Co všechno znamená jméno: Jakub

Jméno Jakub vzniklo z hebrejského jóséph, znamenající „pokračující“, nebo také „ať pokračuje“. V knize Genesis, která velmi podrobně popisuje zrod tohoto jména, se dočteme, že Ráchel se nejdříve narodil syn Ezau a po něm jako druhorozený syn Jákob, který rukou držel Ezaua za patu.

Ale druhorozenectví bylo velkou nevýhodou, neboť jen prvorozený syn byl spojován s nástupnictvím, ať se jednalo o královský trůn, šlechtický titul nebo selský grunt. Jakub toto své nevýhodné postavení dokázal díky svojí chytrosti či spíše vychytralosti a lstivosti překonat.

Jakub chytá za patu

V duchu tohoto příběhu je v Ottově naučném slovníku, největší české encyklopedii z přelomu 19. a 20. století, u jména Jakub uvedeno „dle tradice jméno Jakub znamená toho, kdo jiného za patu drží nebo jej přelstí“.

Apoštol

Z dvanácti mužů kolem Ježíše Krista se dva apoštolové jmenují Jakub, ale v dějinách římskokatolické církve ani jeden papež nepřijal jeho jméno.  Ve světském dění bylo jméno Jakub dáno asi dvaceti panovníkům, a to ponejvíce v Anglii a ve Skotsku. Ve střední Evropě se jméno Jakub jako panovnické nepoužívalo, bylo spíše oblíbeným jménem venkovských a měšťanských vrstev.

Vítězný návrat

Jméno se již ve středověku rozšířilo po celé Evropě, nejvíce však v Německu a Anglii. U nás bylo ještě v 19. století velmi časté, zájem však postupně klesal a v období mezi válkami se zdálo, že jméno Jakub zcela zmizí. Avšak poslední desetiletí slaví jméno vítězný návrat!

A trocha zábavy na konec

Numerologický rozbor jména
Číslo jména 9 (1+1+2+3+2 = 9) (písmena jména JAKUB jsou podle numerologické tabulky převedena na číslice)

Číslo devět je symbolem idealismu a vznešenosti myšlenek. Má určitý mystický význam a je to číslo, které znamená velké činy. Potenciál jména svého nositele obohacuje o inteligenci, spolehlivost, zodpovědnost a ctižádost.  Jste dobře vybaven pro život a dokážete čelit nepřízni osudu. Jste přitažlivý a charismatický, máte dar silně působit na lidi a buď ostatní vedete, nebo je svádíte na scestí. Vždy jste pro ostatní příkladem, a to jak v pozitivním tak i negativním smyslu.

Se zdvojenými jedničkami často vidíte jen sám sebe, ale jakmile začnete svoje schopnosti zneužívat, počínat si sobecky a na úkor druhých, můžete špatně dopadnout. Dokážete tvrdě a usilovně pracovat a jste často hnacím motorem pro ostatní.

Neúspěch vás nezlomí, naopak vás vybičuje k vyšším výkonům. Vůči ostatním dokážete být hodně kritičtí a možná jste tak zaneprázdněni hledáním vad u ostatních lidí, že nevidíte jejich pozitivní stránky.

Pod vlivem devítky jste vášniví – v lásce, v životě a ve všem co děláte. Harmonické manželství je pro vás nesmírně důležité, jste oddaní a věrní. Dvě dvojky ukazují na silné vazby s blízkými lidmi. Pokud převládá jméno Kuba, kladný potenciál jména se snižuje.

Jméno a jednotlivá astrologická znamení
Volba tohoto jména je nejméně vhodná pro narozené ve znamení Blíženci, Váhy, Štír a Ryby, neboť povahu nositele negativně ovlivňuje egocentrismus a sobectví.

Jakub patří mezi velice oblíbené jméno narozených chlapců a v posledních letech se o první místo dělí se jménem Jan. 

Jakub slaví svátek 25. července.

Použitá literatura:
Altman Robert: Osud podle jména (Levné knihy, 2005)
Bauerová Anna: Tisíce jmen v kalendáři (Šulc a spol., 1992)
Kadlecová Jitka: Jméno a numerologie (Poznání, 2005)
Karolinss Camilla: Jméno je váš osud (Ottovo nakladatelství, 2004)
Rameš Václav: Po kom se jmenujeme (LIBRI, 2003)
Steinová Robin: Numerologie lásky (Chvojkovo nakladatelství, 1998)
Český statistický úřad

13.5.2010 5:01 | autor: Jarmila Mandžuková
Více o tématu: jménajménomanželstvísyn

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist