Rakovina placenty vznikne pouze v těhotenství

Dvě čárky na těhotenském testu znamenají často velkou radost. Zároveň je to bohužel jediný okamžik, kdy může vzniknout rakovina placenty. Dá se zjistit?

microscope-275984_1280-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

„V naprosté většině až po porodu či potratu,“ říká Doc. MUDr. Miloš Zavadil DrSc., zakladatel Centra pro trofoblastickou nemoc v ČR, které je jediným pracovištěm svého druhu u nás.

Život je plný paradoxů

Když žena otěhotnění, je vlastně na vrcholu svého biologického poslání. Jak je možné, že je to i jediná chvíle, kdy může dostat rakovinu placenty?
Ano, je to paradoxní, ale to už je život. Rakovina placenty vzniká z embryonální tkáně, ze které se postupně vytváří placenta. Tato tkáň, (trofoblast), vzniká na povrchu oplodněného vajíčka na začátku každého těhotenství a ihned začne ihned pronikat do děložní sliznice, svaloviny a cév – těmi do plic, mozku, jater i dalších orgánů.

To přetrvává po celou dobu těhotenství a normálně zmizí do 30 dnů po ukončení těhotenství. Tato invaze do orgánů se někdy, i když velmi vzácně, zvrhne v rakovinu placenty – v choriokarcinom. Nejčastěji k tomu dojde v děloze (80 %), vzácněji v plicích, mozku, event. v dalších orgánech – tedy všude tam, kam se embryonální tkáň dostane v každém těhotenství.

V kolika případech se takto „zvrtne“?
Choriokarcinom je velmi vzácný nádor – přibližně jeden na 20 000 porodů.

Od kdy se tento nádor může vyvíjet?
Od úplného začátku těhotenství, neboť tento nádor, choriokarcinom, vzniká z invaze embryonální tkáně, která se rozvíjí již 14. den těhotenství.

Během těhotenství o rakovině placenty nevíme

O přítomnosti choriokarcinomu svědčí „těhotenský hormon“ hCG, který se v krvi a moči objevuje po skončení těhotenství. Dá se jednoznačně určit, kdy se jedná o tento nádor?
Během těhotenství ne, protože těhotenský test nerozezná hCG při normálním těhotenství od hCG, který je produkován choriokarcinomem. Po skončení těhotenství pozitivní hCG může svědčit pro choriokarcinom. To však musí rozhodnout gynekolog.

Dá se choriokarcinom zjistit včas?
Ano. Vyšetřením krve na přítomnost hCG šest týdnů po ukončení těhotenství doplněným dalšími vyšetřovacími metodami, hlavně ultrazvukem, rentgenem.

V této době je naprostá většina choriokarcinomů spolehlivě vyléčitelná pouhou chemoterapií se zachováním schopnosti mít děti. Choriokarcinom na sebe může upozornit krvácením po porodu, potratu nebo mole.

Co je to mola?
Mola je patologicky změněná placenta, kdy její klky, které placenta vytváří a které jsou normálně jen mikroskopických rozměrů, se otokem tak zvětší, že jsou viditelné pouhým okem a vypadají jako hrozny vína, vyplňující dutinu děložní.

Možnosti léčby

Když má lékař podezření, že se jedná o toto onemocnění, může udělat jedinou věc, a to poslat svou pacientku na vaše pracoviště do Podolí?
Ano. V Podolí je jediné akreditované pracoviště v ČR pro diagnostiku v léčbě choriokarcinomu – tzv. Centrum pro trofoblastickou nemoc (CTN).

Centrum pro trofoblastickou nemoc jste založil spolu se svými spolupracovníky v 50. letech minulého století. Jak za tu dobu léčba tohoto druhu rakoviny pokročila?
Když jsme začínali, byl choriokarcinom smrtícím nádorem ve 100 % případů. V té době se však zjistilo, že ke svému růstu potřebuje kyselinu listovou. Podařilo se vyrobit lék – Methotrexat, který kyselinu listovou blokuje a tak zamezí růstu karcinomu.

Dnes užíváme několik vysoce účinných léků, prověřených dlouholetou praxí a jejich nasazení volíme podle závažnosti onemocnění. Výsledkem je, že dříve stoprocentně smrtící choriokarcinom vyléčíme ve většině případů i se zachováním schopnosti mít děti.

Jakou roli zde hraje čas?
Rizikových faktorů je více. Zejména je to typ předcházejícího těhotenství. Nejvyšší rizikový faktor je porod, protože choriokacinom se může začít nepozorovaně vyvíjet již od 14. dne a pak po celou dobu, tedy celých devět měsíců.

Menší riziko představuje potrat nebo mola, neboť těhotenství zde bývá ukončeno podstatně dříve. Dále zde hraje roli čas neboli doba, která uplynula od ukončení těhotenství ke stanovení diagnózy: do tří měsíců je malé riziko. Do šesti měsíců střední, po šesti měsících je riziko již vysoké.

A další faktory?
V neposlední řadě je to výška hCG: vysoké hodnoty hCG svědčí pro veliký nádor nebo přítomnost metastáz. Ale pozor! I velmi nízké hodnoty, pouhé desítky jednotek hCG mohou signalizovat zvlášť nebezpečný typ choriokarcinomu, který nereaguje na chemoterapii a musí být operativně odstraněn.

Čtěte dále

Přenos z matky na dítě

Může se choriokarcinom přenést na dítě?
Prakticky ne. Zatím byly popsány jen zcela ojedinělé případy.

Jak si to vysvětlujete?
Krevní oběh plodu a matky je dokonale oddělen. Dále zde hraje roli celá řada imunologických mechanismů.

Hra o čas

Jde o čas. Jak mohou mít ženy po porodu nebo potratu jistotu, že se nikde nic nezvrhlo?
To je celkem jednoduché. Udělají si samy těhotenský test z moče, což je korunová záležitost. V případě pozitivního výsledku požádají svého gynekologa o speciální test na hCG v krvi, který je ovšem podstatně dražší, ale který v těchto případech plně hradí pojišťovna. Objeví-li se jakékoliv nepravidelné krvácení, neotálet a vyhledat gynekologa.

A pokud není hladina hCG nulová?
To ještě nemusí nic znamenat. U některých žen klesá hCG déle. V tom případě je nutné ženu sledovat. Pokud si lékař není jistý, může ji kdykoli poslat do našeho centra.

Když jste začínal, byla na tuto formu rakoviny stoprocentní úmrtnost. Nyní, pokud přijde pacientka včas, má stoprocentní šance na uzdravení. Jaký to byl pocit, když vaše pacientky poprvé přežily?
Bylo to téměř neuvěřitelné, protože choriokarcinom byl prvním lidským zhoubným nádorem, vyléčitelným pouhou chemoterapií i při četných metastázách. Víte, původně jsem chtěl být muzikantem a studoval jsem skladbu na konzervatoři u prof. Řídkého.

Když jsem ale zjistil, že ze mě Beethoven nebude, tak jsem si řekl, že bude lepší, když budu aspoň dobrým doktorem. Dnes mám docela dobrý pocit, že jsem se tak rozhodl a že po mně něco zůstává.

 

4.7.2023 5:18 | autor: Jarmila Jelínková | zdroj: Rozhovor s Doc. MUDr. Milošem Zavadilem DrSc., zakladatelem Centra pro trofoblastickou nemoc v ČR

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist