Děti a tablet jsou dnes nerozlučná dvojka

Průzkumem společnosti Nielsen Admosphere bylo prokázáno, že skoro dvě třetiny dětí v Česku ve věkové hranici šesti až sedmi let celkem pravidelně využívá tablet. A svůj vlastní z nich má dnes již téměř 40 procent těchto dětí.

dite_tablet-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Pořád jsme ale na chvostu, protože kupříkladu v Anglii statistiky říkají, že má vlastní tablet každé čtvrté dítě ve věku již od dvou let a třetina dětí do pěti let. Jak tablet pro děti využít tak, aby byl k užitku a ne návykový?

Pro dnešní děti jsou chytré technologie docela běžným standardem. Již ve věku mezi deseti a čtrnácti lety vlastní smartphone až 85 procent z nich. Za ním v závěsu se drží právě tablet, který je velmi oblíbený mezi mladšími dětmi.

Dle studie Děti a nová média, více než 60 procent prcků ve věku pěti až sedmi let pravidelně používá tablet a vlastní má z nich zhruba 35 procent. Co s tím?

Berte to na vědomí a využijte užitečně

Prostě jako rodiče musíte vzít na vědomí, že svět techniky je již delší dobu i součástí dětského světa. Dnes docela běžně a samozřejmě vaši prckové zručně manipulují s klasickými mobily, smartphony, nejsou jim cizí ani mp3 přehrávače, notebooky, potažmo právě tablety.

Jak tohoto výdobytku dnešní doby využít k dětskému rozvoji, vzdělávání i odbourávání zdravotních problémů? Vezměte to z chytrého konce a využijte aplikace pro děti.

Když se řekne tablet

Tablet je přenosný počítač ve tvaru desky s integrovanou dotykovou obrazovkou. Obrazovka je hlavní součástí ovládání tabletu, přičemž namísto klasické klávesnice se využívá virtuálních klávesnic nebo psaní za pomoci stylusu. Stylus je de facto plastový popisovač s nepíšícím hrotem, jež se využívá coby nástroj pro ovládání a psaní na dotykových plochách tabletu.

Interaktivní hry ještě v plínkách

S tablety se dnes děti mohou setkat od nejranějšího věku, tedy od plínek. Pro prcky od méně než jednoho roku věku dnes jsou na trhu tablety s dětskými specializovanými programy pro správný rozvoj dovedností, jemné a hrubé motoriky, zručnosti a pro optimální vývoj zdraví.

Takové věcičky lze výborně využít pro korekci vad a jejich uzdravení. Lze tak upravovat a zlepšovat jemnou i hrubou motoriku, zručnost, zrak a jeho vady, rozeznávání barev, tvarů a zvuků nebo orientaci v prostoru. A mnoho dalšího. Tablety se tak stávají výukovou pomůckou pro zdárný vývoj vašeho prcka.

Interaktivní učebnice

Aktuálně přibývá školních zařízení, kde se stávají tablety samozřejmou součástí výuky v některých hodinách. V některých případech jsou doplňkem výuky, v jiných dokonce nahrazují klasické učebnice a pracovní sešity.

Tablety tak jsou v současnosti moderní a progresivní formou vzdělávání. A nejdůležitější na tom je to, že takto to děti velmi baví. S tabletem se učí látku mnohdy lépe a rychleji než s klasickou učebnicí.

Tablet u vás doma

Doma vám poslouží tablety i jako elektronické knihy. Pro děti je tato forma knihy poutavější a zajímavější než klasická kniha. Nic proti klasickým knihám, ale je to prostě fakt, že děti nové technologie a tablety se smartphony milují. U tabletu bude vaše dítko více zaujaté než u knihy.

Podstatné však je, že tuto formu hry a výuky praktikují spolu s vámi a vy je vedete a usměrňujete v rozvoji jejich dovedností. Navíc lze tuto hravou formu využít i při korekci zdravotních obtíží a pro zdraví dítka, samozřejmě ve spolupráci s lékaři a dalšími odborníky.

Dětské aplikace a programy

V současnosti jsou dětské programy a aplikace běžnou součástí v nabídkách smartphonů a tabletů. Pro tablety doporučujeme tyto následující aplikace, které pomáhají v rozvoji a učí většinu formou hry, přičemž děti velmi dobře využijí svoji přirozenou zvídavost.

Pro úplné prcky i školáčky

Eda Play – aplikace příjemnou a interaktivní formou hry trénuje dětské oči a zručnost. Je vhodná pro prcky od jednoho roku věku. Prima je, že aplikace zaznamenává práci dětí, čímž můžete vy a lékaři či odborníci vysledovat postup v jejich vývoji. Aplikace Eda play je k mání v anglickém a českém jazyce.

Toontastic je aplikací pro děti od jednoho roku do šesti let věku. Je primárně určena pro děti a rodiče. Toontastic vám nahradí dětské časopisy a děti si za vašeho dohledu mohou stvořit vlastní pohádky, příběhy a vyprávění. Aplikace dává na výběr z několika druhů pozadí a nabízí množství nejrůznějších pohádkových postaviček, zvířat a věcí. Písmo je zde nahrazeno pohybem obrázků a možností nahrání vyprávění samotného dítěte nebo rodiče. Hodně povedená aplikace!

Předškolní brašnička – již název napovídá pro koho je aplikace určena – pro děti ve věku od tří do šesti let a je dostupná plně v češtině. Nabízí interaktivní hraní ve formě puzzle, počítání a rozeznávání věcí, přírodních hádanek, rozpoznávání tvarů a dalšího objevování.

TS Země magnetek – ryze je česká aplikace, která u malých dětí pěkně rozvíjí slovní zásobu, poznávání věcí, tvarů a okolí. Na virtuální tabuli je možné přidávat magnetky věcí, osob, zvířat, číslic, písmen a rostlin. Každá z více než dvou stovek magnetek má i zvukové pojmenování. Pro děti od jednoho do čtyř let je to prima hraní!

Garage Band – aplikace s jednoduchým a intuitivním ovládáním je de facto malé nahrávací studio, které také slouží k rozeznávání zvuků a hudebních nástrojů. Dítka od dvou do deseti let moc baví.

Talking Tom – aplikace s animovaným kocourem, který reaguje na hlazení, šimrání, šťouchání a mluvení. K tomu kocour umí chytat ptáčky, lézt po stromech a skákat přes ploty. Talking Tom je aplikace, která poslouží dobře k podpoře a rozlišení emocí, citů i postřehu. Je určena pro děti od dvou do šesti let věku.

Omalovánky – jednouchá a intuitivní věc pro malé děti v rozmezí 2–5 let k rozvoji a poznávání barev a tvarů. Dítě ťuká na barvu a na plochu v omalovánce, která se danou barvou vyplní.

Pro předškoláky a školáčky

 4Bambini Dávej bacha – tato česká aplikace je prima k výuce správného a bezpečného chování a jednání. Jednoduché, vtipné a hravé pojetí je poutavé a zábavné. Tvoří ji hledání kartiček, které ukazují nebezpečné situace i odměny za správné reakce a chování, ve formě omalovánek.

Osmisměrka – ta je vhodná k procvičování čtení a sestavování slov. Učí rozpoznávat písmena a tvořit slova. Aplikace je vhodná pro děti ve věku 5 až 8 let.

Angry Birds – aplikace, která je určena pro děti od pěti let. Její rozzlobení ptáci jsou zábavní, legrační a mají jednoduché ovládání. Hra má několik úrovní a podporuje přemýšlení, logiku a nápaditost.

Real Racing je aplikace ve 2 HD, jako stvořená hlavně pro kluky od 6 let. Je to něco jako trenažér k jízdě autem. Rozvíjí přesnost, reakce, rychlost a rozhodování.

Speciální logopedické aplikace

Veršované rozcvičky, Šikovné básničky a Rozpustilé básničky – tři aplikace, jež jsou určeny pro děti s vadami výslovnosti. Lze je využít v ordinacích logopedů, ale i doma s vámi rodiči. Tyto tři aplikace pomáhají při rozvoji slovní zásoby a správném mluvení. Lze ji pořídit češtině a pomůže dětem ve věku od dvou až osmi let.

11.12.2019 4:44 | autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist