Prasečí chřipka ohrožuje dovolenou

Na Sdružení obrany spotřebitelů se obracejí zákazníci cestovních kanceláří s dotazy ohledně šířící se prasečí chřipky. Spotřebitelé se obávají jet na dovolenou, aby nebyli nakaženi. SOS se proto rozhodlo informovat spotřebitele o možnosti odstoupení od cestovní smlouvy z důvodů těchto obav.

Spotřebitelé, kteří mají již objednanou a často i zaplacenou dovolenou do zahraničí, nyní často přemýšlí, zda na tuto dovolenou odjet či nikoli. Bojí se, že příjemné prožitky a zážitky z dovolené budou provázeny strachem z možné nákazy prasečí chřipkou. Zvažují tedy možnost od smlouvy odstoupit. Mají vůbec právo na odstoupení od smlouvy?

„Spotřebitel má samozřejmě právo kdykoliv od cestovní smlouvy odstoupit, avšak musí počítat s možnými storno-poplatky,“ říká tiskový mluvčí SOS Jan Mišurec. „Výše těchto poplatků je povinnou náležitostí cestovní smlouvy a spotřebitel o nich musí být informován již při podpisu cestovní smlouvy, “ dodává Mišurec.

Výše storno-poplatku je závislá na počtu dní zbývajících do plánovaného odjezdu na dovolenou. Několik dní před odjezdem se storno-poplatky často vyšplhají až na sto procent z ceny zájezdu. Proto by spotřebitelé měli zvážit možnost tohoto odstoupení od smlouvy.

Ministerstvo zahraničních věcí České Republiky vydalo v souvislosti s výskytem prasečí chřipky zprávu, ve které nedoporučuje cestovat do Mexika, pokud to není nezbytně nutné. „Bohužel však ani toto doporučení neznamená automatickou možnost odstoupení od smlouvy a vrácení plné finanční částky za koupený zájezd do Mexika,“ říká Jan Mišurec. „Až v případě, že by ministerstvo zahraničních věcí cestování do některé ze zemí označilo za životu nebezpečné a zakázané, tak by vznikla automatická možnost na odstoupení od smlouvy bez nutnosti platit storno-poplatky,“ doplňuje tiskový mluvčí SOS.

SOS však chce také upozornit na skutečnost, že některé cestovní kanceláře již zrušili nejbližší lety do Mexika s tím, že těmto spotřebitelům bude nabídnuta jiná destinace a případný rozdíl v ceně jim bude doplacen.

Zbytečně nepropadejte panice. Před případným odjezdem do zahraničí se informujte u své cestovní kanceláře o aktuální situaci ve vybrané zemi a konkrétní lokalitě. Další informace můžete nalézt na webu ministerstva zahraničních věcí ČR, které zde zveřejňuje aktuální doporučení či zákazy určené turistům.

Zdroj: SOS – Sdružení obrany spotřebitelů, tisková zpráva ze dne 28. dubna 2009

Více o tématu: cestováníchřipka

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist