Patří dětem na oči sluneční brýle?

VÁŠ DOTAZ Tápu v tom, zda mám své, téměř roční dcerce pořídit sluneční brýle. Poradíte? Jsem ve sporu s mojí kamarádkou, která podobně starému synkovi nasazuje brýle od prvních slunečních paprsků. Já zastávám názor, že takhle malé děti sluneční brýle v našich zeměpisných šířkách ještě nepotřebují.

profimedia-0282216100-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

NÁZOR ODBORNÍKA:

UV paprsky, které slunce vyzařuje, jsou pro oči nebezpečné – zejména u moře nebo v horách. A dětské oči jsou citlivější než oči dospělých, protože mají v poměru k oku širší a průhlednější čočku. Pokud jsou oči vystaveny přílišné expozici záření může dojít k popálení kůže, zánětu rohovky či spojivek. Oči pak bolí, slzí, objevuje se světloplachost až neschopnost otevřít oči. Proto bychom měly chránit své i dětské oči.

Má to však své ale. Máte pravdu, že v našich zeměpisných šířkách u malých dětí (do dvou let) nejsou sluneční brýle příliš vhodné kvůli riziku vzniku světloplachosti. Zrak dětí se v tomto věku stále rozvíjí. V tomto věku postačí chránit oči kšiltovkou nebo širším kloboučkem. Ideální však je dítě slunečním paprskům nevystavovat. Avšak pokud se chystáte k moři nebo vysoko do hor, už i pro malé dítě sluneční brýle přibalte. Postupně je však na nošení slunečních brýlí zvykejte, protože starším dětem už brýle na oči patří, ale když na to nejsou zvyklé, strhávají si je.

Řešením mohou být brýle s páskem, který jejich stržení znesnadňuje. Ale pokud opravdu máte doma notorického odpírače brýlí a nefunguje ani váš vzor, tak těmto dětem alespoň důsledně nasazujte kšiltovku nebo klobouček.

Pro děti volte brýle, které jim dobře sedí a jsou praktické. „Při ochraně před UV zářením je důležité, aby byl UV filtr v brýlích stoprocentní, aby byl zrak chráněn před UV A i UV B zářením. Doporučený je UV 400. Brýle nesmí být příliš tmavé. I U moře se doporučuje zatmavení brýlí 50–60 procent. Kvalitní brýle poznáte tak, že na vnitřní straně postranice brýlí bude uveden certifikát CE a zároveň i stupeň ochrany (pro děti volte 2–3).

Ovšem pozor! Pokud se vaše dítě léčí s tupozrakostí, na sluneční brýle zapomeňte nehledě na počasí. U těchto dětí je důležitější léčba oční vady než nošení slunečních brýlí. V současné době i kvalitní čiré dioptrické brýle mají ve sklech UV filtr, takže rodič se nemusí bát, že by dítě nemělo dostatečnou ochranu před UV zářením.

Odpověděla: MUDr. Gabriela Pilková, Dětské oční centrum Kukátko

18.6.2018 2:15 | autor: Redakce Babywebu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist