Dětská tupozrakost: Řešte ji dřív, než bude pozdě

Tupozrakost neboli amblyopie je snížená schopnost vidění levého nebo pravého oka a postihuje celá 3 % dětí. Dítko většinou na jedno oko vidí velmi dobře, ale druhým o mnoho hůře – tupozrakost je totiž ve většině případů jednostranná. Navíc obvykle ani nejsou patrné viditelné změny, které byste na zrakovém orgánu mohli pozorovat. Proto je velmi důležité při jakémkoliv podezření, že se zrakem vašeho dítka není něco v pořádku, navštívit lékaře.

Nejčastěji se s tupozrakostí můžeme setkat u dětí postižených šilháním. Velmi jednoduše řečeno, šilhání je zraková vada, při které nefunguje vzájemná spolupráce obou očí a každé oko míří jiným směrem. Dítě může šilhat jedním okem nebo tzv. střídat, kdy jedno oko se dívá zpříma a druhé se stáčí k nosu nebo ke spánku.

Další příčiny tupozrakosti

Dá se říci, že kromě šilhání, které se může objevit např. v důsledku oslabení dětského organismu po spalničkách, spále nebo vysokých horečkách, bývá ve většině případů příčinou vyšší dioptrická vada, šedý zákal, úraz oka nebo jiné zrakové postižení.

Tupozrakost se ale bohužel nedá odoperovat, a to ani laserem či jiným způsobem, jak se mnozí mylně domnívají. Můžeme ji ale úspěšně léčit konzervativně – pravidelným cvičením, okluzí, tedy zakrýváním zdravého oka, a samozřejmě velmi přesnou a správnou korekcí případné dioptrické vady.

Jak tupozrakost odhalit

Jsou případy, kdy dítě viditelně nešilhá, a přesto trpí těžkou tupozrakostí. Je dobré si všímat následujícího: časté zakopávání dítěte, narážení do věcí, mnutí očí, jejich pálení a zarudnutí, časté mrkání, opakované záněty očí, naklánění hlavičky na jednu stranu, přivírání jednoho oka, mhouření aj. Toto vše nás může upozornit na to, že něco není v pořádku.

Velmi důležitou roli při časném odhalení tupozrakosti hraje i vědomí dědičnosti zrakových vad. Pokud kdokoli z rodiny, ať již ze strany otce, nebo matky dítěte, má dioptrickou vadu nebo šilhá, pak s největší pravděpodobností toto můžeme očekávat i u jejich dětí. Žádné šilhání nebo jiné zrakové postižení, které se kdy v rodině objevilo nebo je přítomno, bychom neměli podceňovat. Je nutné upozornit na ně lékaře, který dítě pošle na odborné oční vyšetření.

Při podezření, že něco není v pořádku, se nejdříve obraťte na svého pediatra, který by měl dítě poslat na odborné oční vyšetření. Jestliže je u dítěte očním lékařem diagnostikována tupozrakost, cvičí ve většině případů ambulantně nebo může být umístěno na určitou dobu do léčebny pro děti se zrakovým postižením.

Čtěte také:

Léčba tupozrakosti

Největší úspěchy při léčbě tupozrakosti jsou u dětí diagnostikovaných nejpozději do 4 let, nejlépe ve 2–3 letech. Pokud totiž rodiče s dítětem nepřijdou k očnímu lékaři co nejdříve, riskují i trvalé následky. Je nutné si uvědomit, že při šilhání dochází k dvojitému vidění, které je pro dítě nesnesitelné.

Léčba probíhá v ortoptické ambulanci, kde oční lékař zjistí přesně případnou dioptrickou vadu vašeho dítěte. Po nasazení brýlí je nejdůležitější správné zakrytí lépe vidoucího oka tzv. okluzí neboli okluzorem.

Zpočátku musí dítko okluzi nosit v intervalu 6+1, což znamená šest dnů od rána do večera a jeden den pauza. Přitom je nutné dodržet přesně stanovené pravidelné kontroly u očního lékaře nebo ortoptiky, kteří dobu zakrývání postupně dle výsledku léčby snižují.

Je nějaká šance na vyléčení u pozdě odhalené tupozrakosti?

Na úplné vyléčení ne, na zlepšení ano. Je ale nutné začít s cvičením nejpozději do 7–8 let věku dítěte.

Všímejte si proto jakýchkoli změn v postavení očí u svého dítěte nebo výše jmenovaných příznaků, a pokud je zaznamenáte, co nejdříve vyhledejte odbornou pomoc.


Autor článku: Primář MUDr. Petr Novák, Refrakční Centrum Praha, www.refrakcnicentrum.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist