Pravidla moštárny

POZVÁNKA do míst, kde je DÍTĚ VÍTÁNO Když se řekne Pardubice, vybaví se nám perník. Když Karlovy Vary, tak lázeňské oplatky a když Hostětín na Uherskohradišťsku, tak bio jablečný mošt.

Přijměte pozvání na příjemný výlet i do naší rychle rostoucí databáze míst, kde je dobře vám i vašim dětem a kterou nám, milí čtenáři, pomáháte vytvářet.

V hledání míst, kde je dítě vítáno, s námi spolupracuje i rádio! Přidejte se taky!

Výrobě moštů se v Hostětíně věnují již několik let. Podmínky tu jsou k tomu ideální. Jenom v přilehlé chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty se každý rok urodí několik set tun jablek.

Oslava jablek

Mošt z nich v obci stáčejí ve výkonné „moštárně“, kde šťávou z jablek zvládnou během hodiny naplnit i 1000 láhví. A vy můžete být u toho.

Každý rok se po sklizni jablek koná v Hostětíně Jablečná slavnost, během které jsou dveře moštárny otevřeny všem.

Žádná chemie

Kromě toho, že se zdejší bio jablečný mošt vyrábí z regionálních surovin, je jeho další výhodou způsob zpracování. Žádná zahušťovadla, žádné ředění vodou, žádná chemie. Aby vylisovaná ovocná šťáva vydržela až do příští úrody, prochází pouze procesem pasterizace, při kterém je získaná přírodní šťáva v zálohovaných skleněných vratných lahvích zahřátá na 80°C.

Bílé Karpaty lákají

Hostětín však stojí za návštěvu nejen kvůli moštu. Přilehlé okolí, včetně chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, nabízí spoustu možností trávení volného času. V létě si tu na své přijdou především milovníci pěší nebo cykloturistiky, v zimě zase lyžaři.

Místem také prochází Bojkovická naučná stezka, která se napojuje na síť stávajících pěších turistických tras.

Potkejte sochu

Jednou z atrakcí, která dala místní krajině neopakovatelný ráz, jsou dřevěné sochy, které se nacházejí na různých místech v okolí Hostětína i sousedních obcí. Tato umělecká díla s romantickými názvy jako Letecké srdce, Objetí, Vodník, Adam a Eva či Květ vznikla v rámci česko-slovenského sochařského sympozia v roce 2002.

Kdo se zase zajímá o historii, může se vypravit na výlet na nedaleký zámek Nový Světlov či hradní zříceninu Broumov.

Ekospánek?

V samotném Hostětíně je k dispozici dětské a sportovní hřiště. Pokud sem vyrazíte na víc dnů, můžete přespat v místní „raritě“ – prvním ekopenzionu v ČR. Tato energeticky pasivní budova Ekologického institutu Veronica je podařenou ukázkou toho, že i budova moderního zevnějšku může splňovat nároky ekologického přístupu k životu.

Dešťovka na wc

Díky vytápění biomasou a samotnému architektonickému řešení v ekopenzionu během roku spotřebují až 10x méně energie. V interiéru se také používají úsporné elektrospotřebiče a osvětlení, ohřev vody se kromě jiného zajišťuje pomocí solárních panelů, k splachování záchodů se pak používá dešťová voda.

Už při samotné realizaci stavby se dbalo také na používání co největšího možného počtu ekologických stavebních materiálů (např. omítky z nepálené hlíny, nepálené cihly apod.).

V kuchyni při vaření používají i bio nebo Fair trade suroviny a jsou připraveni sestavit zajímavé menu také pro vegetariány.

Pro více informací klikněte na http://hostetin.veronica.cz. A pokud fandíte nejen energeticky pasivnímu bydlení, ale také bio, podívejte se na stránky www.jimebio.cz, kde nyní mimo jiné probíhá soutěž o nejchutnější bio recept. Ve hře jsou hodnotné ceny.

.

30.11.2009 2:32 | autor: Redakce Babywebu
Více o tématu: soutěžvařenívýlet

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist