I svatbu můžeme nechat na profesionálovi

Zorganizovat svatbu je poměrně náročná záležitost. Chcete-li veškeré starosti přenechat někomu jinému, rada je poměrně jednoduchá – najměte si svatebního koordinátora.

Potřebuji vůbec pomoc?

Rozmýšlíte-li se, koho požádáte o pomoc s přípravami svatby, ujasněte si nejdřív, jak velkou svatbu budete mít a s čím vším potřebujete pomoci. Přijde-li na svatbu deset lidí včetně snoubenců a svědků, je zbytečné ji koordinovat. Plánujete-li svatbu pro dvě stě lidí na zámku, s rauty, večerní zábavou a ohňostrojem, bude asi lépe požádat někoho o pomoc.

Bratr nebo profesionál?

Oslovený přítel – pomocník může být nadmíru kreativní a spolehlivý, ale ve „svatebním světě“ se asi běžně nepohybuje. Nemusí mít typ na dobrý svatební salón, na šikovnou květinářku a ani nemusí vědět, na kterém zámku vás oddají či kde je případně možné zařídit svatbu pod vodou.
„Když jsem se před rokem vdávala, rozhodla jsem se vše zařizovat sama. Za měsíc jsem si ale zvládla jen vybrat šaty, na víc jsem se zaměstnáním neměla čas,“ přiznává Zdenka Malá z Olomouce. „Kromě toho jsem vůbec nevěděla, na koho se obrátit s půjčením šatů či co musím mít za doklady.

Svatba trochu jinak

Svatební koordinátor ušetří čas právě proto, že zná prostředí. „Vybírat služby jen po internetu není spolehlivé. Služeb je nepřeberně a vy nevíte, co je nejlepší, cenově nejdostupnější, a kdo je skutečně spolehlivý,“ tvrdí Adéla Smržová, svatební koordinátorka z agentury Svatba trochu jinak.

„Snažíme se, aby člověk na svatbu rád vzpomínal, aby to byl den jen pro nevěstu a ženicha. Všechen stres by měli nechat na koordinátorovi. Ten den by měl patřit jen jim,“ dodává Adéla Smržová.

Co vše za mne udělá koordinátor?

Odpověď je naprosto jednoduchá. Všechno. Od šatů, zamluvení termínu na matrice, prstýnků, pozvání hostů až po sehnání vizážisty, živé hudby, hlídání dětí, třeba obstarání holubic. „Nevěsta si jen vyzkouší šaty a zajde si vybrat kytice,“ vysvětluje svatební koordinátorka Veronika Vaiglová. Příprava svatby tak pro budoucí manžele představuje pouze dvě schůzky, na kterých se kromě šatů a kytice vyřeší všechny a přání. „Příprava větší svatby zabere minimálně 300 hodin čistého času, což je při dnešním pracovním nasazení pro snoubence téměř nemožné,“ dodává Veronika Vaiglová. Kromě přípravy svatby můžete mít také koordinátora přímo na svatebním dnu, kde na vše dohlíží.

Co vše ve svatební den koordinátor udělá?

Samozřejmě záleží na tom, co od něj požadujete. Můžete ho požádat, aby s vámi byl od ranního oblékání až po půlnoční ohňostroj. Musí se objevit všude, kde je potřeba něco doladit, zařídit či zajistit. Přiveze dort, zkontroluje květinovou výzdobu, zkontroluje místo obřadu, zajistí catering, usadí hosty, pohlídá parkování, zajistí dopravu na obřad i hostinu, dohlédne na muziku. Po skončení obřadu připraví fotografování, mezitím zabaví hosty, zkoordinuje svatební hostinu, připraví prostor pro taneční zábavu, zajistí ozvučení pro muzikanty. Zkrátka, postará se úplně o vše.

S jakým předstihem si koordinátora zajistit?

Chcete-li požádat o pomoc profesionální agenturu, přijďte co nejdříve. Budete tak mít více času na zařizování, nebudete podléhat stresu a budete si moci vybírat. „Čím později partneři přijdou, tím menší výběr mají. Matriky jsou pak již zamluvené, šaty rozpůjčované a termíny na zámcích obsazené,“ potvrzuje Adéla Smržová.
Krajní termín, kdy zajít do agentury, jsou dva měsíce předem.

Co si promyslet před schůzkou

  • Termín svatby
  • Místo obřadu a místo hostiny
  • Počet hostů
  • Rozpočet
  • Budou hosté na místě spát?

Ostatní náležitosti s vámi již vyřeší koordinátor. „Snoubenci by také měli mít již zarezervovaný termín na matrice. V lednu a únoru jsou totiž běžně rozebrány všechny termíny na květen, červen, červenec. Samozřejmě, pokud se hodlají vzít za rok, zaregistruje je na matrice koordinátor,“ říká Veronika Vaiglová.

Kolik mě to bude stát?

V České republice vás vyjde koordinátor zhruba na 10 až 50 tisíc. Záleží také na tom, kolik hostů budete zvát, jak je příprava svatby náročná a jaké máte požadavky.

Jak si vybrat toho správného koordinátora?

Poptejte se ve vašem okolí, možná už má někdo s nějakým koordinátorem dobrou zkušenost. Pokud ne, prohledejte internet. Sjednejte si schůzku a dejte na svůj dojem. Koordinátor s vámi bude připravovat svatbu od registrace termínu na matrice až po vyprovázení posledního svatebního hosta, takže si ho vyberte pečlivě.

 

15.10.2009 6:07 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist