Proč si mě nechce vzít?

Jednou z obvyklých fází partnerského vztahu je svatba. U některých párů se přechod do manželského stavu přihodí zcela přirozeně, u jiných však tato fáze neprobíhá zcela hladce. Jaké jsou možné důvody a pozadí skutečnosti, že váš partner otálí se vstupem do manželství?

Partner nad touto otázkou ještě nepřemýšlel

Jedním z důvodů, proč se ve vašem vztahu nemluví o svatbě v blízké budoucnosti, může být fakt, že pro partnera není otázka manželství důležitá a prostě ho nenapadlo o svatbě přemýšlet. Řešení je jednoduché: sama toto téma otevřete a začněte o něm mluvit.

Partner si myslí, že jste to právě vy, kdo se svatbou nespěchá

Dalším důvodem, proč ještě společně neplánujete svatbu, může být opět nejasná komunikace. Partner může mít pocit, že jste to právě vy, kdo se svatbě a manželství vyhýbá, a sám nemá tolik odvahy s vámi o tom začít mluvit. V tom případě stačí, když si o společné budoucnosti promluvíte otevřeněji.

Partner se pro vstup do manželství necítí připraven

Liknavost na straně partnera také často souvisí s tím, že se necítí připraven přijmout závazek manželství. Důvodů může být několik. Partner může mít například pocit, že se na tak závažný krok znáte krátkou dobu. Dalším motivem může být fakt, že partner je již v minulosti jednou rozvedený a podruhé má potřebu si krok do manželství více rozmyslet, protože se nechce již rozvádět. Jiné vysvětlení může být, že se necítí dostatečně zralý na takovou odpovědnost, či argument, že nejste dostatečně finančně či hmotně zabezpečení, abyste mohli vytvořit vlastní rodinu.

Partner chce s vámi založit rodinu a svatba pro něj není důležitá

Občas se stává, že pro nějakého muže není svatba důležitá a to, že nejste manželé, nevnímá jako překážku k založení rodiny. V této situace se odráží současný trend ve společnosti, kdy svatba a instituce manželství není důležitá tak jako dříve. Jiným důvodem může být například nepodařené manželství jeho rodičů a obava, aby jeho děti nemusely prožít nepříjemnou situaci rozvodu, jak se to stalo jemu. V této situaci vám asi nic jiného nezbývá, než s partnerem občas na toto téma diskutovat a snažit se mu vysvětlit, že pro vás je svatba důležitá.

V partnerově budoucnosti není pro manželství místo

Ten nejnepříjemnější důvod může být, že partner prostě ve svém budoucím životě nemá pro manželství a rodinný život s vámi místo. Chce si žít svobodný život bez jakýchkoliv závazků. V této situaci je potřeba uvážit, zda pro vás je manželství a rodina důležitá, a zda má smysl v takovémto vztahu pokračovat.

Jak reagovat, když váš partner nechce ještě plánovat svatbu?

V debatě na toto téma, obzvláště když tušíte, že se partner ke svatbě a manželství staví odmítavě, je důležité se držet některých zásad:

Mluvte o svých pocitech
Při této diskuzi jako i v každém konfliktu je důležité mluvit o tom, jak se v aktuální situaci cítíte – věnujte prostor hlavně pozitivním emocím, ale nevynechejte ani negativní. Partner se tak může dozvědět podstatnou informaci, jak je pro vás významný, že s ním počítáte do budoucnosti a jakou důležitost má toto téma pro vás. Verbální ventilování vašich aktuálních pocitů navíc vede ke snížení vnitřního napětí.

Zeptejte se ho na důvody
Snažte se zjistit důvody partnerova názoru.

Vyhněte se vyčítání a obviňování partnera
Velká chyba při každé diskuzi je začít partnerovi vyčítat události z minula a obviňovat ho. Výčitky a obviňování vám v ničem nepomohou, partnera mohou zasáhnout a zranit na citlivém místě.

Respektujte jeho názor a nesnažte se ho přemlouvat za každou cen
Přestože partner nyní žádnou svatbu plánovat nechce, nevěšte hlavu, respektujte jeho názor. Neznamená to, že se s vámi nikdy nechce oženit. Ujistěte ho, že je pro vás velmi důležitý a zkuste toto téma za nějaký čas opět otevřít.

Svatba a manželské soužití je závažný životní krok. Pokud s vámi váš partner dlouhodobě nechce vstoupit do manželského života a založit s vámi rodinu, zkuste se zamyslet nad tím, zda si vás takový člověk zaslouží a zda není lepší řešení najít si někoho jiného, kdo si vás bude vážit a nebude se bránit společnému životu s vámi.

19.3.2009 7:15 | autor: Petra Vondráčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist