Operační porod

Pokud se porod komplikuje, musí někdy lékaři přistoupit k tvz. operačnímu porodu. V podstatě mají tři možnosti. Mohou použít kleště, vakuumextraktor nebo provést císařský řez.

shutterstock_239084962-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Operační porody

Spontální porod je přirozený porod, který probíhá přirozeně a samovolně. V případech, kdy dojde ke komplikacímpřirozený porod není možný nebo bezpečný, je nutný lékařský zásah.

Lékaři pak provedou operační porod. Mezi operační porody počítáme klešťový porod, vakuumextrakci (zvon) a samozřejmě císařský řez.

Císařský řez

Použití císařského řezu patří v současnosti k nejčastějším operačním porodům. Důvodem pro provedení císařského řezu by mělo být pouze ohrožení zdraví matky, plodů či obou současně.

Pokud lékaři vyhodnotí, že žena nemůže bezpečně porodit dítě, může být císařský řez plánovaný. Vyskytnou-li se vážné komplikace u běžícího porodu, je proveden tzv. akutní císařský řez.

Císařský řez je vlastně vážná operace břicha, po které zůstává ženě velká jizva, a přináší řadu rizik. Rekonvalescence matky se prodlužuje, nástup kojení je pomalejší a komplikuje se i podpora rané vazby mezi rodičkou a novorozencem.

Klešťový porod

Ke klešťovému porodu přistupují lékaři při komplikacích:

  •  ze strany matky – krvácení během porodu, slabá děložní činnost, onemocnění matky,
  •  ze strany plodu – dýchací potíže plodu.

Způsob provedení klešťového porodu

Lékař vás vycévkuje, lokálním anestetikem znecitliví oblast hráze a provede episiotomii. Založí kleště z obou stran hlavy dítěte a za kontrakce, společně s tlačením rodičky táhne, aby dítě vyprostil.

Kleště vytvářejí kolem hlavičky jakousi klec, která ji chrání před poškozením. Tělíčko se rodí normálně. Po kleštích mohou zůstat známky po tlaku nebo zhmožděniny po obou stranách hlavičky dítěte jsou neškodné a za několik dnů zmizí.

Čtěte dále:

Vakuumextrakce

Použití vakuumextraktoru je novější metoda než tzv. klešťový porod. Nicméně pokud je výrazná porucha zásobení plodu kyslíkem, nemělo by se k vakuumextrakci přistupovat. Další kontraindikací je porod miminka před 35. týdnem těhotenství.

Na hlavičku miminka je přiložen umělohmotný pohárek (zvon). Plod je porozen tahem za pohárek, který je přisán k hlavičce plodu uměle vytvořeným podtlakem.

Podmínky pro použití vakuumextraktoru jsou stejné jako při použití kleští, akorát je zde zvýšené riziko nitrolebního krvácení v souvislosti s podtlakem a následnými cirkulačními změnami. Vakuový pohárek zanechává na hlavičce nejprve otok a později modřinu, která pozvolna mizí.

 

24.2.2023 6:04 | autor: MUDr. Radka Gregorová | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s gynekoložkou MUDr. Radkou Gregorovou.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist