Komplikace v šestinedělí

Krvácení, infekce, žilní onemocnění, problémy s kojením, psychické potíže. To všechno jsou komplikace, které mohou pořádně znepříjemnit šestinedělí.

28-shutterstock_2145348151-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Krvácení v šestinedělí

Rozděluje se na krvácení v časném a pozdním šestinedělí. Příčinou krvácení v časném šestinedělí, tedy v prvních sedmi dnech po porodu, může být porodní poranění, zadržení části placenty, pomalé zavinování dělohy, poruchy srážlivosti krve. Krvácení v pozdním šestinedělí znamená krvácení od druhého do šestého týdne po porodu. I zde mohou být příčinou zadržené části placenty, které se mohou projevit silným krvácením.

Žena by měla neodkladně vyhledat lékaře. Obvykle zjistí, že děloha je zvětšená, špatně se zavinuje a v dutině děložní jsou zbytky placentární tkáně. V takovém případě je žena hospitalizována i s dítětem a provede se jí vyčistění dutiny děložní. Maminka je většinou druhý nebo třetí den po výkonu propuštěna z nemocnice domů.

Další příčinou krvácení v pozdním šestinedělí je zánět dělohy. Žena se cítí unavená, má zvýšenou teplotu, začne opět silněji krvácet. Očistky mohou zapáchat. Léčba spočívá v podávání antibiotik.

Infekce

Infekce v šestinedělí byla dříve označovaná jako horečka omladnic. Hlavním příznakem je zvýšená teplota až horečka s třesavkou, která je způsobená infekcí v těle ženy. Infekci způsobují bakterie, které jsou přítomné v pochvě. Pokud je žena oslabená, může se infekce šířit dál do dělohy, vejcovodů, vaječníků a břišní dutiny.

Infikováno může být porodní poranění v důsledku nedostatečné hygieny v šestinedělí. Porodní poranění zduří, je bolestivé a může z něj odtékat hnisavý sekret. Další možnou infekcí v této době je již zmiňovaný zánět dělohy. Při něm může dojít k městnání očistků. Děloha je zvětšená, prosáklá, bolestivá a neodcházejí téměř žádné očistky.

Další možnou příčinou městnání očistků je předčasné uzavření hrdla děložního nebo poloha dělohy bránící vyplavení očistků. Prevencí předčasného uzavření hrdla je včasné vstávání po porodu.

Záněty žil

K cévním komplikacím patří zánět povrchových a hlubokých žil. Zánět povrchových žil se nejčastěji projeví v prvních dnech po porodu. Kůže nad postiženou žílou nebo žilním městkem (varixem) je zarudlá, teplá, tužší, postižené místo je bolestivé. Léčba spočívá v podávání léků na posílení žilní stěny (Detralex, Anavenol) a potírání postiženého místa mastí (Heparoid).

Prevencí zánětu je včasné vstávání po porodu a cvičení.  Pokud má žena v těhotenství křečové žíly, je vhodné v období kolem porodu postiženou končetinu bandážovat elastickou punčochou.

Závažnější je zánět žil hlubokých. Zde je riziko, že se v postižené žíle vytvoří krevní sraženina, která se uvolní a může krevním řečištěm doputovat až do plic. To se odborně nazývá plicní embolie. Je to život ohrožující stav.  V dnešní době k tomu dochází již vzácně, ale je to jedna z hlavních příčin úmrtí matky po porodu.

Zánět hlubokých žil se projeví bolestí v průběhu nemocné žíly, zejména na pohmat. Končetina je oteklá. Žena má zvýšenou teplotu. Důležitý je klid na lůžku a bandáž končetiny. Podávají se antibiotika a injekce, které snižují krevní srážlivost.

Poruchy kojení a nemoci prsů

Téměř každá žena se po porodu setká s nějakým problémem při kojení. Velmi časté je bolestivé nalití prsů hlavně v prvních dnech. Prs je napjatý a bolestivý. Pomáhá přikládání teplých obkladů těsně před kojením, aby se mléko snadněji uvolnilo, a obkladů studených po kojení.

Dále se žena může setkat s nedostatečnou tvorbou mléka. Ta může souviset s nesprávnou technikou kojení, vpáčenými bradavkami či psychikou šestinedělky. Zde je důležitá trpělivost jak ze strany maminky, tak ze strany personálu porodnice. Lze ji ovlivnit častým přikládáním dítěte k prsu. I přes všechnu péči může dojít k zánětu prsu (mastitis).

Způsobí ho obvykle infikovaná trhlinka na bradavce ženy. Prs je zduřelý, bolestivý, zarudlý. Citlivé jsou i uzliny v podpaží. Žena má vysokou horečku, která může být doprovázená zimnicí a třesavkou. Léčebně se podávají antibiotika, léky proti teplotě a obklady prsu. Kojení se pokud možno nepřerušuje.

Čtěte také:

Poporodní deprese nebo poporodní splín?

Příznaky poporodní deprese mohou být různé. Patří mezi ně nevysvětlitelné výbuchy pláče, únava, apatie, nervozita, úzkost. Dále žaludeční nebo střevní obtíže, poruchy spánku. Žena se obviňuje, že není dobrá matka.  Většinou se ženy s poporodním splínem neboli blues vyrovnají během několika dnů.

Bohužel v některých případech potíže přetrvávají i řadu měsíců, kdy se může stav dále zhoršovat a tehdy je možno mluvit o skutečné poporodní depresi. Žena odmítá kojit, starat se o dítě, má nechuť k sexuálnímu životu. Pokud potíže trvají dlouho nebo se stupňuje jejich závažnost, je nutné vyhledat odborníka. Léčba spočívá v zastavení laktace, nasazení léků proti depresi. V těžších případech přichází na řadu hospitalizace a psychoterapie.

29.12.2023 5:17 | autor: MUDr. Radka Gregorová | zdroj: Odborným garantem článku je MUDr. Radka Gregorová.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist