Proč jsou biopotraviny dražší?

Při porovnávání cen BIO potravin a potravin z běžné sítě hypermarketů jsme zjistili, že se ceny srovnatelných potravin výrazně liší. Požádali jsme o komentář a odborné vysvětlení Ing. Martina Leibla z Ministerstva zemědělství ČR:

a) Ekozemědělci dosahují nižších výnosů plodin a nižší užitkovosti hospodářských zvířat.

Příklad: Klasické kuře je vykrmováno cca 40 dní, biokuře dvojnásobnou dobu, cena biokrmiva je vyšší než cena konvenčního krmiva, to vše zvyšuje cenu konečného produktu.

b) Biopotraviny jsou poctivé produkty, nepřidávají se do nich umělé náhražky, které klasické potraviny zlevňují (umělá barviva, konzervanty a další přídatné látky).

c) Biopotraviny se vyrábějí v menších objemech než klasické potraviny. To zvyšuje náklady na jednotku produkce.

d) Suroviny pro výrobu biopotravin jsou dražší, zemědělci dostávají od zpracovatelů příplatky za bio produkci.

e) Řada výrobců biopotravin vyrábí také klasické potraviny, proto mají dodatečné náklady s oddělením bioprodukce a konvenční produkce v jednom podniku (oddělení skladování surovin i hotových potravin, speciální linka na biopotraviny, zvýšené organizační náklady při zajištění oddělení produkce).

V průměru jsou biopotraviny dražší o cca 20 – 40 %, některé o 100 % i více.
Např. u biovajec je dána vyšší cena především menším počtem nosnic na farmě v porovnání s velkokapacitní farmou, kde jsou nosnice namačkány v klecích. Také biokrmivo je dražší než konvenční krmivo.
U ovocných džusů je vyšší cena dána především tím, že je to poctivá ovocná šťáva, která neobsahuje barviva, zchutňovala, konzervanty a jiná „éčka“.

Nejdostupnější jsou mléčné biovýrobky

Z potravin denní spotřeby jsou cenově nejdostupnější mléčné výrobky, a to proto, že se produkují ve velkých objemech. To konečnou cenu produktu snižuje. Cena biojogurtu už je prakticky srovnatelná s cenou běžného jogurtu, biomléko je dražší o cca 5 Kč/litr. U ostatních produktů je nezbytné počítat s větším či menším „biopříplatkem“. Cenově dostupné jsou také biosýry nebo biomáslo.

 

2.3.2009 11:50 | autor: Regina Rothová
Více o tématu: Martinapotraviny

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist