Proti zánětu středního ucha lze už očkovat

„Od chvíle, kdy jsem byla poprvé se svým tříletým synem na píchání oušek, mám děs z každé jeho rýmy a chřipky,“ přiznává Olina, maminka dnes pětiletého Kryštofa.

„Bojím se, že zase skončíme na pohotovosti. Tu hrůzu, když jsem malého musela držet vší silou na klíně, zatímco mu lékařka propichovala velmi bolavý ušní bubínek, už nechci prožít,“ dodává.

Zbavit dítě těchto potíží může očkování proti pneumokokům, kteří velmi často záněty středního ucha vyvolávají.

Čím menší pacient, tím hůř

Zánět středního ucha je onemocnění, které dětem mnohdy způsobuje velkou bolest. Odhaduje se, že většina dětí onemocní akutním zánětem středního ucha ještě před dosažením třetího roku života. Děti, které poprvé onemocní před 12. měsícem věku, trpí touto nemocí často opakovaně. Středoušní zánět se nejčastěji objevuje mezi 6. až 18. měsícem věku. Více postihuje chlapce než dívky.

Léčba zánětu středního ucha se často neobejde bez antibiotik. U dětí tak představuje jednu z nejčastějších příčin užívání antibiotik a může vést ke vzniku antibiotické rezistence.

Končí to až u mandlí

Akutní zánět středního ucha často vyžaduje propíchnutí ušního bubínku. Při léčbě opakovaných zánětů je někdy dokonce zapotřebí zavést do středoušní dutiny skrze membránu bubínku ventilační trubičku. Ta zajišťuje přísun vzduchu a umožňuje tak ventilaci středoušní dutiny. Zákrok se provádí v celkové anestézii za použití mikroskopu a často bývá spojen s odstraněním nosních mandlí.

Pozor na prevenci!

Vzhledem k četnosti tohoto onemocnění, jeho nepříznivému dopadu na dítě i jeho okolí a také s ohledem na možné zdravotní komplikace a antibiotickou zátěž s léčbou spojenou je dobré myslet včas na prevenci. Rodiče by měli dbát na to, aby děti v chladném období nosily čepici a šálu. V místnostech, kde se děti pohybují, by pak nemělo být přetopeno – vhodné je vzduch v dětských pokojích zvlhčovat. Ochranu před záněty středního ucha poskytuje dětem také očkování proti pneumokokům.

Očkování

Čím očkovat? Vyznat se v nabídce vakcin je pro laika dost obtížné. Vodítkem mu může být cena a kvalita. Vakcína Synflorix, která nedávno získala významné mezinárodní ocenění „Nejlepší profylaktická vakcína“, pomůže zabránit až 51,5 % případů zánětů středního ucha způsobených pneumokoky.

Jelikož je vakcína plně hrazena ze zdravotního pojištění, rodiče nemusí na vakcínu nic doplácet.

Názor pediatra MUDr. Martina Gregory

„Svému dítěti bych dal právě Synflorix. I když má pokrytí jen na 10 invazivních pneumokokových kmenů, velmi dobře zabírá právě na běžné záněty středouší.“

Pneumokok, odborně nazývaný Streptococcus pneumoniae, patří mezi bakterie, které vyvolávají široké spektrum onemocnění u dětí i dospělých. Dětem způsobují nejčastěji obtíže především v podobě zánětu středního ucha. Potvrzuje to výsledek výzkumu provedeného v pěti zemích Evropské unie, který ukázal, že na každých tisíc dětí připadá ročně asi 268 návštěv u lékaře právě se zánětem středního ucha. Toto onemocnění mohou vyvolat některé viry, častěji je však způsobeno bakteriemi. Odhaduje se, že pneumokok je zodpovědný za přibližně polovinu všech bakteriálních zánětů středouší.

8.1.2011 5:06 | autor: Redakce Babywebu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist