Otestujte svou psychiku, pochovejte si dítě!

Způsob, kterým matky chovají a kolébají své dítě, vypovídá mnohé o jejich duševním stavu. Nová studie tvrdí, že matky kolébající své dítě na pravé ruce jsou mnohem víc ohroženy depresí.

Způsob, jakým držíte a kolébáte své dítě, vypovídá mnohé o vašem mentálním stavu, zjistili to britští vědci. Uvedla to agentura Reuters, která citovala Journal of Child Psychology and Psychiatry.

„Ze závěrů studie vyplynulo, že matky, které kolébají své děti na pravé ruce vykazují symptomy stresu a je u nich mnohem větší riziko deprese,“ říká Nadja Reisslandová, psycholožka, která vedla výzkum.

Nicméně důvod, proč tomu tak je, zůstává podle vědců záhadou. „Ukázalo se, že matky, které houpají své dítě na pravé straně, jsou víc stresované, ale zatím nevíme proč,“ říká autorka výzkumu.

Tým Reisslandové sledoval 79 novopečených matek v jejich domácím prostředí. Psychologové zjistili, že matky, které nevykazovaly žádné symptomy stresu či deprese, v 86 procentech preferovaly držení svých dětí na levé ruce. Houpání na pravé ruce naopak preferovala většina žen, které vykazovaly symptomy stresu a deprese.

„Rozdíl mezi těmito dvěma skupinami byl zcela zásadní,“ říká Reisslandová. Zároveň upozorňuje na skutečnost, že do toho, na které straně matka dítě držela, se žádným způsobem nepromítla skutečnost, jestli je žena pravačka či levačka.

„Závěry studie ještě nejsou definitivní, je potřeba opakovat ji s větším počtem respondentů,“ uvedla psycholožka.

11.3.2009 3:38 | autor: Redakce Babywebu
Více o tématu: dětimatkarucežena

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist