Preventivní vyšetření sluchu v 5 letech je stále novinkou

Pravidelná vyšetření sluchu dítěte by měl provádět dětský lékař a je součástí preventivních prohlídek. Od roku 2019 je ale povinný tzv. screening sluchu v 5 letech. Co obnáší?

ears-g548ad00bb_1920-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Orientační vyšetření sluchu

Při preventivních prohlídkách lékař pravidelně zkoumá vývoj sluchu miminka. Je to součástí vyšetření, které by mělo probíhat každé dva roky.

Screening sluchu u novorozenců

První opravu cílené vyšetření přístrojem, absolvuje miminko už v porodnici. Je to velice šetrné vyšetření pomocí přístroje na záznam otoakustických emisí.

Cílem tohoto screeningu je zachytit závažné vrozené vady sluchu a jeho trvalé postižení. Často včasný záchyt pomůže úspěšně řešit i vážné případy.

Screening sluchu ve věku 5 let

Od roku 2019 je do programu preventivních prohlídek zařazeno další vyšetření – screening sluchu. Při preventivní prohlídce vypíše dětský lékař žádanku na specializované pracoviště ORL a vysvětlí rodičům závažnost tohoto vyšetření.

Specializované pracoviště

Screening sluchu u předškoláků se provádí na ORL nebo foniatrickém pracovišti pomocí tzv. tónové audiometrie.

Při vyšetření je zásadní aktivní spolupráce dítěte. Ale nemusíte se bát. Vyšetření není nepříjemné a nebolí.

Průběh vyšetření

K tónové audiometrii se využívá tichá místnost. Tam se posadí dítě se sluchátky, kdo kterých se postupně pouští tóny definované intenzity na různých zvukových frekvencích. Tóny se pouští pro každé ucho zvlášť.

Provede se záznam o tom, jaké tóny dítě slyší či zda je nedoslýchavé. Vyhodnocení vyšetření provádí otorinolaryngolog nebo foniatr a zapíše jej do Zdravotního a očkovacího průkazu dítěte.

V případě závažných zjištění nedoslýchavosti domluví lékař s rodiči další postup. Vyšetření i léčba je hrazená z veřejného zdravotního pojištění.

Čtěte dále:

Proč byl zaveden povinný screening

Pro vyšetření byl zcela záměrně zvolen předškolní věk. Cílem je odhalit možné sluchové postižení a pomoci dítěti s nástupem do školy. Díky tomuto vyšetření nedochází k opoždění vývoje komunikačních a školních dovedností.

Provádí se screening sluchu u všech dětí?

Pokud už byla dítku dříve diagnostikována trvalá porucha sluchu, nebo jeho mentální stav nedovoluje vyšetření tónovou audiometrií, screening se u něj neprovede.

13.1.2023 5:17 | autor: Ing. Lucie Krůčková | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s pediatrem.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist