Maminkou na Guadeloupu: Miminku se líbá nožička

Morgan dodržuje přísně pravidlo: K malým dětem jen s umytýma rukama. A po návštěvách chce, aby se zouvaly, což je ve Francii hodně neobvyklé.

profimedia-0088573676-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Nyní jsou už její holčičce Josefině tři roky, ale Morgan si dodnes pamatuje, jak v porodnici viděla rudě, když tam přišly za maminkami návštěvy, sahaly na novorozence nemytýma rukama a líbaly ho. Na jejím rodném Guadeloupu jsou pravidla jasná: Kojenec se může líbat jen na nožičku. Morgan připouští, že její posedlost čistotou vzrostla, když se přestěhovala do Paříže, kde se jí zdají ulice špinavé, všude plno bakterií. Ale dodává, že „hon na bakterie“ si přinesla také z domova. Na rozdíl od svého otce však neběhá neustále po bytě s čisticími prostředky, tak daleko nezachází. Dodnes vzpomíná na to, jak tatínek nechával každé maso či rybu marinovat ve šťávě ze zeleného citronu, aby se „očistilo“.

Nedívej se do zrcadla

Narození dítěte je na Guadeloupu velká událost, která zasáhne celé příbuzenstvo. Babičky, tetičky, dědečkové, všichni se snaží nějak pomoct. Maminka nezůstává nikdy sama s novorozencem. Prvního půl roku jde maličké z náručí do náručí, je nemyslitelné, aby ho někdo nechal plakat, protože se všichni bojí, aby se miminku neudělala pupeční kýla. Taky se tam dodržují letité zvyky, platí pověry. Například dítěti se nemají stříhat vlásky před třetím rokem, aby se mu „neodstřihla“ schopnost chodit a mluvit. Nebo platí, že se malé děti nemají dívat do zrcadla, aby nešilhaly.

Vykání jako trest

Hlavou rodiny je babička. Morgan podotýká, že ta její měla 18 dětí, což si v dnešní době těžko někdo dokáže představit. Dnes mají na Guadeloupu rodiny v průměru dvě děti, 90 % maminek tam kojí. Babička řídí věci v domě a trestá neposlušné děti. I když ty nejmenší tam rozmazlují, neznamená to, že by nemuseli poslouchat. „Moji prarodiče byli na své děti velmi přísní, vychovávali je postaru, kdy se striktně odděloval svět dospělých od světa dětí,“ vzpomíná Morgan. Ještě dodnes, když se u nich doma dospělí baví, děti nemají dovolené jim skákat do řeči. Pokud to udělají, tak je za to napomenou. Nejde o projev nějaké nelásky nebo odtažitosti, patří to prostě k tamním zvyklostem. Morgan si také vzpomíná na to, že když se na ni její otec zlobil, tak jí vykal. A teď je tím nejhodnějším dědečkem pod sluncem, vnučka si s ním dělá, co chce.

Čtěte také:

Alergie neznají

Na Antilách je základem jídelníčku zelenina a ovoce, které si tam člověk jednoduše utrhne. Stačí jen zajít do zahrady. Děti jsou už odmala zvyklé na čerstvé ovocné šťávy připravované doma. O alergiích nemůže být ani řeč. Morgan trochu lituje toho, že se řídila radami svého pediatra a upravovala krmení své dcery podle evropských zvyklostí. „Josefina je teď vybíravá, nedůvěřivá k novým chutím, a to mě štve. U nás to tak nemáme.“  Nicméně aspoň v něčem se Morgan odlišuje od většiny francouzských maminek. Připravuje své dceři jídla sama a čerstvá. Jednou, když neměla čas, tak jí koupila skleničku s hotovým jídlem, ale Josefina to odmítla. „Nenaštvalo mě to, spíš potěšilo, že dává přednost mé kuchyni,“ říká Morgan.

Masáže na uklidněnou

Na Guadeloupu je rozšířená přírodní medicína. Běžně se tam třeba užívá síra z vulkánu pro léčení některých kožních chorob. Pokud má dítě nesprávné postavení nohou, ale jen mírně, nesmí jít o žádnou vadu, tak jeho rodiče vyhloubí dva otvory do vlhkého písku na pláži. Dítě se v nich udrží vzpřímené a mořské vlny ho zároveň příhodně masírují. Na masáže si ostatně na Guadeloupu potrpí a také Morgan často masíruje svou dceru, aby se uvolnila. Stejně tak to dělal i její otec, který rozpustil vosk, přidal k němu nějaký aromatický olej, natřel si tou směsí ruce a masíroval své dcery, když měl pocit, že jsou přetažené, potřebují se zklidnit. Morgan sama sází u dcery na přírodní medicínu, například na med, který se tam u nich používal, když miminku rostly zoubky. Trochou medu se mu masírovaly dásně.

Nápoj pro sváteční ráno

Při křtu nabízí rodina na Guadeloupu hostům nápoj zvaný „šodó“. Jde o vlažné mléko s cukrem ochucené skořicí, muškátovým oříškem a zeleným citronem. Tento nápoj se připravuje ke snídani v den rodinné oslavy.

18.2.2019 11:30 | autor: Helena Chvojková 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist