Strach z porodu – jak ho překonat?

Respekt z porodu je na místě. Můžete si i trochu bát. Jen nesmíte dovolit, aby vás strach zcela ovládl a ochromil. Jak s ním můžete bojovat?

strach_z_porodu-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Pod slovem porod si každá žena představí to své. Prvorodičky, a přiznejme si to často i ženy, které už rodily, ale často je spojuje jedno – strach. Porod je pokaždé obrovskou výzvou. A i ty odvážnější z nás cítí minimálně pořádný respekt.

Mít strach z porodu je sice přirozené. Jen nás nesmí naprosto ovládnout. To není dobré ani pro ženu, ani pro její miminko. Může to ovlivnit i průběh porodu. Jak se se strachem efektivně vyrovnat?

Soustřeďte se na výsledek

Je jasné, že porod bolí a bude bolet vždy. S touto skutečností se pokuste smířit a zkrátka si řekněte, že budete muset zatnout zuby. Koneckonců na konci porodu vás přeci čeká sladká odměna v podobě malého uzlíčku štěstí.

A přesně na to byste se měla soustředit. Na to krásné a na to, proč to děláte. Budete maminka, budete se svým miminkem chodit na procházky v kočárku, kupovat mu rozkošné oblečky a všechno bude zkrátka perfektní.

Nenechte si strachem z porodu pokazit vaše iluze. Myslete pozitivně, těšte se a zbytečně se nestresujte nad něčím, co nemůžete ovlivnit. Co vy víte, třeba právě pro vás nebude porod tak bolestivý jako pro ostatní a zvládnete ho levou zadní.

Čtěte dále:

Zvládly to jiné, zvládnu to i já

Další věc, která dokáže odbourat strach z porodu. Nejste první a ani poslední, kterou tento náročný úkon čeká. Zvládly to miliony žen před vámi, tak proč byste to nezvládla právě vy?

Na porodních sálech se denně protočí stovky, ne-li tisíce rodících maminek. Každá z nich měla jistě obavy, ale každá se s tím statečně popasovala. Teď možná svou vnitřní sílu podceňujete, ale při porodu se budete divit, kde se ve vás ta síla bere.

Tělo je spoluhráč

Tím navazujeme na předchozí bod. I když teď si to sice nemyslíte a o porodu máte jen ty nejčernější představy, vaše tělo vám v daném okamžiku bude pomáhat.

Není to jen tak, že k tak těžkému úkolu byly vybrány jen ženy. Vaše tělo je na porod stavěné a bude to pro něj naprosto přirozené. Navíc vám i v mnoha ohledech pomůže.

Ve správnou chvíli zatlačí, upraví vám dýchání, bude uvolněné. Na oplátku ale musíte zase pomoct vy jemu, a to především tím, že ho nebudete zatěžovat přehnaným stresem a obavami.

Nebuďte sama

Tato rada se vám možná na první pohled zdá nesmyslná, ale má svůj význam. Je dokázáno, že když jsou lidé sami, více přemýšlí nad svými strastmi, problémy a obavami. Přesně tomu se ale vy musíte vyhnout.

Čím víc budete mezi lidmi, tím lépe. Není tím samozřejmě myšleno, abyste každý den obrážela obchodní centra, bohatě postačí přítomnost vašich nejbližších. Ti vás koneckonců přivedou na jiné myšlenky.

Vsadit můžete také na dámskou společnost. Maminka, nejlepší kamarádka, babička, teta a další. V ženském kruhu se nemusíte bát zeptat na nějaké podrobnosti ohledně porodu.

Ale pamatujte, některé názory vás sice můžou uklidnit, ale některé naopak vyděsit. Proto si dejte pozor na to, co skutečně chcete vědět, a nějaké hororové příběhy z porodního sálu si neberte příliš k srdci.

Zdroj: Z dostupných zdrojů zpracovala redakce Babywebu.

23.11.2022 5:14 | autor: Terezie Gáborová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist