Proč kupujete bio potraviny?

Ptali jsme se kupujících v pražském obchodě Country Life:

Petra Kopecká, 23 let, v osmém měsíci těhotenství

Já kupuji především bio jogurty. Daleko více mi chutnají. Normální jogurty na trhu mi připadají, že jsou zředěné, zželírované cosi, co má připomínat jogurt. Bio považuji za přírodnější. Chtěla bych kupovat i bio maso, ale to není moc k sehnání. Připadá mi důležité i z morálního hlediska. Ale to by i ta cena musela být jiná. Bio kuře jsem nesehnala nikde. Cop kupujeme hodně, to jsou nesířené meruňky.

A éčka? Nejsem ten typ, co by je vysloveně hledal na obalu, ale trochu to hlídám.

Aleš Krejčík, 30 let, svobodný, bezdětný

Bio potraviny jsem začal kupovat hlavně kvůli zdraví, zhruba před třemi roky. V rodině jsem ale jediný, kdo bio konzumuje, zbytek rodiny se stravuje klasicky. Důvodem začít s bio bylo to, že jsem užíval větší množství léků a proto jsem vyhledal bylinkáře.

Místo léků nyní používám bylinky. I díky tomu jsem pak přestal jíst všechny potraviny, které obsahují chemikálie nebo nějaké konzervanty, látky co zatěžují tělo. A je mi líp, funguje to docela dobře.

Potraviny kombinuji i s běžnými, ale snažím se, aby bio převažovaly. Nabídka se rozšiřuje, bio lze koupit i v řetězcích. To před nějakými šesti lety ještě nebylo, teď přibývá i eko-zemědělců. A to že jsou bio potraviny dražší? Stojí to za to, protože jde o zdraví. A alkohol? Ten piju normálně, a když mám příležitost, dám si biovíno nebo kvasnicové pivo.

Eva Militká, 2 děti (6 a 4 roky)

Bio potraviny kupuji, abychom byli zdraví. O zdravou výživu se zajímám dlouho a tím, že se rozšiřuje i nabídka, je přirozeně kupuji o to více. S cenami to není zase tak hrozné, ale je pravda, že nakupuji hodně i v zahraničí, kde jsou biopotraviny relativně levnější – není tam takový rozdíl mezi normálními a bio potravinami. V ČR jsou některé věci hodně drahé.

Bio kupuji celkově tak z 80% – něco holt koupit nelze. Zrovna budu dělat dětem rajskou s knedlíkem. Vařit se dá normálně – budeme mít rajskou, bio rajskou. Jedí to doma všichni, nic na tom není. Pokud bych prosazovala třeba makrobiotiku, asi by bylo těžké rodinu překonvertovat, ale to není náš případ.

Monika Ch., 35 let, bezdětná

Zajímá mne to, co jím, zajímá mne, jak vypadá naše příroda a chtěla bych ji nějak podpořit. Co se týká zvířecích produktů, chtěla abych, aby se se zvířaty šetrněji zacházelo. Kupuji vejce z bio chovů. Občas kupuji maso – nejsem vegetarián.

Ale i když mám základní plat, tak občas co můžu, nakupuju bio. Rozhodla jsem se tak i ze zdravotních důvodů, protože jsem dost alergická na všelijaké příměsi.

Také se snažím kupovat přírodní produkty bez příměsí, barviv, stabilizátorů atd. Žiji částečně na venkově, takže rajčata a papriky mám od příbuzných a tam vím, že to není stříkané žádnou chemií.

Ina Hartlová, 31 let, 3 děti (5,5, 3,5 a 1,5)

Já to moc nekupuju, vždycky jen když něco potřebuji – teď zrovna potřebuji bio citrón, protože budu dělat koláč, kam patří celý namletý citrón včetně kůry. Nechce se mi kupovat v obchodě ten chemický. Ale kdybych měla kupovat jen to bio, tak to je dost drahé. Takže ho kupuji jen příležitostně.

Silvie R., 41 let, 2 děti

Já jsem toho zatím moc nevyzkoušela. Sleduji co je nové, zkouším to kvůli dítěti. Bio je zdravější, nejsou v tom škodliviny nebo jich je méně. Ještě se v tom sortimentu nevyznám, jsem na průzkumu. Kupujeme tady zeleninu, to pak i morčeti dáváme bez problému šlupky. Hlavní motivací je zdraví syna, byl hodně nemocný. Kupujeme to ale opravdu jen sem tam, nemůžeme si to dovolit v nějakém větším množství.

Nešo, 35 let

Já jsem z Balkánu, ze Srbska. Není potřeba nic říkat, stačí ochutnat. U mě je to hlavně otázka gurmánství. Proto kupuji bio, protože má chuť. Potraviny, co se tady dají koupit v normálních obchodech, vůbec nejsou dobré. To u nás, když si dáte okurku třeba i z Bulharska, tak ta okurka, paprika nebo rajče – to vás úplně pálí ústa, jak je to sladké. Tady koupená rajčata nejdou ani rozkrojit – to už je extrém. U nás je všechna zelenina ze země – tady se v obchodech prodává zelenina rychlená ve Španělsku nebo Holandsku, to je samá voda, příměsi, to nemá žádnou chuť. Jíte něco, co si myslíte, že je paprika, ale pak ji celý den cítíte v žaludku – to není normální. Bůh ví, odkud to dovážejí.

Bio je drahé, ideální by bylo něco mezi – zelenina pěstovaná bez chemie, ale i bez těch přísných bio pravidel. Cena by byla lepší a lidé by takovou zeleninu určitě hodně kupovali. Navíc by měla skvělou chuť.

Jsem jinak pesimista, protože lidé budou kvůli penězům nadále kupovat umělou zeleninu v supermarketech. Já investovaných peněz vůbec nelituji, i když je to o dost dražší.

Dovoz podivné zeleniny je jen finanční záležitost, prodejci to dělají jen kvůli zisku – a na úkor kvality. Finanční důvody budou i v budoucnosti tlačit kvalitu výrobků dolů, všechno bude geneticky upravené. Problém je, že kvalitní věci jsou drahé.

Se získáváním certifikátů je to trochu začarovaný kruh, podmínky jsou náročné. Jde o to umožnit obyčejným lidem kupovat zdravou a cenově dostupnou zeleninu – a to zatím není.

Ptali jsme se v pražské prodejně Albio.

Mariána Novotná, 29 let, syn 0,5 roku.

Já kupuju bio jen občas, snažím se to vyvážit s běžnými potravinami. Přednost ale dávám bio potravinám, jsou bez konzervantů, hnojiv, je mi to sympatické. Teď kupuji dítěti bio křupinky.

Stojí to za to, ale někdy mě to zarazí, jak je to drahé – někdy se mi to už nechce dát. Bio kupuju asi z 50 %. Hlavně pro dítě.

Bio kupuji nárazově, když jdu okolo. Cíleně chodím do DM drogerie, mají spoustu biopotravin i bio kosmetiky. Na tom mám až skoro závislost, hrozně mě baví různé „vychytávky“. Je příjemné vidět, že nějaké značce opravdu záleží na tom, aby měli opravdu kvalitní věci. Snažím se podpořit kvalitu v jakékoliv formě.

Co znamená bio? Předpokládám, že to není hnojené, nebo když si kupuji bio vajíčko, tak si představuji, že ta slepice nežije v nějaké klícce dva krát dva centimetry, ale že má nějaký lepší život. Nebo že bio mléko je od krav, které se pasou na louce a nejsou zavřené v kravíně.

Paní Janková, 65 let, žijící střídavě v Praze a ve Vídni.

Syn má alergii a sníženou imunitu, musí držet dietu. Jsme zvyklí jíst bio. Tady se sortiment postupně doplňuje, ale hodně jídla si vozíme z venku. Prodejci tu mají velkou marži, koruna jde navíc nahoru.

České bio obchody jsou předražené a nekvalitní. Před šesti lety tu ještě nebylo vůbec nic, přesto jsem i dnes dost zklamaná. Ceny jsou šíleně vyhnané nahoru, je to podvod. Na etiketách jsou nepřesné překlady. Nezbývá nám, než si to sami vozit.

Já osobně v bio nevěřím, dokud bude kyselý déšť, nemůžeme o bio mluvit. Tady se rozmohly kozy, ale ovčí sýr neseženete… Čerstvá slovenská brynza není k sehnání. Čerstvou šťávu z mrkve si raději udělám sama. Chleba tu není označený, co obsahuje nevím, a stojí 60 Kč. V Rakousku je každý chléb označený, co obsahuje. Lidem je asi jedno, co kupují. Není tu navíc žádný výběr. Z cen čajů mi jde hlava kolem a meruňky jsou nadále sířené.

Petra Griffinová, 32 let, dcera 1 rok.

Já kupuji bio, protože je to zdravější způsob života. Proč konkrétně, to neumím říct, vždyť je dražší… Žiji holt ve městě, to bude hlavní důvod. Dítě jí už skoro jen bio. Je dobré, že tam nejsou používána chemická hnojiva, bio maso nekupuji. Přímo bio bych nepropagovala, protože tomu zas tolik nerozumím.

Jsem sama výsledkem reklamy a toho, jak se o tom všem hodně mluví. Kupuji to opravdu jen proto, že si myslím, že je to zdravější, ale nemám znalosti na to, abych to mohla někomu vysvětlovat. Je možné, že je to všechno jen nějaký reklamní tah, ale mně to za to stojí.

Paní, 55 let

V normálních potravinách je hrozně moc éček, je docela důležité si přečíst, co v nich vlastně je. Začíná být móda brát biopotraviny jako dogma. Nejde o to, že si myslím, že éčka jsou špatná. Práce na sobě je otázka dlouhodobého procesu. Je dobré naslouchat svému tělu, ono vám to řekne samo. Mně je z obvyklého jídla špatně. Nejde jen o směřování ke zdraví, je to spíše duchovní otázka. Já nejím maso, protože je mi po něm špatně, ne proto, že bych byla vegetariánka. Tady nejde o to, jestli je něco bio nebo ne-bio. Je to o něčem úplně jiném. Když se budete zajímat o to, co je na světě krásné, tak vás to přirozeně přivede sem.

27.2.2009 11:28 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist