Mateřská centra vám splní sny

Chcete se pobavit, něco naučit, najít nové kamarádky a dětem dopřát trochu vzruchu? Mateřská centra poskytují maminkám s dětmi i těhotným příležitost ke společenskému kontaktu, rozvoji samostatnosti a k příjemně stráveným chvilkám. Přestože jsou to soukromá svépomocná zařízení, těší se u státních i mezinárodních autorit velkému respektu.

„Evropa“ nám pomáhá

„Jsme hrdí na to, že jsme získali grant z evropských fondů. Financujeme z něho počítačové kurzy pro lidi na rodičovské dovolené nebo po ní, během lekcí zajišťujeme i hlídání dětí. To vše zdarma,“ říká Pavla Scheicherová, předsedkyně mateřského centra Máj z Českých Budějovic.

Jejich centrum je zaměřeno na maminky s dětmi okolo jednoho roku, které již pokud možno chodí. „Program si maminky vymýšlejí samy, podněcuje to jejich aktivitu, sebevědomí,“ dodává Scheicherová. Zdravou stravu nebo bio v našem bufetu nenajdete, nabízíme spíše různé „nezdravé“ dobroty.

Od předporodních kurzů přes jesličky po počítačové kurzy

O zajímavostech mateřského centra Petrklíč v Sedlčanech nám vypráví předsedkyně Ludmila Hegerová:

„Se zkušenou porodní asistentkou pořádáme předporodní kurzy. Program pro maminky je pak až pro děti od jednoho roku, pro úplná miminka tu nic speciálního nemáme. Když ale přijde maminka, která má už jedno starší dítě, i s miminkem, určitě je uvítáme.“

Pravidelný program tvoří maminky samy podle vzájemné dohody. Každá žena tu může, nebo spíše musí, být aktivní účastnicí, spoluutvářet program. „Ani to vlastně jinak nejde, protože sem nepřijdete k ničemu hotovému, téměř vše je ve vašich rukou,“ objasňuje Hegerová.

Mateřské centrum Petrklíč nabízí vzdělávací projekt pro maminky z grantu EU.

„Tatínkové k nám prakticky vůbec nechodí. V našem kraji je muž na rodičovské dovolené, ve srovnání s Prahou, naprostou raritou,“ dodává předsedkyně.

I děti to mají ve svých rukou

Mateřské centrum Maternity Center na pražské Ořechovce má připraveno pro maminky i jejich ratolesti různé „vymoženosti“, například miniaturní dětskou kuchyni, kde si dětičky mohou hrát na malé šéfkuchaře. Mohou také pěstovat na zahrádce vlastní ovoce a zeleninu, hrát si v keramické dílně nebo na hřišti.

Toto mateřské centrum se věnuje i těhotným maminkám a v rámci poradenských služeb spolupracuje s různými odborníky – psychology, logopedy, pediatry, ale i s odborníky na předporodní a poporodní péči.

Dejte se inspirovat širokými možnostmi, které na vás v mateřských centrech čekají, a vyhledejte ve svém okolí to „vaše“.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist