„Operativní“ porod

Někdy se dítěti musí pomoci na svět kleštěmi nebo vakuumextrakcí. Kleště jsou nástroj, který zesiluje nebo nahrazuje vypuzovací síly.

Klešťový porod se ordinuje

  •  ze strany matky – krvácení během porodu, slabá děložní činnost, onemocnění matky
  •  ze strany plodu – dýchací potíže plodu

Způsob provedení klešťového porodu

Lékař vás vycévkuje, lokálním anestetikem znecitliví oblast hráze a provede episiotomii. Založí kleště z obou stran hlavy dítěte a za kontrakce, společně s tlačením rodičky táhne, aby dítě vyprostil. Kleště vytvářejí kolem hlavičky jakousi klec, která ji chrání před poškozením. Tělíčko se rodí normálně. Po kleštích mohou zůstat známky po tlaku nebo zhmožděniny po obou stranách hlavičky dítěte jsou neškodné a za několik dnů zmizí. 

Vakuumextrakce

Plod je porozen tahem za pohárek, který je přisát k hlavičce plodu uměle vytvořeným pod tlakem. Podmínky pro použití vakuumextraktoru jsou stejné jako při použití kleští, akorát je zde zvýšené riziko nitrolebního krvácení v souvislosti s podtlakem a následnými cirkulačními změnami. Vakuový pohárek zanechává na hlavičce nejprve otok a později modřinu, která pozvolna mizí.

18.2.2009 2:04 | autor: MUDr. Radka Gregorová
Více o tématu: krváceníotokporodpotíže

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist