Po dítěti jsem se vyjedla na váhu přes 100 kg, dneska si kupuji velikost M

Pocházím z vesnice, kde zdravou výživu nikdo moc neřešil. Domácí česká kuchyně, knedlíčky, omáčky, zabijačky, buchty každý víkend. Jmenuji se Markéta (38 let) a na svou tloušťku jsem měla zaděláno už jako batole. Jelikož jsem ráda papala, rodiče mě cpali vším, co mi chutnalo, takže jsem byla patřičně baculaté dítě. Mně chutnalo vlastně všechno, sladké, slané, kyselé a kila statečně přibývala.

V pubertě už byla moje váha povážlivě těžkotonážní. Zkoušela jsem různé diety, a tak to s mou hmotností bylo jak na houpačce, nahoru-dolů. Navíc jsem po vyučení začala pracovat ve veřejném stravování, kde se vše točí kolem jídla a to je velké lákadlo. Přesto se mi podařilo velkou vůlí zhubnout 25 kg úpravou jídelníčku, ale udržela jsem si novou váhu jen půl roku. Ne, že bych hřešila, ale otěhotněla jsem. Má váha letěla závratně nahoru. Po porodu dcery začal obvyklý kolotoč kolem dítěte a já jsem váhu ani stravování neřešila. Dojídala jsem po děcku a ručička váhy se mi dostala na 104 kg při výšce 170 cm.

Svou neohrabaností jsem si přivodila úraz kolene, následovala operace a dlouhá rehabilitace. Také doporučení lékaře, zhubnout. Lehko se říká, těžko realizuje. Sama jsem cítila díky omezení pohybu, že redukce je nutná nejen z estetických důvodů, ale hlavně ze zdravotních. Nechtěla jsem být v necelých 40 letech limitována a kulhat. V této době jsem se neměla moc ráda, odmítala jsem své tělo, nechtěla jsem se ani dívat do zrcadla.

Naštěstí jsem se díky kolegyni dostala k proteinové dietě. Ona viditelně zhubla a já se rozhodla to ze zoufalství zkusit také. Začátky byly těžké, honila mě mlsná, byly různé chutě. Zatnula jsem zuby a řekla si, že to dám, že je to má třeba poslední šance být hezčí, zdravější.

Nebyla jsem v tom sama. Na doporučení kolegyně jsem navštívila výživovou poradkyni. Paní Lydie Kubalová (www.ceskakondice.cz) mi v Poradně pro redukci váhy nastavila redukční program na míru a díky proteinové dietě a jejím radám šla kila úspěšně dolů. Nebylo to lehké, přiznávám, ale každé kilo dole mi dávalo velkou motivaci pokračovat.

Během půl roku jsem shodila 30 kg. S dietou Medidiet ještě občas koketuji, když si víc zahřeším třeba kvůli oslavě. Ale už jen v rámci udržovacího programu. Nyní běhám po obchodech a kupuji si krásné hadříky, o kterých se mi léta mohlo jen zdát. Už nestojím u pultu a nekoktám, že potřebuji velikost jak na hrocha. Také koleno je o moc lepší, jsem ve formě. Stouplo mi dámy sebevědomí, věřím, že najdu prima muže, partnera, se kterým mě bude život bavit. Změnila jsem vaření doma, vybírám si kvalitní potraviny. Nechci, aby se má dcera trápila s nadváhou, tak jako já. Každé ženě, která se odhodlá, držím palce a říkám: běžte do toho, výsledkem je báječný pocit zadostiučinění – já jsem to dala a jsem na sebe hrdá, věřím si a těším se ze života.

kojhufzgdc.jpg

Markéta Doušová 38 let, Praha

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist