Pánevní dno: svalová miska, se kterou se ale nechodí do posilovny

Pánevní dno. Ženy vědí, že ho mají, netuší už ale většinou, jak se o něj starat. Muži mají pocit, že tohle je starost žen. Pánevní dno ale mají obě pohlaví, a když je oslabené, způsobuje mnoho nepříjemných zdravotních problémů, které zamávají i s lidskou psychikou. Vždyť třeba inkontinence trápí každou čtvrtou ženu nad 40 let, hemoroidy půlku Evropanů – oba tyto problémy způsobuje oslabené pánevní dno. Jenže je to problém, o kterém se moc nemluví.

Pánevní dno si můžete představit jako misku, kterou máte uloženou od kostrče ke stydké kosti. Miska je složena ze svalů, které drží vše, co je nad miskou, tam, kde to má být. Tedy nikoli kosti, ale svaly pánevního dna drží naše pohlavní i břišní orgány tam, kde mají být.

„Jsem po dvou porodech, a když se hodně směju nebo kýchnu, uniká mi moč. Muž podobné problémy nemá, a tak si myslel, že jeho se to netýká. Byla jsem hodně překvapená, když jsem si někde přečetla, že oslabené pánevní dno je stejně zásadní problém i pro muže,“ popisuje své překvapení Dana z Hradce Králové.

Problémy s pánevním dnem se týkají i mužů

Je to klasika, muži věnují péči většinou jen svalům, které jsou vidět na první pohled. Ale pánevní dno hraje důležitou roli pro každého. U mužů podporuje erekci a oddaluje předčasnou ejakulaci. Kdo s tím má problém, měl by rozhodně pánevní dno posílit. Stejně je to s prostatou či hemoroidy.

Důležité úlohy pánevního dna:

  • stabilizuje celý trup, systém páteře
  • plní uzavírací funkci (svěrač konečníku, vagíny a močové trubice)
  • spolupracuje s bránicí a podílí se na dýchání

Jak poznáte, že i vy máte oslabené pánevní dno? Nejhoršími příznaky jsou vyhřeznutí dělohy, hemoroidy, úniky moči, plynů či stolice. Ale oslabené pánevní dno mají i všichni, kdo prodělali operaci v oblasti kyčlí nebo 1 či více porodů.

I snížené prožitky či bolesti při milování mohou být velmi často způsobeny oslabeným pánevním dnem. Jak ho posílit? Metod a možností existuje několik. Můžete se přihlásit na kurz, cvičit podle internetu nebo brožurek, ale je potřeba opatrně vybírat. Když budete posilovat špatně, může to být spíš ke škodě.

Křeslo, které posílí pánevní dno za vás

Představte si obyčejné křeslo, na kterém sedíte, jste oblečení a čtete si u toho třeba knížku. No a ono za vás posiluje pánevní dno tím, že do něj posílá magnetické impulzy, po kterých se stahují svaly pánevního dna. Je jich asi 13 v celé republice, za sezení se platí, ale třeba po těžkých porodech, kdy pánevní dno dostalo hodně zabrat, vás křeslo dostane z nejhoršího. Pak si domácím cvičením už jen udržujete kondičku.

Čtěte tatké:

„Po těžkém porodu čtyřkilového chlapečka jsem měla veliké obtíže. Hemoroidy, inkontinenci a nakonec vyhřeznutí dělohy. O tom, že při sexu jsem nic necítila, ani nemluvím. Byla jsem na vyšetření na urogynekologii a tam zjistili, že mám po porodu půlku pánevního dna úplně utrženou. Tak mi doporučili toto křeslo,“ směje se dnes už vyléčená maminka z Prahy a dodává, jak léčba fungovala: „Byla jsem tam 10x, jen jsem vždy 20 minut seděla na křesle, četla si a ono mě opravovalo. Teď se udržuju pravidelným cvičením doma.“

Křeslo díky magnetickému vlnění posílá do pánevní oblasti impulzy, po kterých se stahují svaly pánevního dna. Využívá metodu RPMS (Repetitivní Pulzní Magnetické Stimulace), tedy neurotréning netrénovatelných svalů. Příkazy svalům ke kontrakci dodává dokonalý stroj a ne chybující člověk, svaly jsou vytíženy optimálním způsobem a nepřetěžují se.

Jelikož sama, po dvou náročných porodech, nemám pánevní dno tak úplně v kondici, rozhodla jsem se navštívit kurz Tajemství ženského pánevního dna pohledem západu i východu a v dalším článku vám popíšu, co jsem se naučila a jak se mi kurz líbil.

26.4.2016 1:51 | autor: Alice Kavková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist