitě vysvětlují.

Vzpomíná na svou tetu, jak domlouvala svému dítěti, když pořád plakalo. „Než ses narodil, tak se nám dobře spalo. Tak proč nás nechceš nechat odpočinout si? Dneska tě necháme spát samotného, určitě si s tím nějak poradíš.“ Od té doby byl klid.

Domácí recept

Na kašel připravují v Kamerunu dětem odvar ze strouhaného zázvoru a z listů citronely (citronová tráva).

Foto: Shutterstock.com

7.4.2020 6:00 | autor: Helena Chvojková 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist