Těhotenské obtíže před porodem

Ke konci těhotenství se objevují specifické potíže, jako jsou potíže s dechem, chozením na záchod nebo problémy se spánkem. Také bolesti zad či kyčlí, oteklé kotníky nebo častá únava trápí mnoho těhotných. Co je příčinou předporodního trápení a jaké jsou možnosti jeho zmírnění nebo dokonce odstranění?

obtize-pred-porodem-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Potíže s dechem

Je to zaviněno velkým objemem dělohy, která omezuje pohyb bránice, stoupá také spotřeba kyslíku, který kromě matky potřebuje i plod. Problémy častěji trápí těhotné s velkým bříškem (při vícečetném těhotenství, větším množství plodové vody).

Dušnost vymizí, když namáhavý pohyb přerušíte a začnete zhluboka dýchat. Nadále byste se měla podobné námahy vyvarovat. Potíže s dechem se mohou objevit i při chudokrevnosti, proto je lepší se poradit s lékařem.

Zácpa

V těhotenství se méně tvoří hormon motilin, pohyblivost trávicího systému je proto snížena. Z tráveniny, která se tak ve střevě zdrží déle, se vstřebá více vody, a to vede k tvorbě tužší stolice, zácpě a obtížnému vyprazdňování. Za to vše může tvorba hormonu progesteronu během těhotenství.

Od zácpy může odpomoci pití většího množství tekutin, je dobré jíst potravu se zvýšeným obsahem vlákniny, jako je ovoce a zelenina. Pomoci by též mohly fíky a sušené švestky. Bez porady s lékařem není vhodné používat projímadla.

Křeče

Křeče v nohou mohou vznikat z různých důvodů. Je to například nedostatkem hořčíku (magnézia) v těle. Váš gynekolog vám může magnézium předepsat a poradit s dávkováním, hořčík lze koupit i jako doplněk stravy v lékárně, zvýšené množství hořčíku je také v minerální vodě Magnesia.

I křečové žíly a městnání krve v dolních končetinách mohou doprovázet křeče. Pak je dobré občas si během dne nohama zacvičit (vsedě s nohama nataženými před sebe střídavě propínat a ohýbat špičky), ráno a večer si střídavě oplachovat nohy studenou a teplou vodou a masírovat je.

Krvácení z dásní

Vlivem kolísání hladin hormonů dochází v těhotenství ke změnám parodontu (tkání v okolí zubu, které upevňují zuby v lůžku). Už ve druhém měsíci těhotenství se může objevit zánět dásní (gingivitis gravidarum), který je nejúpornější kolem osmého měsíce. Ke krvácení dochází právě ze zanícených dásní. Problémy jsou výraznější u maminek diabetiček.

V těhotenství by měla být dodržována pravidelná péče o zuby a ústní dutinu, aby byly potíže se zuby i dásněmi co nejmenší. Každá žena by měla absolvovat dvě preventivní prohlídky u zubního lékaře v průběhu těhotenství.

Hemoroidy

Hemoroidy jsou obdobou křečových žil. Je to rozšíření a přeplnění žilní pleteně okolo řitního otvoru. Příčinou jsou změny napětí cévní stěny v těhotenství a útlak dolní duté žíly zvětšenou dělohou.

Hemoroidy mohou při zvýšení nitrobřišního tlaku vyhřezávat v podobě zarudlého slizničního útvaru. Výhřez je třeba zasunout zpět, nejlépe pomocí sterilní navlhčené gázy krouživými pohyby a mírným tlakem. Výhřezu lze předcházet: stolice by měla být vláčná (dostatečný příjem tekutin, ovoce a zeleniny), těhotná by neměla zvedat těžká břemena a měla by se chránit před nachlazením, protože při kašli se zvyšuje tlak v břiše.

Časté močení

První znatelné změny se objevují okolo 4. měsíce těhotenství. Zvětšující se děloha utlačuje močový měchýř. Zároveň dochází k překrvení močového měchýře a k zesílení jeho stěn, tlak v měchýři se zvyšuje až dvakrát, což vede k častějšímu močení. Je to normální stav, proti kterému není třeba nic podnikat, po porodu se vše upraví.

Neudržení moči

Ke konci těhotenství, kdy rostoucí děloha zvyšuje tlak v močovém měchýři, při smíchu, kašli, zvedání těžkých předmětů, apod. – to tlak ještě stoupá – se stává, že budoucí maminka neudrží moč. Tlak měchýře působí proti často oslabeným svalům pánevního dna, a tak dochází k úniku moči. Předcházet tomu lze posilováním pánevního dna, například cvičením přerušovaného močení. Inkontinence ženy trápí i po porodu.

Čtěte také:

Křečové žíly (rozšířené úseky žil, které se plní krví)

V těhotenství se mohou projevit nebo zvýraznit problémy s křečovými žilami (varixy). Vlivem hormonu progesteronu se mění napětí žilní stěny, zvětšující se děloha tlačí na dolní dutou žílu, která odvádí krev z dolních končetin. Krev se hromadí v nohou, podkožní žíly se rozšiřují a vznikají tak křečové žíly – varixy.

Těhotné by se měly vyvarovat dlouhého stání a odpočívat by měly s nohama ve vyvýšené poloze. Dobré je nosit těhotenské punčocháče. Vhodná je i šetrná masáž končetin, ovšem ne v místech, kde už jsou křečové žíly.

Oteklé kotníky

Tělo těhotné zadržuje více vody díky zvýšené produkci antidiuretického hormonu (ADH), který ovlivňuje funkci ledvin. Zároveň rostoucí děloha utlačuje dolní dutou žílu, kterou odtéká krev z dolních končetin. To vše způsobuje vznik otoků kolem kotníků.

Pokud se otoky rozšiřují na další části těla, může se jednat o závažný stav, a je nutné vyhledat lékaře.

Únava

Zvýšená únava je průvodním jevem těhotenství. Je více vyplavován hormon progesteron, který má mj. zklidňující účinky, tělo matky také potřebuje více živin a energie pro vývoj plodu. Pocitům větší únavy je dobré předcházet častějším odpočinkem během dne. Odpočívat můžete vsedě i vleže, nejlépe s vyvýšenými dolními končetinami.

Spánek

Během normálně probíhajícího těhotenství se problémy se spánkem dostavují především v prvním a třetím trimestru. Potřeba spánku se zvyšuje na 8 hodin denně, podle možností je dobré spát alespoň jednu hodinu i během dne. Denní spánek by ale neměl narušit večerní usínání.

V první třetině těhotenství, kdy si tělo zvyká na nový stav a hormonální změny, se můžete cítit častěji unavená. Někdy se dostavují psychické změny a častější stavy úzkosti, které naopak mohou vést k nespavosti. Potíže prvního trimestru mizí po třetím měsíci těhotenství.

Nejméně problémů se spánkem se objevuje ve druhém trimestru. Budit vás mohou například pohyby plodu.

Ve třetím trimestru se bříško zvětšuje tak, že už je obtížné hledat pohodlnou polohu ke spánku. Zároveň je toto období často bohaté na sny, ve kterých se mohou promítat nejrůznější obavy z těhotenství, porodu, či nastávajícího mateřství. Také se mohou dostavit nepříjemné křeče nohou.

Od poloviny těhotenství je dobré nespat v poloze na zádech, zvětšující se děloha totiž utlačuje dolní dutou žílu, navíc se může objevit nevolnost. Ani poloha na břiše není vhodná, zbývá tedy spát na boku.

Před usnutím vás může zklidnit čaj z kořene kozlíku lékařského nebo z listu meduňky lékařské, vhodný je také čaj ze stejných dílů kozlíku, meduňky a máty peprné. Usínání si můžete zpříjemnit i uklidňujícími aromatickými oleji.

Pokud výše uvedené rady nezabírají a spánek není kvalitní, lékař vám může předepsat slabé léky na spaní.

Bolest zad a kyčlí

Bolesti především dolní části zad a kyčlí jsou spojeny s narůstající hmotností těhotné a rozvolněním kloubních vazů vlivem hormonů, často jsou na vině i oslabené břišní a zádové svaly. K bolestem přispívá také dlouhé stání, spaní na příliš měkké matraci a zdvihání těžkých břemen v posledních týdnech těhotenství.

Bránit se bolestem lze pomocí cviků posilujících bederní svaly. Nedoporučuje se zvedat těžší předměty (pokud je to nezbytné, pak byste se k břemenu neměla předklánět, ale zdvihat jej pokrčením a natažením kolen, s narovnanými zády). Dále je důležitý dobrý spánek na rovné matraci a správné držení těla, při kterém by měla být krční páteř v jedné přímce se zbytkem páteře. Vstávat by měla budoucí maminka přes otočení na bok.

Dno pánevní

Dno pánevní je tvořeno svaly, které jsou rozepjaty mezi stěnami pánve a obemykají konečník, pochvu a močovou trubici. Dno pánevní je zvýšeně zatěžováno během těhotenství, největší zátěž ale představuje samotný porod, respektive průchod miminka porodními cestami. Narušení a oslabení dna může vést k rozvoji inkontinence (průnik moči), výhřezu dělohy, zhoršenému cítění pohlavního styku. Posílit dno pánevní můžete různými cviky, například Kegelovými.

12.11.2020 5:55 | autor: Jana Pleskačová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist