Nemilé překvapení

V pondělí jsem vyrazila do nemocnice k hlavnímu doktorovi, aby nám, respektive Barborce, schválil vakcínu na respirační nemoci, které dostávají všechny předčasně narozené děti v období říjen až duben.

img_20180316_122026-1100x618.jpg Zdroj: archiv blogerky

Recept na tuto vakcínu nám napsala dětská doktorka s tím, že si máme zavolat na pojišťovnu, zda nám ji proplatí, protože stojí 750 EUR, což je skoro 20 000 Kč. Když jsem byla na návštěvě na našem posledním oddělení, potkala jsem tam paní doktorku, která se o Barborku nejčastěji starala a ta mi doporučila zajít si k hlavnímu doktorovi, který má kancelář přímo v nemocnici v přízemí hlavní budovy. Čekací doba byla asi 3 minuty a recept byl schválený. Když jsem si vakcínu šla objednat do lékárny, zaplatila jsem pouze poplatek 6 EUR za recept, což je naprosto zanedbatelná částka oproti té původní…

Pas

Chtěli jsme také vyřídit Barborce cestovní pas, ale čekalo nás velmi nemilé překvapení. Ačkoliv jsou oba státy členy EU, ČR neuznává mezinárodně vydané rodné listy. Bylo nám řečeno, že k získání cestovního pasu, respektive českého státního občanství je zapotřebí překlad mezinárodního rodného listu soudním překladatelem pro daný jazyk, poté vyplnění spousty formulářů ověřenými podpisy a následně zaslání na odbor zvláštní matriky v Praze a poté v Brně, kdy každá z institucí má dva měsíce na vyřízení. To pro nás v praxi znamená, že nejméně čtyři měsíce nebudeme moci do ČR. Navíc je pro nás dost obtížné zařídit ověřené podpisy, když je Barborka plně kojená, manžel chodí do práce a ještě je tu Filípek. Co člověk ale nepochopí je, proč nám toto neřekli na ambasádě, když tam manžel byl krátce po narození vyřizovat formality? Už se to mohlo dva měsíce vyřizovat.

Barborka je naštěstí v pořádku, váží již 3 160 gramů a měří 48 cm. Ke konci týdne začali mít oba kašel, rýmu a zvýšenou teplotu, tak jsem okamžitě nasadila léky a doufám, že se to nerozvine v něco horšího.

Uvidíme, jak se situace s cestovním pasem bude vyvíjet dále.

Mějte se zatím moc hezky.

Lucka, Petr, Filípek a Barborka

20.3.2018 5:34

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist