Nezkazte si svatbu ošklivými fotkami

Svatebního fotografa vždy vybírejte rozvážně a co nejvíce se informujte o jeho práci, popřípadě si zkuste zjistit i hodnocení od zákazníků, kteří již využili služby toho či onoho fotografa. Výběr toho správného profesionála nikdy a nikterak nepodceňujte. Svatbu nemůžete při případné nespokojenosti opakovat, celý obřad a vše ostatní kolem svatby se odehraje pouze jednou, čas vrátit nelze. Všímejte si při výběru všech informací, které pro vás budou těmi nejdůležitějšími při rozhodování. I ukázka jeho práce napoví.

Svatebních fotografů je po celé České republice velké množství, ale jak už to bývá i v jakémkoli jiném oboru, najdou se mezi nimi horší, lepší a nejlepší. Každopádně platí, že je opravdu z čeho vybírat. Nedejte pouze na známé a vyhlášené jméno, i někteří neznámější mohou být vynikající s profesionálním výsledkem. A právě zde jsou na místě informace a ohlasy zákazníků, nejlépe doporučení od známých.

Neukvapte to, na výběr si dejte dostatek času

Vše si řádně a dostatečně naplánujte. I zde platí heslo „dvakrát měř, jednou řež“. Výběr na poslední chvíli rozhodně není dobrá volba. Ideálně je začít se shánět po vyvoleném fotografovi už šest a více měsíců dopředu, přičemž mějte na paměti, že nejvíce vytížení jsou mistři svatební fotografie v letních měsících, tedy od června do září. Proto je lépe začít hledat s dostatečným předstihem. Ti vůbec nejlepší často mívají v letním období plné termíny třeba i rok a půl či dokonce dva roky dopředu. Ale nechci vás strašit, určitě se najdou i jiní vynikající a profesionální fotografové, kteří si na vás čas udělají. Stále však platí raději dostatečně dříve, než pozdě.

Jedna důležitá rada – vždy vybírejte pouze z těch, kteří již mají s focením svateb zkušenosti, čím více, tím lépe. Možná budete mít i v okruhu svých známých někoho, kdo rád a dobře fotí, ale žádné svatby jako fotograf ještě neabsolvoval, i v tomto případě však raději dejte přednost profíkovi, který už ví dobře co a jak a navíc si dokáže s přehledem poradit i s případnými nenadálými problémy apod. K tomu ještě dokáže výborně plánovat a ve správnou chvíli i správně poradit.

Kde hledat?

Nejprve se ptejte svých známých a jejich známých, kdy to budete mít i s případným doporučením. Poté pořádně a důkladně projeďte internet, dnes je už každý profesionál k mání na netu na vlastních stránkách, dále pak Facebook, specializované weby na svatby a svatební fotografy, zkuste i různé tématické časopisy, katalogy a jiné tiskoviny. Zkuste také odkaz na mě – yesphoto.cz – zde mimo jiné najdete i profesionální vizážistku, která má už mnohaletou praxi v oboru líčení všeho druhu, dále pak kameramanské služby, které také nabízím, včetně zpracování a finálního střihu. Když do vyhledávače zadáte YesPhoto a nebo jméno Radek Hensley, rovnou vám budou nabídnuty i recenze na mě a veškeré informace, které vám jistě budou při hledání k užitku.

Jak a podle čeho vybírat…

  • Vždy se zajímejte o fotografovu práci a prohlédněte si jeho snímky, hlavně ty svatební.
  • Podrobně pročtěte jeho informace, co všechno nabízí, co už má pracovně za sebou, jak fotografie zpracovává a co vše zajišťuje, jaké má ceny a vše další, co je pro vás důležité.
  • Najděte si recenze na jeho práci, zkušenosti jeho zákazníků, veškeré pro a proti.
  • Poté ho přímo oslovte, telefonem nebo mailem, a vyptejte se na vše, co vás bude zajímat, hlavně mu dostatečně popište svoje představy a co od toho očekáváte. Třeba i když se vám bude zdát vaše otázka hloupá, určitě se ptejte, skutečný profesionál vám dokáže odpovědět na cokoli. Každopádně ale komunikujte formou dialogu, zkušený fotograf vám může navrhovat podobná zajímavá řešení, rady a možnosti apod.
  • Nezapomeňte se ptát i na technické otázky, např. v jaké formě dostanete svoje fotografie, zda pouze v elektronické podobě či i tištěné, jestli budou rovnou i upravené v nějakém grafickém programu a nebo budou jen zkopírované z foťáku, jak dlouho po svatbě se na fotky bude čekat atd., prostě cokoli vás napadne.
  • Při kontaktu s ním už rovnou požádejte o předběžný odhad ceny jeho práce, nejlépe, když vám to následně zašle na mail, ať to máte stále k nahlédnutí, případně co dále a za jaké ceny ještě k tomu nabízí.
  • Zkuste takto oslovit klidně hned několik vámi vytipovaných fotografů, cca čtyři až pět, abyste měli porovnání, jak pracovní, tak i cenové.
  • Často je dobré a velmi přínosné objednat si na svatbu dva fotografy, nejlépe takové, kteří již mají společnou spolupráci za sebou. Dokážou se totiž skvěle doplňovat a ve výsledku pak máte více různorodých fotografií z téže chvíle z jiných stran a úhlů. Celá svatební fotosérie je potom mnohem zajímavější.

Smlouva o dílo

Vždy vyžadujte na domluvené svatební focení smlouvu o dílo. Pro každého seriózního profesionálního fotografa toto není žádný problém. Smlouva by měla obsahovat vše, na čem jste se domluvili, od položek práce až po všechny termíny vč. předání fotek. Asi nemusím zdůrazňovat, že doporučuji si celou smlouvu důkladně přečíst a zkontrolovat. Pro případnou reklamaci je to určitě potřeba.

Schůzka před svatbou

Tzv. „předsvatební schůzka“ s fotografem je pak důležitá proto, že se dolaďují finální záležitosti a plánování na celý svatební den, včetně vašich speciálních potřeb a požadavků. Měli byste probrat i takové věci, jako je časový harmonogram, cesta na obřad a z obřadu na hostinu a dále, celkový počet hostů, místo konání, co netradičního se například bude na svatbě dít (může jít o různé specifické rodinné zvyky či svatební soutěže apod.) a v neposlední řadě i nápady na focení v okolí a upřesnění veškerých jiných záležitostí a vašich přání.

A na závěr – jednoznačně se ptejte a informujte, informujte a informujte…

Přeji vám co nejlepší volbu a držím palce, ať vše dopadne dle vašich představ.

Váš Radek Hensley, profesionální svatební fotograf – YesPhoto

2.10.2019 12:53 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist